Судове рішення #5643486

Справа № 2-1271/09

           


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И


27 липня 2009 року                                       Ковельський міськрайонний суд     Волинської обл.

в складі: головуючого – судді         Логвинюк І.М.,

          при секретарі:               Щесюк Н.Й.,

             з участю: позивача                                 ОСОБА_1 ,

 

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської обл. цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Любитівської сільської ради Ковельського р-ну Волинської обл. про визнання права власності на нерухоме майно в порядку успадкування,

 

в с т а н о в и в:


      Позивач ОСОБА_1  звернулась до суду з позовом до Любитівської сільської ради Ковельського р-ну Волинської обл. (далі – відповідач) про визнання права власності на нерухоме майно в порядку успадкування, мотивуючи тим, що у с. Любитові Ковельського р-ну Волинської обл.  мешкала її мати – ОСОБА_2 , яка була власником житлового будинку НОМЕР_1  з відповідними господарськими та побутовими будівлями та спорудами, розташованого у с. Любитові Ковельського р-ну Волинської обл., по АДРЕСА_1 . Вона ж, згідно з записом № 159 у погосподарській книзі по с. Любитові Ковельського р-ну Волинської обл. з 1983 р., була прописана та проживала у даному будинку. Мати – ОСОБА_2  померла ІНФОРМАЦІЯ_1  р.  та після її смерті відкрилась спадщина у вигляді даного спірного нерухомого майна. Спадкоємцем першої черги є позивач як дочка спадкодавця. Вона вчасно та належно прийняла спадщину. Оскільки спадкодавець за життя не мала свідоцтва про право власності на даний житловий будинок, позивачеві як спадкоємцеві отримати свідоцтво про право на спадщину у нотаріальній конторі виявилось неможливим, нотаріальне оформлення такого спадкового майна суперечить вимогам закону, а тому просить позов задовольнити та визнати за нею право власності на  спірний житловий будинок з господарськими і побутовими будівлями та спорудами.

             В попередньому судовому засіданні позивач позов підтримала, обгрунтувавши його вищенаведеними доводами, просить позов задовольнити.

Представник відповідача в попереднє судове засідання не зявився, відповідач належно повідомлений та подав суду заяву про визнання позову та розгляд справи у відсутності його представника.

Відповідно до положень ч. 4 ст.130 ЦПК України суд вважає за можливе ухвалити судове рішення у попередньому судовому засіданні в порядку, встановленому ст.174 ЦПК України, у відсутності представника відповідача.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що  позовні вимоги позивача безпідставні та до задоволення не підлягають.

        Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Та обставина, що ІНФОРМАЦІЯ_1  р.у с. Любитові Ковельського р-ну Волинської обл. померла мати позивача – ОСОБА_2 , стверджується копіями: свідоцтва про смерть (повторного) серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_2  р. відділом реєстрації актів цивільного стану по Ковельському району Ковельського міськрайонного управління юстиції Волинської обл.;  свідоцтва про розірвання шлюбу між ОСОБА_1  та ОСОБА_3  серії НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_3  р. відділом реєстрації актів громадянського стану Ковельського міського управління юстиції Волинської області; свідоцтва (повторного) про народження серії НОМЕР_4 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_4  р. Ковельським райвідділом ЗАГСу про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5  р.н.

Відповідно до ст. 549 ЦК України (1963 р.), що діяла на час відкриття спадщини, після смерті матері позивача – ОСОБА_2  , яка померла у 1988 р., відкрилась спадщина та визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Та обставина, що позивач вчасно та у порядку, що був встановлений ст. 549 ЦК України (в ред. 1963 р.), що діяв на момент відкриття спадщини, прийняла спадщину, що відкрилась після смерті її матері, стверджується даними її паспорта про реєстрацію, що відповідає строкові прийняття спадщини, визначеному у ч.1 ст.1270 ЦК України.

Копією довідки № 511 від 26.03.07 р., виданої Любитівською сільською радою Ковельського р-ну стверджується, що у погосподарській книзі по с. Любитові Ковельського р-ну дійсно мається запис за № 159 про господарство, що рахується за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1  р. та розташоване по АДРЕСА_1  у с. Любитові Ковельського р-ну. Остання до дня смерті була зареєстрована та проживала у житловому будинку АДРЕСА_1  у с. Любитові. Спадщину у встановленому законом порядку прийняла позивач.

Та ж обставина стверджується і копією технічного паспорта на обєкт нерухомого майна, виданого  29.04.09 р. КП Волинське обласне бюро технічної інвентаризації.

      Відповідно до положень ст.ст. 328, 331 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів.

За змістом ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  

За змістом ст. 392 ЦК України, власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.  

            В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач дійсно є спадкоємцем за законом, прийняла спадщину після смерті спадкодавця – своєї матері – ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1  р., з  часу її відкриття, вчасно вступивши в управління та розпорядження спадковим майном.

      Однак, як слідує з копії технічного паспорта на обєкт нерухомого майнеа, виданого 29.04.09 р. Комунальним підприємством Волинське обласне бюро технічної інвентаризації, за даними інвентаризаційної справи на обєкт нерухомого майна, за адресою: с. Любитів Ковельського р-ну, АДРЕСА_1  значиться житловий будинок з господарською спорудою, та право власності на спадкодавця на дане майно не реєструвалось.

     Відповідно до змісту ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять лише ті права та обовязки, носієм яких  був за життя спадкодавець і які належали йому на законних підставах. Відсутність у спадкодавця права власності на майно не дає підстав спадкоємцям успадкувати це майно.

    Як слідує із змісту ст. 380 ЦК України, жиловий будинок, як обєкт права власнсті,  це будівля капітального типу, споруджена з дотримання вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовим  актами і призначена для постійного у ній проживання.

    Оскільки даних про наявність у спадкодавця за життя права власності на спірний жиловий будинок, як обєкт права власності - будівлю капітального типу, споруджений з дотримання вимог, встановлених законом, інших нормативно-правовим  актів і призначений для постійного у ньому проживання. позивачем суду не надано, суд вважає, що спірне майно до складу спадщини не увійшло і право на нього у позивача як у спадкоємця не виникає.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача безпідставні, не грунтуються на нормах спадкового права та задоволені бути не можуть.

      На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11, 213-218 ЦПК України, ст. 549 ЦК України (1963 р.), ст.ст.328,331,392,1217  ЦК України, суд


в и р і ш  и в:


        У задоволеннні позову відмовити.

        Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайсуд Волинської області у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.



Головуючий:  (підпис).

З оригіналом згідно.

Суддя Ковельського міськрайонного суду                                          Логвинюк І.М.


 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація