Судове рішення #5625829

      

 

КИЇВСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ  АДМІНІСТРАТИВНИЙ   СУД

 

Справа № 22-а-21561/08                                          Головуючий у І інстанції - Бойко М.Г.

Суддя-доповідач Умнова О.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

    09 липня 2009 року                                                                                      м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                                   Умнової О.В.

суддів:                                                                        Романчук О.М., Ізмайлової Т.Л.

при секретарі:                                                             Ярмоленко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області  

- про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії, -  

В С ТА Н О В И Л А:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю за період січень-листопад 2007 року, яка згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинна становити щомісячно одну мінімальну заробітну плату, встановлену Законами України «Про державний бюджет» на відповідні роки, а також зобов'язати відповідача провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за 2007 рік, яка повинна становити 15% мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого відповідно Законами України «Про Державний бюджету України на 2007 рік».

Постановою Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року позов задоволено частково, визнанні неправомірними дії Управління Пенсійного фонду у Таращанському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахуванні доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, з розрахунку 15 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.02.2007 року по 01.12.2007 року включно з розрахунку однієї заробітної плати в розмірі 400 грн., з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів мінімальної заробітної плати, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.02.2007 року по 01.12.2007 року включно з розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком, тобто в розмірі 57 грн., з послідуючим її перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацездатних громадян.

Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування позиції відповідач посилається на те, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального права, що є підставою для скасування судового рішення.

          Колегія суддів, заслухавши суддю -доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - зміні, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач є особою, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 4-ї категорії, що підтверджується копією посвідчення.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться оплата в таких розмірах: - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.

Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем виплачувалась доплата до пенсії позивачу відповідно до вимог постанови КМ України № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що постанова КМ України № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суперечить вимогам ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію положень ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2007 р. було призупинено в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп визнано неконституційними деякі положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 30 ст. 71 зазначеного Закону, яким було призупинено дію ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України. В п. 5 вищезазначеного рішення зазначено, що рішення Конституційного суду в даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним,  а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України «Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що позивач має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого Законом України «Про Державний бюджет».

Разом з тим, судом першої інстанції не враховано, що Рішення Конституційного Суду України набирає законної сили з моменту проголошення та стосувалося положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто позивач має право на перерахунок доплати до пенсії, починаючи з 09.07.2007 року (з дня винесення рішення № 6-рп Конституційним Судом України) і по 31.12.2007 року, оскільки суди не вправі вирішувати спір на майбутнє. 

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу також виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, яка відноситься до 4-ї категорії.

Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 4, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів мінімальної пенсії за віком.

   Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Таким чином, положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даного мінімального розміру пенсії за віком для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановленого іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що відповідач повинен провести перерахунок додаткової пенсії позивача за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 15% мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим, судом першої інстанції також не враховано, що з 01.01.2008 року набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік  та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI, відповідно до якого з 01.01.2008 року встановлені інші розміри пенсії та доплат особам, віднесеним до категорії 4, розрахунок яких має проводитися в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того, суди не вправі вирішувати спір на майбутнє.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.02.2007 року по 31.12.2007 рік.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

Згідно ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни  постанови  суду  першої інстанції є правильне  по  суті  вирішення  справи чи питання,  але із помилковим  застосуванням  норм  матеріального  чи  процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, в зв'язку з чим апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - змінити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

          Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області - залишити без задоволення.

   Постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року - змінити, виклавши третій та четвертий пункт резолютивної частини постанови наступним чином:

«Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 15 % мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», починаючи з 01.02.2007 року по 31.12.2007 року. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.»

В інший частині постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом одного місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Постанова виготовлена в повному обсязі 14.07.2009 року.

 

    Головуючий суддя:

 

    Судді:

 

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

            

Справа № 22-а-21561/08                                          Головуючий у І інстанції - Бойко М.Г.

Суддя-доповідач Умнова О.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

    09 липня 2009 року                                                                                      м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді:                                                   Умнової О.В.

суддів:                                                                        Романчук О.М., Ізмайлової Т.Л.

при секретарі:                                                             Ярмоленко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області на постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області  

- про зобов'язання провести перерахунок додаткової пенсії та доплати до пенсії, -  

В С Т А Н О В И Л А:

Відповідно до ст.ст. 158, 160 КАС України, колегія суддів проголошує вступну та резолютивну частину рішення, з повним текстом якого сторони можуть ознайомитися 14.07.2009 року.

Керуючись ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

            Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області - залишити без задоволення.

   Постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року - змінити, виклавши третій та четвертий пункт резолютивної частини постанови наступним чином:

« Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з розрахунку мінімального розміру заробітної плати, встановленого ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області перерахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна становити 15 % мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», починаючи з 01.02.2007 року по 31.12.2007 року. В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.»

В інший частині постанову Таращанського районного суду Київської області від 31 березня 2008 року - залишити без змін.

          Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена протягом одного місяця, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація