ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.07.09 Справа № 28/308д/08-13/240д/09
Суддя Серкіз В.Г.
За позовом: Запорізького транспортного прокурора м. Запоріжжя в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України, м. Київ
до відповідачів:
1. Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області, м. Запоріжжя
2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Бам”, м. Запоріжжя
про визнання недійсним договору оренди від 28.12.2007р.
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: | Кушпіль Д.С. | довіреність № | 31/15/14-09 | від | 09.01.09 |
Федонюк М.І. | довіреність № | 8225/15/14-08 | від | 21.11.08 |
Від відповідача-1: | Пухтій І.О. | довіреність № | 01-21/0462 | від | 20.05.09 |
Від відповідача-2: | Савченко В.І. | довіреність № | 11 | від | 18.11.08 |
Прокурор: | Щербина О.І. | посвідчення № | 415 | від | 13.11.08 |
Розглядається позовна заява Запорізького транспортного прокурора м.Запоріжжя в інтересах держави в особі Міністерства транспорту та зв’язку України до Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області та Товариства з обмеженою відповідальністю “Бам” про визнання недійсним договору оренди від 28.12.2007р.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та пояснив, що пунктом 4.4 статуту Запорізького центру льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна, затвердженого 20.07.94 заступником Міністра транспорту України, та п.6, ч.1 п.8 трудового контракту №1-2006, укладеного 11.09.06 між директором Державного департаменту авіаційного транспорту та начальником Запорізького центру льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна Акчуріним Ф.І., передбачено, що відчуження засобів виробництва, що є державною власністю і закріплені за Запорізького центру льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна, здійснюється лише за погодженням з Міністерством транспорту та зв'язку України.
Крім того, окремим дорученням Міністру транспорту та зв'язку України N974/15/11-06 від 24.11.06 зобов'язано керівників всіх структурних підрозділів міністерства не допускати надання згоди на вилучення земельних ділянок без погодження органом управління майном –Міністерством транспорту та зв'язку України.
В порушення зазначених вимог законодавства, відомчих актів, статуту підприємства та трудового контракту начальником Запорізького центру льотної підготовки їм. Маршала авіації О.І. Покришкіна Акчуріним Ф.І. листом №139 від 03.10.07 на ім'я голови Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Олійника О.Л. надано згоду на вилучення з постійного користування Запорізького центру льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна земельної ділянки площею 4,5 га, розташованої за межами населених пунктів на території Сонячної сільської ради, для подальшої передачі її в оренду товариству з обмеженою відповідальністю «БАМ», без погодження з Міністерством транспорту та зв'язку України.
На підставі вказаного листа 28.11.07р. головою Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області Олійником О.Л. винесено розпорядження №1260 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТОВ «БАМ»в довгострокову оренду зазначеної земельної ділянки, вилучення її з постійного користування Запорізького центру льотної підготовки ім. Маршала авіації О.І. Покришкіна та надання товариству з обмеженою відповідальністю «БАМ»в оренду строком на 12 років.
Згідно з п. 1 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
В порушення вказаних вимог закону на підставі зазначеного розпорядження 28.12.07р. між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області та товариством з обмеженою відповідальністю «БАМ»укладено договір оренди цієї земельної ділянки.
Прокурор підтримав позовні вимоги та заявив, що вилучення та відведення цієї земельної ділянки в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «БАМ»без погодження органу управління майном - Міністерства транспорту та зв'язку України порушує інтереси держави в сфері забезпечення розвитку інфраструктури авіаційного транспорту України, що в свою чергу зобов'язує органи прокуратури відповідно до вимог ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»представляти інтереси держави в суді.
Відповідач-1 позов не визнав. Його представник у судовому засіданні пояснив, що в даному випадку рішення про вилучення зазначеної земельної ділянки приймалося Запорізькою райдержадміністрацією у відповідності до положень частини 5 статті 149 ЗК України, якою передбачено, що районні державні адміністрації на їх території вилучають земельні ділянки державної власності, які перебувають в постійному користуванні, в межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єкті, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо). Таким чином, земельна ділянка вилучалася районною державною адміністрацією, в межах повноважень наданих саме районній державній адміністрації, у відповідності до п. 12 Перехідних положень та п. «в»ч. 5 ст. 149 ЗК України для будівництва об'єкту, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району - для будівництва та функціонування салону по продажу автомобілів.
Представник відповідача-1 у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідач-2 у відзиві на позов зазначив, що 08.07.2009 року відповідачем-1 прийняте відповідне розпорядження за № 813. Згідно п. 1 цього розпорядження внесені зміни до розпорядження Голови райдержадміністрації від 28.11.2008 року № 1260 «Про затвердження проекту відведення та передачу в дострокову оренду земельної ділянки ТОВ «БАМ». Після п. 2 вказане розпорядження доповнено п. 3 в наступній редакції: «3. Змінити цільове призначення земельної ділянки площею 4,5 га з земель повітряного транспорту (код 3.2.6) на землі іншого призначення (код 3.4)».
Отже, на даний час питання щодо зміни цільового призначення земель вирішено у встановленому законом порядку. А тому, будь яких підстав для визнання оскаржуваного договору недійсним, а, відповідно, і для задоволення позову прокурора немає.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав:
06.07.95р. згідно Державного акту на право постійного користування землею Центру льотної підготовки надано у постійне користування 290,3 га землі для створення аеродрому.
Листом №139 від 03.10.07р. Центр льотної підготовки звернувся до Запорізької районної державної адміністрації в якому вказав, що не заперечує проти передачі 4,5 га землі згідно державного акту на право постійного користування землею І-ЗП № 001120 від 06.07.95р. та відмовляється від неї на користь держави.
17.10.07р. ТОВ «БАМ»звернулося до Запорізької районної державної адміністрації з клопотанням про затвердження матеріалів погодження місця розташування салону по продажу автомобілів на земельній ділянці загальною площею 4,5 га, яка знаходиться на території Сонячної сільської ради за межами населених пунктів.
Розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації №1028 від 17.10.07р. розглянуто матеріали погодження місця розташування салону по продажу автомобілів на земельній ділянці загальною площею 4,5 га, яка знаходиться на території Сонячної сільської ради за межами населених пунктів на вилучення земельної ділянки, погоджено ТОВ «БАМ»місце розташування вказаної земельної ділянки, надано згоду на розроблення проекту відведення вказаної земельної ділянки тощо.
Розпорядженням голови районної державної адміністрації Запорізької області №1260 від 28.12.2007р., зокрема: затверджено проект землеустрою щодо відведення ТОВ «БАМ»у довгострокову оренду земельної ділянки площею 4,5 га за рахунок постійного користування Центру льотної підготовки, що розташована за межами населених пунктів території Сонячної сільської ради; вилучено із постійного користування Центру льотної підготовки земельну ділянку площею 4,5 га, розташовану за межами населених пунктів на території Сонячної сільської ради; передано ТОВ «БАМ»в строкову оренду строком на 12 років земельну ділянку площею 4,5 га за рахунок земель вилучених із користування Центру льотної підготовки, для будівництва та функціонування салону по продажу автомобілів.
28.12.2007р. укладено договір оренди земельної ділянки (далі Договір оренди), згідно якого орендодавець (Запорізька районна державна адміністрація), відповідно до розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації №1260 від 28.12.2007р. надає, а орендар (ТОВ «БАМ») приймає в строкове, платне користування земельну ділянку для будівництва та функціонування салону по продажу автомобілів за рахунок земель вилучених із користування Центру льотної підготовки, що розташована за межами населених пунктів на території Сонячної сільської ради площею 4,5 га.
Пунктом 9 Договору оренди передбачено, що цей договір укладається на дванадцять років, за додатковим договором про доповнення та зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.12.07р. на підставі розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 520, пункт 9 «строк дії договору»викладено в редакції, відповідно до якої договір укладається на 49 років.
Вказаний договір нотаріально посвідчено та зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах».
Підставами для визнання недійсним оспорюваного Договору оренди позивач та прокурор визначають:
- відсутність погодження Міністерством транспорту та зв'язку України вилучення земельної ділянки у Центру льотної підготовки, яка перебувала у його постійному користуванні;
- відсутність прийняття рішення органом державної влади в порядку ст. 20 Земельного кодексу України про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.
Згідно статуту, зареєстрованого розпорядження голови Запорізької районної ради народних депутатів від 07.10.94р. № 135-р, Центру льотної підготовки, він є самостійно юридичною особою.
Дійсно, пунктом 4.4 статуту Центру льотної підготовки передбачено, що відчуження засобів виробництва, що є державною власністю, закріплених за Центром, здійснюється за погодженням з Міністерством.
Згідно пункту «б»ч. 1 ст. 141 ЗК України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених ЗК України.
Порядок вилучення земельних ділянок передбачено статтею 149 ЗК України, відповідно до якої земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.
Відповідно до п. 12 Прикінцевих положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз.3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п. «а»ч. 1 ст. 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність припинення, шляхом зміни цільового призначення, права постійного користування Центру льотної підготовки, який є юридичною особою - землекористувачем за Державним актом на право постійного користування землею № 631 від 06.07.95р., земельною ділянкою площею 4,5 га , на підставі його листа № 139 від 03.10.07р. (т. 1 а.с. 33).
