Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #56210005

Справа № 127/5935/16-к

Провадження №11-кп/772/651/2016

Категорія: крим.

Головуючий у суді 1-ї інстанції: ОСОБА_1

Доповідач : Сілаков С. М.



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2016 року м. Вінниця


Апеляційний суд Вінницької області в складі:

головуючого Сілакова С.М.

суддів Рупака А.А., Кривошеї А.І.

при секретарі Міхневич І.А.

прокурора Ведешина О.О.

захисника ОСОБА_2

засудженого ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці в режимі відео конференції апеляційні скарги захисника ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_3 та засудженого ОСОБА_3 на ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04.04.2016 року про повернення клопотання ОСОБА_3 про зарахування строку попереднього ув’язнення у строк призначеного покарання, -

В С Т А Н О В И В:

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 04 квітня 2016 року в задоволенні клопотання ОСОБА_3 засудженого вироком апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року за ч.2 ст. 115 КК України до довічного позбавлення волі про зарахування йому строку попереднього ув’язнення в строк відбування покарання відмовлено.

Мотивуючи прийняте рішення суд зазначив, що ОСОБА_3 засуджений до довічного позбавлення волі, а тому до нього не застосовуються правила, закріплені у ст. 72 КК України, щодо зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання.

В апеляційних скаргах захисника ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_3 та засудженого ОСОБА_3 ставляться питання про скасування ухвали Вінницького міського суду Вінницької області від 04 квітня 2016 року як незаконної. Просять винести своє рішення, яким застосувати до ОСОБА_3 Закон України №838-VІІІ від 26.11.2015 року та зарахувати останньому строк попереднього ув’язнення у строк покарання за вироком апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року. Апеляційні скарги мотивовані тим, що суд неправильно застосував Закон України про кримінальну відповідальність, а саме, не застосував закон, який підлягає застосуванню, оскільки в Законі України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання» від 26.11.2015 року немає жодної вказівки на те, що його дія не розповсюджується на осіб, засуджених до покарання у вигляді довічного позбавлення волі.

Заслухавши доповідача, вислухавши в режимі відео конференції засудженого ОСОБА_3 та захисника ОСОБА_2,  які  підтримали вимоги, викладені в апеляційних скаргах, думку прокурора, який вважає ухвалу суду першої інстанції законною, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи апеляційних скарг, апеляційний  суд вважає, що апеляційні скарги останніх підлягають до  задоволення.

Відповідно до вимог ст. 404 КПК України суд апеляційної інстанції  переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційних скарг.

Відповідно до вимог ст. 370 КПК України – судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим .  

Перевіркою матеріалів кримінального провадження встановлено, що судом по даній справі не дотримано вимог кримінального процесуального законодавства, спрямованих на встановлення в справі об’єктивної істини.

24.12.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання» від 26.11.2015 року №838-VIII.

          Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання», його дія застосовується до всіх осіб, щодо яких на момент набрання чинності цим Законом набрав законної сили обвинувальний вирок, покарання за яким не відбуте повністю.

Відповідно до п.3 Прикінцевих положень цього ж Закону, він застосовується за клопотанням засудженої особи, членів її сім`ї або захисника, суду, що виніс зазначений обвинувальний вирок, протягом двох тижнів з дня отримання відповідного клопотання судом або за власною ініціативою суду.

Клопотання подано самим засудженим ОСОБА_3

Ст.5 КК України передбачено, що Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує злочинність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність, або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності. 

Відповідно до ч. 5 ст.72 КК України, викладеної в новій редакції «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання» від 26.11.2015 року № 838-7, який набрав чинності 24.12.2015 року, зарахування судом строку попереднього ув’язнення у разі засудження до позбавлення волі в межах того самого кримінального провадження, у межах якого до особи було застосовано попереднє ув’язнення, провадиться з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

           Як вбачається з матеріалів провадження, ОСОБА_3 засуджений вироком апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року за ч.2 ст. 115 КК України до довічного позбавлення волі.

Ухвалою колегії суддів судової палати Верховного Суду України у кримінальних справах від 13 грудня 2011 року,  вирок апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року, щодо ОСОБА_3 залишено без змін.

