ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №2а-4892/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2009 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Лемеха Л.Я.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (дов. від 07.08.2009 р.)
представника відповідача - Кондрат Н.В. (дов. №4917/10-008 від 04.03.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про поновлення статусу та свідоцтва платника податку на додану вартість , -
Встановив:
Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним позовом про поновлення статусу та свідоцтва платника податку на додану вартість .
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач безпідставно позбавив позивача статусу платника податку на додану вартість та анулював відповідне свідоцтво.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, хоча в судовому засіданні не навів жодних підстав для заперечення.
Заслухавши думку сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа - підприємець 13.12.1999 р. Виконавчим комітетом Львівської міської ради, свідоцтво серії НОМЕР_1. Позивач взятий на облік платника податків 13.12.1999 р., що підтверджується довідкою ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 16.06.2005 р. №8246/28-1.
23.12.1999 р. позивач отримав свідоцтво НОМЕР_2 про реєстрацію платника податку на додану вартість, видане ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.
Позивач зазначає, що 20.11.2008 р із офіційного сайту ДПА України він дізнався про те, що не є платником ПДВ, а саме на офіційному сайті ДПА України зазначалось, що 21.02.2003 р. анульовано свідоцтво платника ПДВ; причина анулювання свідоцтва - ліквідація платника податку за власним бажанням (позбуття чною особою статуту суб'єкта господарювання), підстава анулювання свідоцтва - скасовано за ініціативою платника
Позивач стверджує, що вказана інформація з'явилась на сайті у 2008 році, оскільки за попередні роки такої інформації не було. Це підтверджується Актом комплексної - документальної (планової) перевірки ДПІ у Галицькому районі м. Львова №1118/17-215/1907214071 від 11.09.2006 р. про результати перевірки дотримання вимог законодавства про оподаткування приватного підприємця ОСОБА_2 за період 01.01.2004 р. - 30.06.2006 р., в п.1.4 якого вказано, що ФОП ОСОБА_2 зареєстрований як платник ПДВ в ДПІ у Галицькому р-ні м. Львова НОМЕР_2 від 23.12.1999р.".
Крім того, причина анулювання свідоцтва - ліквідація платника податку за власним бажанням (позбуття фізичною особою статуту суб'єкта господарювання) не відповідає дійсності, оскільки ФОП ОСОБА_2 зареєстрований приватним підприємцем відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця 13.12.1999р. і не припиняв свою підприємницьку діяльність, а також не звертався до податкових органів з відповідною заявою про припинення підприємницької діяльності. Також не відповідає дійсності підстава анулювання свідоцтва - скасовано за ініціативою платника, також оскільки ФОП ОСОБА_2 не подавав і не підписував заяви про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість (форма №3-ПДВ), як того вимагає наказ ДПА України №79 від 01.03.2000 р. "Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 р. за №208/4429.
01.12.2008 р. ФОП ОСОБА_2 звернувся з листами до ДПІ у Шевченківському районі м. Львова та до ДПІ у Галицькому районі м. Львова щодо роз'яснення інформації, яка з'явилась на офіційному сайті ДПА України щодо анулювання статусу/свідоцтва платника ПДВ та видачі копії рышення податкового органу про анулювання свідоцтва платника ПДВ.
Листом ДПІ у Галицькому районі м. Львова за №21888/17-119 від 12.12.2008 р., повідомлено позивача про те, що анулювання відбулося за ініціативою ДПІ у Шевченківському районі м. Львова і відповідно всі документи щодо анулювання знаходяться у ДПІ у Шевченківському районі м. Львова.
