Судове рішення #5643512

Справа № 2А-2359/09

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   УК Р А Ї Н И


місто Ковель                                                                                           29 травня 2009 року


Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі: головуючого - судді Наваляного А.Д., розглянувши в приміщенні Ковельського міськрайонного суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, -

в с т а н о в и в :


ОСОБА_1  звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 30.10.2008 року включно. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що є матір’ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження та здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до вимог ст. 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” їй, як особі, що фактично здійснювала догляд за дитиною, повинна надаватись допомога в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Управлінням праці та соціального захисту населення державна соціальна допомога виплачувалась не в повному обсязі. Вважає, що невиплата у повному обсязі зазначеної допомоги, передбаченої ст. 15  Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” суперечить Рішенню Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, якими визнані неконституційними положення п. 14 ст. 71 Закону України ”Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12 ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ ”Прикінцеві положення” Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Прохає зобов’язати відповідача зробити перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та виплатити її за період з 09.07.2007 року по 30.10.2008 року включно .

Позивач в судове засідання не з’явилась, подала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності, заявлений позов підтримує повністю та прохає його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явилась, подала суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності та заперечення на позов зі змісту яких слідує, що управління праці та соціального захисту населення виконкому Ковельської міської ради позов не визнає з тих підстав, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була виплачена позивачу відповідно до Закону України ”Про державний бюджет на 2007 рік” в межах бюджетних асигнувань. Крім того вказала, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, який складає один рік, а тому прохає в задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Згідно зі ст.ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними, в при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зупинення дії положення законів, якими визначено права та обов’язки громадян, їх зміст та обсяг є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбачених Основним Законом України.

Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов’язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Судом встановлено, що позивач є матір’ю малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1  року народження, що стверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_2  року Сошичненською сільською радою Камінь-Каширського району Волинської області та фактично здійснювала догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно з вимогами ст.ст. 13, 14 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку. Відповідно до вимог ст. 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” (в ред. від 09.07.2007 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину  незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.  

Як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною, позивач протягом 2007 року отримувала щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею  трирічного віку в таких розмірах: в липні в розмірі 101,16 грн., у серпні – 103,41 грн., в вересні – 104,85 грн., в жовтні – 104,85 грн., в листопаді – 107,73 грн. та в грудні – 110,88 грн., що стверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради, тобто в розмірі, встановленому згідно із вимогами п. 14 ст. 71 Закону України ”Про Державний бюджет України на 2007 рік”.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними вимоги п. 14 ст. 71 Закону України ”Про Державний бюджет України на 2007 рік” зупинення дії ч. 1 ст. 15 Закону України ” Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, відповідно до вимог Закону України  ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” починаючи з 09.07.2007 року і до 31.12.2007 року розрахунок зазначеної допомоги, яка виплачувалась позивачу, повинен був проводитись у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з вимогами ст. 62 ”Про Державний бюджет України на 2007 рік” розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років складає: з 1 квітня 2007 року - 463 грн., з 1 жовтня 2007 року – 470 грн.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідача як орган, що відповідно до ст. 5 ЗУ ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснює в сі види державної допомоги сім'ям з дітьми, за місцем проживання батьків, слід зобов’язати провести перерахунок зазначеної  допомоги за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік та виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.

Крім того, позивач прохає зобов’язати відповідача здійснити перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною з 01.01.2008 року по 30.10.2008 рік включно, згідно вимог ст. 15 ЗУ "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".

У 2008 році збережена дія норми, передбаченої ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Норми вказаного Закону у 2008 році стали поширюватися як на застрахованих, так і не застрахованих жінок, які мають право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст.13 Закону із змінами від 28 грудня 2007 року).

За таких обставин відповідач, визначаючи розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу, правомірно керувався нормами, передбаченими ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які безпосередньо регулюють вказані правовідносини та підстав для перерахунку допомоги по догляду за дитиною  у періоді з 01.01.2008 року по 30.10.2008 року немає і відповідач права позивача у цій частині не порушив.  

Представником відповідача заявлено клопотання про застосування строку позовної давності, що є підставою для відмови в адміністративному позові.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Стаття 46 Конституції України гарантує право громадян на соціальний захист. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, реалізація особою права пов’язаного з отриманням бюджетних коштів базується на діючих нормативно-правових актах на час виникнення спірних правовідносин, а тому суд в даному випадку не вбачає підстав для застосування строку позовної давності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 22, 46, 55 Конституції України, ст. ст. 5, 13, 14, 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 3, 6, 8-11, 86, 94, 105, 158-163  КАС України, суд, -


П О С Т А Н О В И В :


Позов задовольнити частково.

Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради зробити перерахунок грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1  і виплатити її у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України ”Про державну допомогу сім’ям з дітьми” за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

    В решті позову відмовити.


Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд в наступному порядку: заява про апеляційне оскарження може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного тексту постанови, апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.


   

Головуючий:                                                    А.Д. Наваляний

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація