Справа № 2-690/2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 серпня 2009 року Кам'янсько-Дніпровський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді: Юхно Л.М.,
при секретарі Черненко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янка-Дніпровська об'єднану цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа орган опіки і піклування Кам'янсько-Дніпровської районної державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні,
встановив:
Позивачі звернулися до суду з позовом до ОСОБА_4, про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні. Свої вимоги мотивували тим, що у листопаді 2008 року за рішенням Комунарського районного суду було розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 у яких в шлюбі, ІНФОРМАЦІЯ_1 року, народилася дитина - ОСОБА_5, який після розлучення залишився проживати разом з матір'ю в АДРЕСА_1До лютого 2009 року позивачі постійно спілкувалися з ОСОБА_5 приїздили до нього, дитина їх дуже любить, бажає з нами спілкуватися. Незважаючи на теплі, щирі відносини між ними та ОСОБА_5 відповідач, не пояснюючи причин, заборонила їм бачитись та спілкуватися з дитиною, брати участь у її вихованні. Дитина - найрідніша для них людина на землі, тому для них велика душевна травма відсутність взаємного з ним спілкування, адже вони її дуже люблять і у вихованні якої вони мають право та бажають брати участь. Вважають, що відповідачка не має права перешкоджати їм у спілкуванні з дитиною, оскільки вони мають рівні права та обов'язки щодо дитини і розірвання шлюбу не впливає на обсяг їх прав щодо дитини.
Позивачі просять суд взяти до уваги також те, що згідно наданих до позову документів, а саме: довідок з місця роботи, квитанцій та розписок про сплату аліментів, довідки з дитячого садку, характеристик з місця проживання, актів обстеження житлово-побутових умов мешкання та довідок про стан здоров'я батька, бабусі та дідуся, умови їх проживання та матеріальне забезпечення дозволяють піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. До того ж, житло, де буде перебувати дитина на час їхнього спілкування, належить їм на праві приватної власності. Після уточнення позовних вимог позивачі просять суд зобов'язати відповідача, ОСОБА_4 усунути перешкоди у спілкуванні, участі у вихованні ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., та визначити такі способи їхньої участі у вихованні дитини: 1) II, IV вихідні кожного місяця з суботи з 9 години 00 хвилин до неділі 17 години 00 хвилин за місцем проживання батька. При цьому відповідальність за життя та здоров'я дитини повністю покласти на батька; 2.) Проведення святкових днів (Новий рік - Різдво, 1-9 травня, 8 березня, день народження батька, матері, дідуся, бабусі, дитини) через рік, почергово з родиною матері та батька; 3) 2 неділі з батьком влітку з визначенням місця та місяця за узгодженням сторін; 4) 2 неділі з батьком взимку за місцем проживання батька за узгодженням назви місяця між сторонами; 5) 1 неділя навесні з батьком за місцем його проживання з узгодженням місяця між сторонами; 6) 1 неділя восени з батьком за місцем його проживання за узгодженням між сторонами. При визначенні часу і способу спілкування враховувати стан здоров'я дитини.
Ухвалою Кам'янсько-Дніпровського районного суду Запорізької області від 13.04.2009 року до участі у справі в якості третьої особи залучений орган опіки і піклування Кам”янсько-Дніпровської районної державної адміністрації.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та підтвердив обставини які викладені у позовній заяві, просить позов задовольнити у повному обсязі.
В судове засідання позивачі ОСОБА_2 ОСОБА_3 не з'явилися подали до суду заяву в якої просять справу слухати у їх відсутність, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_4, та її представник Темненко В.О. уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 визнали повністю, погодилися з тим, що позивач має право на спілкування з дитиною, позовні вимоги позивачів визнали частково і просять суд встановити наступний час і спосіб у спілкуванні з онуком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження: 1) дві неділі влітку за узгодженням сторін. Встановлений час та спосіб спілкування батька, дідуся та бабусі з сином та онуком застосовується сторонами з урахуванням стану здоров'я дитини.
Представник органу опіки та піклування в особі відділу охорони дитинства служби у справах дітей Кам'янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Пугач Л.Г. не заперечує проти уточнених позовних вимог, вважає можливим задовольнити позовні вимоги.
Помічник Кам'янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Панчук Р.В. не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Суд вислухавши пояснення позивача, відповідача та його представника, думку представника органу опіки та піклування в особі відділу охорони дитинства служби у справах дітей Кам'янсько-Дніпровської районної державної адміністрації Пугач Л.Г., думку помічника Кам'янсько-Дніпровського міжрайонного прокурора Панчук Р.В. дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Як вбачається з свідоцтва про розірвання шлюбу серія 1-ЖС НОМЕР_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 року шлюб розірвано (а.с. 21).
В даному судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 відповідно до свідоцтва про народження серія І-ЖС НОМЕР_2 є батьками малолітнього ОСОБА_5ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження ( а.с. 22).
Як вбачається з свідоцтва про народження серія ІІ-БП НОМЕР_3 ОСОБА_2 ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_1 (а.с. 20).
Таким чином в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 є дідусем, а ОСОБА_3 бабусею малолітнього ОСОБА_5ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження.
Як вбачається з позовної заяви, пояснень позивача ОСОБА_1, пояснень відповідача ОСОБА_4 після розлучення син ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження залишився проживати разом з матір'ю, яка проживає окремо від батька дитини разом зі своїми батьками в АДРЕСА_1
Відповідно до вимог ч.2 ст. 141 Сімейного Кодексу України розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
Відповідно до вимог ст. 159 Сімейного Кодексу України, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, що проживає окремо у спілкуванні з дитиною та у її вихованні зокрема, якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий з батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.
Відповідно ч.1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до вимог ст. 257 Сімейного Кодексу України баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїм внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні, мають право звернутися за захистом прав та інтересів.
Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Згідно п.п. 1, 2 ст.3 Конвенції « Про права дитини», в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави - сторони зобов'язуються забезпечити дитині такий захист та піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно ч. 1 ст.9 Конвенції ООН про права дитини, держави - сторони забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками в супереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною чи не піклуються про неї або коли батьки проживають окремо і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.
Згідно п. 1 ст.18 Конвенції ООН « Про права дитини », держави - сторони докладають всіх можливих зусиль для того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки, або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання та розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно ч.2 ст.157 СК України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Відповідно ч.3 ст.157 СК України той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Під час розгляду справи судом не було встановлено таких обставин, які б вказували на перешкоди нормального розвитку дитини під час спілкування батька з дитиною та її виховання.
Визначаючи способи участі у вихованні позивачами малолітньої дитини ОСОБА_5ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження суд бере до уваги стан здоров'я батька, бабусі та дідуся, умови їх проживання та матеріальне їх забезпечення. За місцем проживання та роботи характеризуються позитивно. На праві власності мають житло, яке знаходиться в належних умовах, ставлення батька, бабусі та дідуся до дитини, вік дитини та стан його здоров'я, всі зазначені обставини підтверджуються довідками з місця роботи, довідкою з дитячого садку, характеристиками з місця проживання та роботи, актами обстеження житлово-побутових умов житла, довідками про стан здоров'я дитини, батька, бабусі та дідуся.
Таким чином суд приходить до висновку щодо позовні вимоги ОСОБА_1, підлягають задоволенню у повному обсязі, позовні вимоги ОСОБА_2 ОСОБА_3 підлягають задоволенню частково так як вищезазначені обставини дозволяють зробити висновок суду про належне піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток з боку батька ОСОБА_1, дідуся ОСОБА_2 бабусі ОСОБА_3 .
Керуючись ч.3, 5,6 ст.19, ч.2 ст. 141, ч.2,3 ст.157, ст. ст. 159, 257 Сімейного Кодексу України, п.п. 1, 2 ст.3 Конвенції « Про права дитини», ч. 1 ст.9, п. 1 ст.18 Конвенції ООН , ст.ст.3,60, 61 199, 291, 292, 293,294, 295, 296 ЦПК України, суд
вирішив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити в повному обсязі.
Встановити наступний час і спосіб спілкування ОСОБА_1 з неповнолітнім сином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження:
1. II, IV вихідні кожного місяця з суботи з 9 години 00 хвилин до неділі 17 години 00 хвилин за місцем проживання батька.
2. Проведення святкових днів (Новий рік - Різдво, 1-9 травня, 8 березня, день народження батька, матері, дідуся, бабусі, дитини) через рік, почергово з родиною матері та батька;
3. дві неділі з батьком влітку з визначенням місця та місяця за узгодженням сторін;
4. дві неділі з батьком взимку за місцем проживання батька за узгодженням назви місяця між сторонами;
5. одна неділя навесні з батьком за місцем його проживання з узгодженням місяця між сторонами;
6. одна неділя восени з батьком за місцем його проживання за узгодженням між сторонами.
При визначенні часу і способу спілкування враховувати стан здоров'я дитини.
Позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити частково:
Встановити наступний час і спосіб у спілкуванні з онуком ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження:
Дві неділі влітку за узгодженням сторін. В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 ОСОБА_3 відмовити.
Встановлений час та спосіб спілкування батька, дідуся та бабусі з сином та онуком застосовується сторонами з урахуванням стану здоров'я дитини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви на апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Л.М. Юхно
- Номер: 2/674/705/16
- Опис: про виключення майна з опису і зняття арешту
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-690/2009
- Суд: Дунаєвецький районний суд Хмельницької області
- Суддя: Юхно Л.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.09.2016
- Дата етапу: 12.10.2016