Згода на припинення права постійного користування земельною ділянкою шляхом зміни цільового призначення, надана Центром льотної підготовки не є відчуженням (купівлею-продажем, даруванням, міною тощо) вказаної земельної ділянки, оскільки Центр льотної підготовки не є власником зазначеної земельної ділянки, а передача права власності за спірними правовідносинами взагалі не відбувалась, оскільки мова йде про право землекористування.
Статтею 20 ЗК України визначено порядок встановлення та зміни цільового призначення земель.
Згідно частини першої вказаної статті віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно частини другої статті 20 ЗК України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Розпорядженням голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р., затверджено проект землеустрою щодо відведення ТОВ «БАМ»у довгострокову оренду земельної ділянки площею 4,5 га за рахунок постійного користування Центру льотної підготовки. Згідно пункту 18 договору оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Пунктом 16 договору оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. визначено, що цільове призначення земельної ділянки (категорія) земель: землі повітряного транспорту, код цільового використання З.2.6.; при відведенні в оренду земельної ділянки передбачається зміна вищезазначеного виду використання - на землі «іншого призначення», код цільового використання - 3.4.
Виходячи з системного аналізу ч. 2 ст. 20 ЗК України, суд приходить до висновку, що зміна цільового призначення земельної ділянки відбулась шляхом затвердження проекту землеустрою разом з визначенням передання земельної ділянки в оренду в одному розпорядженні голови Запорізької районної державної адміністрації №1260 від 28.12.2007 р., що не є порушенням статті 20 ЗК України, визначена норма статті Закону не вимагає окремого рішення (розпорядження) Запорізької районної державної адміністрації саме з питання зміни цільового призначення.
Частиною 1 статті 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації»від 17 червня 2004 року № 1808-ІУ позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади.
Підставою для прийняття розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,5 га на території Сонячної сільської ради Запорізького району в оренду ТОВ «БАМ» для будівництва салону по продажу автомобілів, який пройшов державну землевпорядну експертизу 12.11.2007 р. і отримав позитивний висновок цієї експертизи.
Рішення компетентного органу про передачу земельної ділянки в оренду та відповідний договір оренди є пов'язаними між собою юридичними фактами. Розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації №1260 від 28.12.2007р. не оскаржено, недійсним у встановленому порядку не визнано.
Посилання Міністерства транспорту та зв'язку України на порушення його прав власності на майно за ст. 317 ЦК України та на неможливість передання у власність земель під об'єктами державної власності є необґрунтованими, оскільки спірна земельна ділянка не перебувала у власності Міністерства транспорту та зв'язку України, та є вільною від будівель та споруд, а також будь-якого іншого майна Міністерства транспорту та зв'язку України, що останнім не спростовано.
Факт відсутності будівель та споруд на спірній земельній ділянці підтверджується проектом землеустрою та актом обстеження земельної ділянки № 157 від 21.11.07 р., складеного Центром льотної підготовки.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного Кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання недійсним договору оренди земельної ділянки площею 4,5 га, укладеного 28.12.2007 р. між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області та ТОВ «БАМ», з огляду на його відповідність законодавчим вимогам.
Крім того, договір оренди земельної ділянки від 28.12.07 р. містить всі істотні умови, передбачені ст. 15 Закону України «Про оренду землі»від 6 жовтня 1998 року №161-XIV.
Правові норми щодо зміни земельного законодавства з приводу обов'язковості проведення земельних торгів для передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності на момент прийняття розпорядження голови Запорізької районної державної адміністрації № 1260 від 28.12.2007 р. та на момент укладення оспорюваного договору оренди чинності не набули.
Крім того, судом взято до уваги, що 08.07.2009 року відповідачем-1 прийняте відповідне розпорядження за № 813. Згідно п. 1 цього розпорядження внесені зміни до розпорядження Голови райдержадміністрації від 28.11.2008 року № 1260 «Про затвердження проекту відведення та передачу в дострокову оренду земельної ділянки ТОВ «БАМ». Після п. 2 вказане розпорядження доповнено п. 3 в наступній редакції: «3. Змінити цільове призначення земельної ділянки площею 4,5 га з земель повітряного транспорту (код 3.2.6) на землі іншого призначення (код 3.4)».
Отже, на даний час питання щодо зміни цільового призначення земель вирішено у встановленому законом порядку. А тому, будь-які підстави для визнання оскаржуваного договору недійсним, а, відповідно, і для задоволення позову прокурора відсутні.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення підготовлено у повному обсязі і підписано 20.07.2009р.
Суддя В.Г. Серкіз