ДПІ у Шевченківському районі м. Львова відповіді у встановлений чинним законодавством термін позивачу не надала, тому позивач змушений був звернутися до ДПА у Львівській області із скаргою від 20.03.2009 р. У відповіді на скаргу позивача, ДПА у Львівські області листом №К-112/17-117/27 від 28.04.2009 р повідомило, що анулювання свідоцтва платника ПДВ - ФОП ОСОБА_2 відбулось у зв'язку із зміною місцезнаходження платника податку (зміна адміністративно-територіального поділу м. Львова) та переходу на облік до ДПІ у Галицькому районі м. Львова. Податковим органом встановлено, що під час проведення інвентаризації платників ПДВ свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ ФОП ОСОБА_2 НОМЕР_2 було помилково анульовано і відповідно проводиться процедура відновлення свідоцтва платника ПДВ.
Відповідно до п.9.6 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції від 16.01.2003 р.) та п. 25 Положення про Реєстр платників податку на додану вартість, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України №79 від 01.03.2000 р. (в редакції від 14.02.2002 р.) свідоцтво про реєстрацію діє до дати його анулювання, яке відбувається у випадках, якщо:
- зареєстрована, згідно з пунктом 2.1 цього Закону протягом 24 поточних календарних місяців в якості платника податку особа мала за останні 12 поточних календарних місяців оподатковувані обсяги продажу товарів (робіт, послуг) менші, ніж 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- зареєстрована в якості платника податку особа припиняє діяльність згідно з рішенням про ліквідацію такого платника податку.
Свідоцтво про реєстрацію діє до дати його анулювання, яке відбувається у випадках, передбачених законодавством. Одночасно з анулюванням Свідоцтва органи державної податкової служби здійснюють виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Виключення платника податку на додану вартість з Реєстру та анулювання Свідоцтва здійснюються за заявою платника податків у таких випадках:
- якщо зареєстрована протягом 24 поточних календарних місяців в якості платника податку особа мала за останні 12 поточних календарних місяців оподатковувані обсяги продажу товарів (робіт, послуг) менші, ніж 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- якщо зареєстрована як платник податку особа припиняє діяльність згідно з рішенням про ліквідацію такого платника податку;
- при переході платника податку на додану вартість - юридичної особи на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності за єдиним податком за ставкою 10 відсотків або, коли фізична особа, яка до переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності була платником податку на додану вартість, після переходу до неї прийняла рішення про те, що вона не є платником податку на додану вартість;
- у разі придбання спеціальних торгових патентів платником податку, який займається виключно такими видами підприємницької діяльності, для здійснення яких він придбав спеціальні торгові патенти (пункт 1 та пункт 4 статті 7-1 Закону України від 23.03.96 N 98/96-ВР "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" (далі - Закон 2));
- закінчення терміну дії договору про спільну діяльність чи терміну дії угоди про розподіл продукції;
- в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Для виключення з Реєстру платник податку на додану вартість подає до органу державної податкової служби за місцем реєстрації заяву про виключення з Реєстру платника податку на додану вартість за ф. N 3-Р (додаток 3 до Положення), Свідоцтво про реєстрацію та всі його завірені копії. Орган державної податкової служби в 10-денний термін розглядає зазначену заяву.
За наявності підстав для виключення платника податку на додану вартість з Реєстру орган державної податкової служби виключає його з Реєстру:
- на дату подання заяви, якщо не визначений граничний термін дії Свідоцтва або дата втрати особою статусу платника податку на додану вартість, або, коли є підстави для виключення до закінчення терміну дії Свідоцтва;
- на дату закінчення терміну дії Свідоцтва чи за день до втрати особою статусу платника податку на додану вартість в інших випадках.
За таких обставин, Львівський окружний адміністративний суд зважаючи на повідомлення ДПА у Львывськый області про те, що свідоцтво платника ПДВ було анульовано помилково, вважає позовні вимоги підставними і обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 14, 23, 86, 94, 99, 100, 105, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Постановив:
Позов задовольнити.
Зобов'язати ДПІ у Шевченківському районі м. Львова відновити статус та свідоцтво платника податку на додану вартість фізичній особі- підприємцю ОСОБА_2.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р. Брильовський
Повний текст постанови виготовлено 17.08.2009 р.