Справа № 2-05/2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.05.2009 року Білозерський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: Кравченко І.М.
при секретарі: Мілевської С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Білозерка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Чорнобаївська сільська Рада Білозерського району Херсонської області, прокуратура Білозерського району Херсонської області, про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася з вказаним позовом до суду, мотивуючи його тим, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 12 лютого 2002 року, виданого державним нотаріусом Білозерської державної нотаріальної контори, після смерті її чоловіка ОСОБА_3 , який помер 2 липня 2001 року їй належить право власності на домобудівлю, розташовану по АДРЕСА_1
Домобудівля розташована на земельній ділянці розміром 0,08 га по архівним документам, а фактично має розмір 786 кв.м, що належить їй на підставі рішення Чорнобаївської сільської Ради Білозерського району Херсонської області № 19 - Б від 20 червня 2006 року.
її чоловіку згідно рішення загальних зборів колгоспників колгоспу ім. Кірова від 2 квітня 1963 року була виділена земельна ділянка розміром 0,15 га. Згідно плану-схеми забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 земельна ділянка мала розміри: шириною 12,0 м та довжиною 125, 0 м, на якій вони збудували житловий будинок та господарські споруди.
По межі від сусідніх земельних ділянок з боку сусідів, що мешкали в АДРЕСА_1 та сусіда ОСОБА_4 , що мешкав в будинку АДРЕСА_2 була огорожа, а їх земельні ділянки були вже забудовані, так як земля їм надавалась раніше від них, ще в 1959 році.
На межі з сусідньою земельною ділянкою, що була виділена ОСОБА_3 ., ОСОБА_4 власник домобудівлі по АДРЕСА_2 збудував сарай, який частково знаходився на їхній земельній ділянці, з одного боку на 1,3 м, а з іншого на 80 см.
Оскільки їм потрібно було будуватися і проживати в своєму будинку, щоб не зіпсувати відносини з сусідами вони не стали виставляти їм претензій з приводу зайняття частини їхньої земельної ділянки. Сарай частково по теперішній час знаходиться на їхній земельній ділянці.
На підставі рішення загальних зборів колгоспників колгоспу ім. Кірова Білозерського району Херсонської області від 20 лютого 1971 року в зв'язку з реконструкцією села Чорнобаївка та забудовою нової вулиці Південної, земельні ділянки у землекористувачів з вулиці Матроської були зменшені з 0,15 га до 0,08 га.
Це вбачається з акту відводу та встановлення меж присадибної ділянки від 20 лютого 1971 року відносно їхньої земельної ділянки АДРЕСА_1 де видно, що ширина земельної ділянки не мінялася, змінилася тільки довжина до 63,5 м.
В листопаді 2005 року в сусідньому будинку, що розташований по АДРЕСА_2 з'явився новий власник, який самовільно, незважаючи на її заперечення зруйнував стару- огорожу між їхніми земельними ділянками, вкопав стовби для огорожі на її земельній ділянці на 60 см. і став городити нову огорожу від воріт до його сараю.
З цього приводу вона звернулася в Головне управління земельних ресурсів Херсонської області. 21 листопада 2005 року представники земельних ресурсів вийшли на м ісце, де зробили заміри землі, як її, так і земельної ділянки по АДРЕСА_2 , що в даний час налдежить ОСОБА_2 . Виявивши порушення межі вони залишити відповідачу припис за № 003697 від 23 листопада 2006 року.
Але припис відповідачем не виконаний, огорожа по колишній межі ним не відновлена.
Оскільки ОСОБА_2 . став відносно її земельної ділянки самовільно діяти, то вона змушена наполягати на приведення межі між ними у відповідність до їх розмірів.
Сарай ОСОБА_2 ., що розташований на її земельній ділянці заважає їй не тільки і користуватися наданою їй землею, але із-за розташованої під ним ями, яка постійно провалюється, і створює погрозу як самій будівлі, на якій він збудований, так і їй, та її господарським будівлям.
Згідно Довідки Чорнобаївської сільської Ради за № 149 від 7.04.2006 року за ОСОБА_2 . закріплена земельна ділянка по АДРЕСА_2 загальною площею 0,0720 га на підставі рішення № 158 від 22 грудня 2005 року про надання в користування земельної ділянки по договору купівлі-продажу. Ширина його земельної ділянки не може бути більше 12 м, як зазначено в схематичному плані землекористування по АДРЕСА_2 , тому ширина цієї ділянки не може становити 12,60 м, як зазначено в документах БТІ.
Таким чином, вона змушена в судовому порядку поновлювати стан земельної ділянки, який існував до порушення її права власника землі згідно вимог ст. 152 ЗК України.
Просила, усунути перешкодити в користуванні земельною ділянкою по АДРЕСА_1 , які створює ОСОБА_2 .. шляхом відновлення межі з земельною ділянкою по АДРЕСА_2 з встановленням огорожі по колишній межі з шириною обох земельних ділянок по 12 метрів та знесення сараю, що належить ОСОБА_2 ., з її земельної ділянки.
В судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що згідно договору купівлі-продажу від 26 жовтня 2005 року він купив у ОСОБА_5 яка діяла від імені ОСОБА_6 . домобудівлю, розташовану по АДРЕСА_2 і. Домобудівля складається з житлового будинку літ. А, літньої кухні-сараю літ. Б, сараю літ. Г, туалету літ. Д, споруди № 1,4, огорожі № 2.3. Згідно рішення Чорнобаївської сільської Ради № 158 від 22 грудня 2005 року в зв'язку з купівлею домобудівлі йому була надана в користування земельна ділянка загальною площею 0,0720 га по АДРЕСА_2 . Придбавши домобудівлю, він вирішив відновити огорожу та поставити собі нові ворота. Відновлюючи огорожу він можливо і на декілька сантимертів виступив на земельну ділянку позивачки. Так як у нього в власності знаходиться мікроавтобус йому необхідно було збудувати нові ворота, а тому він використав для цього близько 3 м 2 землі загального користування. Дійсно в листопаді 2005 року йому було вручено припис, щодо усунення порушень земельного законодавства. Ще в 2005 році він звільнив частину земельної ділянки позивачки, шляхом перенесення огорожі. Щодо зносу його літньої кухні-сараю, вважає, що вимоги позивачки є безпідставним, так як дана будівля була зведена на межі земельних ділянок, ще попереднім господарем, тобто ще до забудови ОСОБА_3 . земельної ділянки по АДРЕСА_1
Просив в задоволенні позову відмовити.
Предаствник третьої особи Чорнобаївської сільської ради Білозерського району Херсонської області в судове засідання не з'явився про день та час слухання справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи прокуратура Білозерського району Херсонської області на боці позивачки підтримав позовні вимоги.
Суд, заслухавши пояснення позивачки, відповідача, третьої особи, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, встановив.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 12 лютого 2002 року належить домобудівля, розташована по АДРЕСА_1 .
Згідно рішення Чорнобаївської сільської Ради Білозерського районного суду Херсонської області від 20 червня 2006 року № 19-Б за ОСОБА_1 закріплена земельна ділянка розміром 0,0786 га.
Згідно договору купівлі-продажу від 26 жовтня 2005 року ОСОБА_2 . належить домобудівля, розташована по АДРЕСА_2 .
Згідно рішення Чорнобаївської сільської Ради Білозерського району Херсонської області від 22 грудня 2005 року №158 за ОСОБА_2 . закріплена земельна ділянка розміром 0.0720 га.
23 листопада 2005 року державним інспектором по контролю за використанням та охороною земель у Білозерському районі ОСОБА_7 за заявою гр. ОСОБА_1 була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства. В ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 . самовільно захопив близько 3,0 м х 1,2 м земельної ділянки із земель загального користування для будівництва воріт, а також самовільно захопив близько 8 м 2 під будівництво огорожі із земель виділених ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 . За результатами перевірки був складений акт та видано гр. ОСОБА_2 . припис № 003697 від 23 листопада 2005 року.
Відповідно до інформації начальника Білозерського відділу земельних ресурсів припис № 003697 від 23 листопада 2005 року гр. ОСОБА_2 . у частині звільнення земельної ділянки площею 8 м 2, що закріплена за гр. ОСОБА_1 виконано, огорожу перенесено.
В своїй позовній заяві та поясненнях суду позивачка вказувала, що вони з чоловіком розпочали будівництво домобудівлі в 1963 році. На той час сусідня садиба була вже забудована гр. ОСОБА_4 , так як йому земельна ділянка була виділена ще в 1959 році. Сарай гр. ОСОБА_4 виступав на їх земельну ділянку з одного боку на 1,3 м а з другого на 80 см.
Відповідно до інформації Чорнобаївської сільської Ради Білозерського району межа земельних ділянок між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 була встановлена на підставі рішення Чорнобаївської сільської Ради б\н від 2 квітня 1963 року. З того часу межа земельної ділянки не змінювалася. Погріб під літньою кухнею-сараєм по АДРЕСА_2 був зведений ОСОБА_4 Придбавши домобудівлю, гр. ОСОБА_2 . проводив роботи по розчищенню погреба від сміття, яке там знаходилось. Ознак вийняття ґрунту не виявлено.
Згідно ст. 107,152 ЗК України відновлення меж - це установлення меж земельної ділянки, для якої раніше органами землеустрою було проведено встановлення меж, але з якихось обставин зникли, перемістились, зіпсувалися або стали невиразними межові споруди і межові знаки, за допомогою яких визначалися межі земельної ділянки. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобіганню вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Під відновленням попереднього стану земельної ділянки розуміють повернення незаконно чи самовільно зайнятих земельних ділянок.
В даному випадку порушення земельного законодавства відповідачем було усунуте ним шляхом перенесення огорожі, що підтверджується інформацією начальника Білозерського відділу земельних ресурсів.
Позивач ОСОБА_1 відмовилась від проведення судово-технічної експертизи вважаючи що її проведення є недоцільним.
Також в судовому засіданні позивачка підтвердила що спірна будівля літньої кухні-сараю на час виділення їй з чоловіком земельної ділянки була збудована та її розміри до цього часу не змінювались.
Згідно Технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду розташованого за адресою АДРЕСА_2 рік забудови літ.-Б-сарай-літня кухня зазначено 1960 р.
Згідно інформації Чорнобаївської сільської Ради межа земельних ділянок позивачки та відповідача не змінювалася з 1963 року, тобто з моменту виділення земельної ділянки ОСОБА_3 . для будівництва житлового будинку.
Таким чином, суд вважає, що ця межа є сталою, та такою, що історично склалася, а тому немає підстав для зміни межі.
Враховуючи вище наведене вбачається, що на момент виділення в 1963 році земельної ділянки чоловіку позивачки будівля літньої кухні-сараю по АДРЕСА_2 була вже зведена, тобто до виділення ОСОБА_3 . земельної ділянки. Отримавши земельну ділянку, позивачка погоджувалася з тим, що на межі земельних ділянок зведена будівля літньої кухні-сараю, порушення прав позивачки з боку ОСОБА_2 . а тому вимоги позивачки в частині зносу вказаної будівлі є безпідставні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 212, 214-215 ЦПК України, ст. 103, 107,152 ЗК України, суд,-
в и р і ш и в :
В позовних вимогах ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі заяви в Білозерський районний суд про оскарження рішення протягом 10 днів з дня його проголошення, а також шляхом подачі апеляції в районний та апеляційний суд протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду.
Суддя І.М. Кравченко