ВИРОК № 14
Іменем України
10 жовтня 2007 року м. Черкаси,
Військовий місцевий суд Черкаського гарнізону в складі головуючого -підполковника юстиції ФЕДОТОВА І.В., при секретарі БОБИЛЬОВІЙ Т.С. , з участю державного обвинувача - військового прокурора Кіровоградського гарнізону підполковника юстиції ЧЕРНОВА О.В., захисника підсудного - адвоката ОСОБА_2, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, розглянув кримінальну справу про обвинувачення колишнього військовослужбовця військової частини А-0680 старшого лейтенанта
ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в м. Києві, українця, з вищою освітою, неодруженого, раніше не судимого, на військовій службі в якості офіцера з 30 березня 2004 року, мешкає за адресою: м. Кіровоград, АДРЕСА_1,
у вчиненні злочину передбаченого ч.3 ст. 424 КК України.
Військовий суд гарнізону,
ВСТАНОВИВ:
26 червня 2007 року біля 17 годин, під час виконання господарських робіт на полігоні біля села Сасівка Кіровоградської області, ОСОБА_1, будучи військовою службовою особою, невдоволений сперечанням з боку підлеглого солдата ОСОБА_3, з метою безперечного виконання його розпоряджень, наніс останньому, два удари рукою в ліву частину живота. Вказаними діями ОСОБА_1 застосував до підлеглого нестатутні заходи впливу та насильство, чим спричинив ОСОБА_3 з необережності закриту травму живота, розрив селезінки та внутрішньочеревну кровотечу, які відносяться до тяжких тілесних ушкоджень, які небезпечні для життя в момент їх спричинення, тобто спричинило тяжкі наслідки.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_1 винним себе в застосуванні нестатутних заходів впливу та насильства щодо підлеглого які спричинили тяжке тілесне ушкодження потерпілому з необережності визнав повністю і да, в покази, які відповідають викладеному вище. При цьому ОСОБА_1 пояснив, що 26 червня 2007 року біля 17 годин при виконанні робочою командою господарських робіт на полігоні, він дійсно вдарив рукою підлеглого йому ОСОБА_3 в ліву частину живота, оскільки останній з ним сперечався з приводу відпочинку і повільно виконував його розпорядження по перенесенню дров. Удар був більше схожий на поштовх і спрямований на примушення ОСОБА_3 до виконання роботи. Він був обурений поведінкою ОСОБА_3 і не виключає нанесення потерпілому другого такого ж поштовху рукою в живіт. Він не мав мети спричинити ОСОБА_3 тяжкі тілесні ушкодження і не бажав щоб вони настали, а бажав лише добитися безперечного виконання розпоряджень, покарати за сперечання і примусити працювати. В подальшому, враховуючи скарги ОСОБА_3 на біль в животі, він 29 червня відправив його з полігону до частини на медичне обстеження.
Окрім визнання своєї вини, вина підсудного ОСОБА_1 в скоєнні ним злочину, повністю встановлена і доведена іншими, дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так потерпілий ОСОБА_3 в судовому засіданні показав, що 26 червня 2007 року біля 17 годин, він, в складі робочої команди, виконував господарські роботи на полігоні. Він дійсно сперечався зі ОСОБА_1, який був старшим, з приводу самовільно влаштованого відпочинку. При цьому ОСОБА_1 двічі вдарив його рукою в ліву частину живота. Він відчув фізичну біль яку зміг стерпіти, але того ж вечора він звернувся до чергового фельдшера зі скаргами на біль в животі і прийняв ліки. В подальшому біль відновлялася після прийому їжі. Для детального медичного обстеження в розташування військової частини його примусив їхати ОСОБА_1. Після обстеження, наступного дня, йому було зроблено операцію і видалено селезінку. Витрати пов'язані з лікуванням, були сплачені ОСОБА_1.
Свідок ОСОБА_4, призначений черговим фельдшером на полігон показав, що з 26 по 29 червня 2007 року, він оказував ОСОБА_3 медичну допомогу з приводу болю в животі. При огляді на тілі ОСОБА_3 не було виявлено фізичних ушкоджень. Для більш детального медичного обстеження, на вимогу ОСОБА_1, ОСОБА_3 було направлено до військової частини 29 червня 2007 року.
2
Свідок ОСОБА_5 показав, що 26 червня 2007 року біля 17 години, під час виконання робіт на полігоні, він чув, як ОСОБА_3 сперечався зі ОСОБА_1 з приводу самовільно влаштованого відпочинку.
З оголошених в судовому засіданні показів свідка ОСОБА_6 встановлено, що 29 червня 2007 року зі слів ОСОБА_3 йому стало відомо, що під час сперечання зі ОСОБА_1 на полігоні, останній вдарив його в живіт.
Протоколами відтворення обстановки та обставин події з участю ОСОБА_1 та ОСОБА_3, встановлено механізм і локалізація застосування насильства підсудним потерпілому.
За висновком судово-медичної експертизи, тілесні ушкодження виявлені у ОСОБА_3 у вигляді закритої травми живота, розриву селезінки і внутрішньочеревної кровотечі, утворилися від травматичної дії тупого предмету і за ступенем тяжкості дані тілесні ушкодження відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень, які небезпечні для життя в момент їх спричинення.
Оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, військовий суд находить їх достовірними і достатніми для обґрунтування винності підсудного ОСОБА_1 у скоєнні службового злочину.
Оскільки ОСОБА_1, являючись військовою службовою особою, застосував нестатутні заходи впливу та насильство щодо підлеглого ОСОБА_3, чим спричинив тяжкі наслідки - заподіяння потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, то ці його дії суд кваліфікує за ч.3 ст. 424 КК України.
Органами досудового слідства ОСОБА_1 також обвинувачується за ч.1 ст. 121 КК України у заподіянні потерпілому умисного тяжкого тілесного ушкодження.
Разом з тим, з вказаною кваліфікацією суд погодитись не може, оскільки на протязі як досудового слідства так і в судовому засіданні підсудний послідовно стверджував, що мети заподіяти потерпілому тяжке тілесне ушкодження він не мав і не бажав щоб наступили такі наслідки. Про відсутність умислу на спричинення тяжких тілесних ушкоджень свідчить його поведінка до конфлікту, під час нанесення ударів і його подальші дії. Не доведено зворотне і органами досудового слідства.
По справі також встановлено, що до виниклого конфлікту взаємовідносини між підсудним та потерпілим були нормальними і ніяких причин для заподіяння тяжкого тілесного ушкодження останньому у ОСОБА_1 не було. Мір для приховування злочину підсудний не приймав, а навпаки, для встановлення реального стану здоров'я потерпілого, примусив останнього їхати для дослідження у військову частину.
Таким чином, обставини, при яких було скоєно злочин, дають підстави рахувати, що в даному випадку спричинення потерпілому тяжкого тілесного ушкодження не охоплювалися передбаченням підсудного і по відношенню до наслідків, які настали у потерпілого, вбачається його необережна вина.
При цьому суд враховує, що кваліфікація дій винного при перевищенні службових повноважень за сукупністю злочинів, можлива лише за заподіяння ним потерпілому тяжкого тілесного ушкодження з прямим умислом.
Крім того, за аналізом загальної частини Кримінального кодексу України, засудження особи за ч.3 ст. 424 КК України, тягне більш серйозні правові наслідки, чим засудження за ч.1 ст. 121 КК України.
Враховуючи вищевикладене, суд виключає з обвинувачення ОСОБА_1 заподіяння ним потерпілому умисного тяжкого тілесного ушкодження, як зайво вміщену.
Військовим прокурором Кіровоградського гарнізону до підсудного ОСОБА_1 заявлені цивільні позови про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого в Кіровоградській міський лікарні швидкої медичної допомоги - в сумі 788 грн. 81 коп., в 411 Центральному військовому клінічному госпіталі - в сумі 1610 грн.
Потерпілим ОСОБА_3 до підсудного ОСОБА_1 заявлений цивільний позов про відшкодування модальної шкоди у сумі 30 000 грн.
Підсудний ОСОБА_1 позовні вимоги прокурора визнав повністю, а потерпілого - частково, вважаючи його завищеним.
Оцінюючи позови військового прокурора, з урахуванням визнання його самим підсудним, суд, відповідно до ст. 93-1 КПК України та ст. 1206 ЦК України, приходить до висновку, що вони підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки їх обґрунтованість підтверджена наведеними вище доказами, а довідками вищезазначених медичних закладів встановлено, що на лікування потерпілого Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги витратила 788 грн. 81 коп., а 411 Центральний військовий клінічний госпіталь - 1610 грн.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній особі, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Розглянув заявлений потерпілим ОСОБА_3 до підсудного цивільний позов про відшкодування моральної шкоди у сумі 30 000 грн., військовий суд вважає за необхідне задовольнити його частково у сумі 20 000 грн. за наступними підставами.
3
Розмір компенсації моральної шкоди визначається судом в залежності від характеру спричинених потерпілому фізичних та моральних страждань, при цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості. Суд враховує, що в наслідок злочину ОСОБА_3 спричинено тяжке тілесне ушкодження, можливість відновлення його попереднього стану неможлива, у зв'язку з чим, відчуваючи свої фізичні обмеження у зв'язку із втратою селезінки, він буде випробувати на протязі життя моральні страждання. Разом з тим, суд приймає до уваги і часткове відшкодування підсудним заявлених вимог потерпілого.
При призначенні покарання підсудному, суд враховує, що ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності притягуються вперше, по службі характеризуються в цілому позитивно, а його щире каяття в скоєному, активне сприяння розкриттю злочину, добровільне відшкодування збитків потерпілому в період його лікування, суд визнає обставинами, що пом'якшують покарання.
При цьому суд виключає з обвинувачення підсудного обставини які обтяжують покарання, як тяжкі наслідки завдані злочином та вчинення злочину щодо особи, яка перебуває в службовій залежності від винного, оскільки тяжкі наслідки передбачені як ознака злочину в ч.3 ст. 424 КК України, а ОСОБА_3 не перебував в залежному, від підсудного, становищі, яке б позбавило його можливості уникнути посягання.
Враховуючи вищевикладені обставини як такі, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості злочину, конкретні обставини справи, при яких було вчинено злочин, особу винного та в деякій мірі неправильну поведінку самого потерпілого, який не настоював на суворому покаранні підсудного, суд на підставі ст. 69 КК України, визнає за доцільне перейти до більш м'якого виду покарання у вигляді обмеження волі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 323, 324, 328 КПК України, військовий суд гарнізону, -
ЗАСУДИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчинені злочину, передбаченого ч.3 ст. 424 КК України, на підставі якої, з застосуванням ст. 69 КК України, призначити йому покарання у вигляді обмеження волі строком на 5 (п'ять) років.
Строк відбування покарання ОСОБА_1 обчислювати з моменту прибуття його в кримінально-виконавчу установу відкритого типу.
Запобіжний захід щодо засудженого - підписку про невиїзд - до набрання вироком законної сили, залишити без зміни.
Цивільні позови військового прокурора Кіровоградського гарнізону до засудженого ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування потерпілого задовольнити повністю і стягнути з засудженого:
· на користь Кіровоградській міський лікарні швидкої медичної допомоги 788 (сімсот вісімдесят вісім) грн. 81 коп.;
· на користь 411 Центрального військового клінічного госпіталю - 1610 (одна тисяча шістсот) грн.
Цивільний позов потерпілого ОСОБА_3 про відшкодування моральної шкоди до засудженого ОСОБА_1 задовольнити частково і стягнути з останнього на його користь 20 000 (двадцять тисяч) грн.
В задоволенні решти частини позову потерпілого на суму 10 000 (десять тисяч) грн. - відмовити.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку у військовий апеляційний суд Центрального регіону, через військовий місцевий суд Черкаського гарнізону, протягом 15 діб з моменту його проголошення.
- Номер: 11-кс/776/1394/15
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.07.2015
- Дата етапу: 14.07.2015
- Номер: 11-кс/774/49/16
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Апеляційний суд Дніпропетровської області ( м. Дніпропетровськ)
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.01.2016
- Дата етапу: 06.01.2016
- Номер: 11-кс/776/10/17
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2017
- Дата етапу: 04.01.2017
- Номер: 3-259/17
- Опис: п.2.9 а ПДР
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 14
- Суд: Обухівський районний суд Київської області
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.03.2017
- Дата етапу: 31.03.2017
- Номер: 11-кс/776/14/18
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2018
- Дата етапу: 04.01.2018
- Номер: 11-кс/793/14/19
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Апеляційний суд Черкаської області
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи: інше
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.01.2019
- Дата етапу: 08.01.2019
- Номер: 11-кс/821/14/19
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.08.2019
- Дата етапу: 15.08.2019
- Номер: 11-кс/821/14/21
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2021
- Дата етапу: 11.01.2021
- Номер: 11-кс/821/15/22
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.01.2022
- Дата етапу: 12.01.2022
- Номер: 11-кс/821/16/23
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.01.2023
- Дата етапу: 05.01.2023
- Номер: 11-кс/817/420/23
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Тернопільський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2023
- Дата етапу: 07.02.2023
- Номер: 11-кс/821/15/24
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.01.2024
- Дата етапу: 08.01.2024
- Номер: 11-кс/821/15/24
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.01.2024
- Дата етапу: 08.01.2024
- Номер: 11-кс/821/16/25
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.01.2025
- Дата етапу: 06.01.2025
- Номер: 11-кс/821/16/25
- Опис:
- Тип справи: клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 14
- Суд: Черкаський апеляційний суд
- Суддя: ФЕДОТОВ І.В.
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.01.2025
- Дата етапу: 06.01.2025