ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
УХВАЛА
про припинення провадження у справі
21.07.09 справа № 13/330/09
Суддя Серкіз В.Г.
За позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м.Запоріжжя
до: Відкритого акціонерного товариства “Запоріджжяобленерго”, м.Запоріжжя
Третя особа, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_2, м. Запоріжжя
про визнання незаконними акту про порушення Правил користування електричною енергією №00002798 від 26.05.2009р. та протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричної енергії від 11.06.2009р.
Суддя В.Г. Серкіз
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1НОМЕР_1від03.07.98
Від відповідача: Скупа Н.О.довіреність №341від26.11.08
Від відповідача: ОСОБА_2НОМЕР_2від23.08.07
Розглядається позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відкритого акціонерного товариства “Запоріджжяобленерго” про визнання незаконними акту про порушення Правил користування електричною енергією №00002798 від 26.05.2009р. та протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення Правил користування електричної енергії від 11.06.2009р.
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені в позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечив та просив припинити провадження у справі так як даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Третя особа, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 підтримала позовні вимоги позивача та просила задовольнити позов у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає, що провадження у справі слід припинити з наступних підстав:
Відповідно до ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також у спорах про визнання недійсними актів з підстав, зазначених у законодавстві, крім: спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України, міждержавних договорів та угод віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції.
Оскаржувані Позивачем Акт про порушення правил користування електричною енергією № 00002798 від 26.05.2009 року та рішення комісії ВАТ «Запоріжжяобленерго»з розгляду актів про порушення ПКЕЕ, що оформлено протоколом від 11.06.2009 року, не є актами ненормативного характеру в розумінні ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вони не мають обов'язкового характеру, не можуть вважатися документами, які безумовно тягнуть певні правові наслідки, оскільки Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 не позбавлений можливості захищати свої інтереси у іншій спосіб, у тому числі у випадку пред'явлення до нього позову енергопостачальної організації.
Господарський суд розглядає заяви про визнання недійсними тільки обов'язкових для виконання рішень державних та інших органів.
При цьому, у господарському суді не можуть оспорюватися акти ревізій, документальних перевірок, дії службових осіб, вчинені у процесі чи за результатами перевірок тощо, оскільки ці акти не мають обов'язкового характеру (п. 6.2 роз'яснень Президії Вищого господарського суду України від 26.01.2000 року № 02-5/35 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійними актів державних чи інших органів»).
Згідно з пунктом 6.42 Правил користування електричною енергією (затверджені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року № 28, у редакції постанови названої Комісії від 17.10.2005 року) на підставі акта порушень (виявлених у споживача електричної енергії) уповноваженими представниками постачальника електричної енергії під час засідань з розгляду актів про порушення визначається обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків, рішення комісії оформлюється протоколом, який разом з іншими документами надається споживачу.
Рішення комісії постачальника електричної енергії та протокол, яким воно оформлене, за своїми ознаками не належить до актів господарських товариств, які відповідно до закону чи установчих документів мають обов'язків характер для учасників відповідних правовідносин; такі рішення та протокол є лише фіксацією порушення, яке було виявлено при проведенні перевірки дотримання Правил користування електричною енергією;
Зазначені акти можуть бути використані як докази у разі звернення постачальна електричної енергії з позовом до суду і підлягають оцінці останнім згідно з вимогами статті 43 ГПК.
Крім того, споживач електричної енергії в разі незгоди з рішенням названої комісії не позбавлений права та можливості доводити в суді ті обставини, на які він (споживач) посилається як на підставу своїх заперечень проти такого рішення.
Відповідно до п. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Керуючись п. 1 ст. 80, ст. 86 ГПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Припинити провадження у справі.
Суддя В.Г. Серкіз