Згідно ст. 1 Закону України «Про попереднє ув’язнення», попереднє ув'язнення є запобіжним заходом, який у випадках, передбачених КПК України, застосовується щодо підозрюваного, обвинуваченого та засудженого, вирок щодо якого не набрав законної сили.

            Засудженому ОСОБА_3 відповідно до вироку апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року, в строк відбування покарання зараховано перебування особи, яка відбуває покарання, в установах попереднього ув’язнення для проведення слідчих дій, а також участі у судовому розгляді кримінального провадження, терміном з 23.12.2006 року по день набрання вироком законної сили.

           Частина 5 статті 72 КК України, в редакції від 26 листопада 2015 року не містить обмежень щодо застосування Закону України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання», до осіб засуджених до довічного позбавлення волі.

ОСОБА_4 спеціалізованого суду України з розгляду  цивільних і кримінальних справ з приводу застосування судами ст. 72 ч.5 КК України, на який посилається суд, носить лише рекомендаційний характер.

Разом з тим, ст. 87 КК України передбачає помилування, яке здійснюється Президентом України стосовно індивідуально визначеної особи, яке передбачає індивідуальне державно – владне веління у формі пробачення особі, яка вчинила злочин будь – якої тяжкості.

Клопотання про помилування осіб засуджених до довічного позбавлення волі може бути подано після відбуття не менше 25 років призначеного покарання, тобто даний критерій має строковий характер.

Крім того, Конституція   України, закріпивши    частиною    першою статті   58   положення   щодо неприпустимості  зворотної   дії   в   часі   законів   та   інших нормативно-правових  актів,  водночас передбачає їх зворотну дію в часі у випадках,  коли вони пом'якшують  або  скасовують  юридичну відповідальність  особи,  що  є  загальновизнаним принципом права.   Тобто щодо юридичної відповідальності застосовується  новий  закон чи  інший  нормативно-правовий  акт,  що  пом'якшує  або  скасовує відповідальність особи  за  вчинене  правопорушення  під  час  дії нормативно-правового акта, яким визначались поняття правопорушення і відповідальність за нього.

Також з пояснювальної записки до Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання» від 26.11.2015 року № 838-7 вбачається, що зазначені зміни обґрунтовані необхідністю забезпечення соціальної справедливості, практичної реалізації презумпції невинуватості. Метою х завданням вказаного закону, зокрема, є відновлення прав і законних інтересів людей, права яких були значно обмежені під час утримання під вартою, приведення у відповідність до міжнародних стандартів умов утримання під вартою.

На підставі викладеного, апеляційний суд прийшов до висновку, що клопотання засудженого слід задовольнити, та  оскільки згідно вироку апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року, строк відбування покарання ОСОБА_3 рахується з дня його затримання, а саме з 23.12.2006 року, тому відповідно до вимог ч. 5 ст. 72 КК України в строк відбування покарання засудженому ОСОБА_3 необхідно зарахувати строк попереднього ув'язнення починаючи з 23.12.2006 року по день набрання вироком законної сили, а саме по 13 грудня 2011 року включно, із розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

          Враховуючи вищенаведене, на підставі ч. 5 ст. 72 Кримінального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення зміни до Кримінального кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув’язнення у строк покарання», керуючись ст. ст. 405,409, 418, 419,  КПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги захисника ОСОБА_2 в інтересах засудженого ОСОБА_3 та засудженого ОСОБА_3 задовольнити.

Ухвалу Вінницького міського суду Вінницької області від 04.04.2016 року про відмову у задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_3 про зарахування строку попереднього ув’язнення до строку покарання відповідно до ч.5 ст.72 КК України скасувати.

Клопотання засудженого ОСОБА_3 про зарахування строку попереднього ув’язнення до строку покарання відповідно до ч.5 ст.72 КК України задовольнити.

У відповідності до ч. 5 ст. 72 КК України зарахувати засудженому ОСОБА_3 строк попереднього ув'язнення з 23.12.2006 року по 13 грудня 2011 року включно за вироком апеляційного суду Черкаської області від 20.04.2011 року з розрахунку один день попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.

Ухвала  може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ  протягом трьох місяців з моменту проголошення, а засудженим – з моменту отримання копії вироку.

Копію ухвали для виконання направити до Вінницької установи виконання покарань УДПтС України у Вінницькій області (№1).

Відповідно до ч.2 ст.532 КПК України судове рішення апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення.

Судді:






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація