Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #56111922

набрало чинності "___"_________20____р.


Справа № 665/869/16-ц


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


"02" червня 2016 р. Чаплинський районний суд Херсонської області

в складі: судді – Томашевського В.А.

секретаря - Покотун Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського приватного акціонерного товариства імені Кірова у Чаплинському районі Херсонської області, про встановлення факту, що має юридичне значення ( безхазяйної речі ) та визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 під час працевлаштування в колгосп ім Кірова у Чаплинському районі Херсонської області отримав в користування будинок з господарськими спорудами по вул. Східна №18, у селі Преображенка Чаплинського району Херсонської області. За домовленістю з власником будинку -колгоспом ім.. Кірова, працюючи в господарстві, позивач у справі сплачував грошові кошти із отриманої заробітної плати за житловий будинок, маючи намір стати власником житла після повної сплати вартості будинку з укладанням договору купівлі-продажу житлового будинку по вул. Східна №18, у селі Преображенка Чаплинського району.

Станом на 2001 рік кошти за житловий будинок та господарські будівлі позивачем ОСОБА_1 була виплачена, однак зв'язку з тим, що колгосп ім.Кірова змінив організаційно - правову форму, угода купівлі - продажу будинку не була укладена в письмовій формі та нотаріально не посвідчена.

Після реорганізації колгоспу ім.. Кірова в СПрАТ ім.. Кірова, житловий будинок по вул. Східна №18, у селі Преображенка не був взятий на баланс ні товариства, ні Преображенською сільською радою, тобто, на день звернення до суду будинок є нічийним, безхазяйною річчю.

Позивач ОСОБА_1 зі своєю родиною продовжує проживати у вказаному житловому гдинку з надвірними спорудами, добросовісно та безперервно володіє та відкрито користується даним рухомим майном, доглядає за будинком та утримує його, робить в ньому поточний та капітальний монт, постійно проживаючи у будинку.

Позивач, маючи намір зареєструвати своє право власності на житловий будинок відповідно до діючого законодавства, звернувся до Державного реєстратора нерухомого майна Чаплинської РДА з даним питанням, але із - за відсутності договору купівлі-продажу даного будинку належне свідоцтво про право власності на будинок не видається.

Відповідно до по господарської книги належність житлового будинку по вул. Східна №18, у селі Преображенка закріплено за ОСОБА_1 разом із присадибною земельною ділянкою.

Преображенська сільська рада у задоволенні вимог позивача у визнані за ОСОБА_1 права власності на дане домоволодіння також відмовила, оскільки позивач понад 10 років безперервно користується даним нерухомим Майном і шляхом звернення до суду із позовною заявою про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, може стати власником безхазяйної речі - будинку у селі Преображенко по вул.. Східна, 18.

Позивач ОСОБА_1 враховує, що він здійснив розрахунок за будинок, в якому постійно проживає з 1966 року, просить суд встановити юридичний факт, за яким житловий будинок у селі Преображенка по вул.Східна, 18 Чаплинського району Херсонської області є безхазяйною річчю та визнати за ним право власності на вказаний будинок з господарськими будівлями, а саме А-житловий будинок загальною площею 58,6 кв.м., із неї житлова 31,8 кв.м., та допоміжна 26,8 кв.м.; а- прибудова, аі- навіс, Б-сарай, В-сарай, Г-сарай, Д- навіс, Є- л.душ, Ж- туалет, 3- л.кухня, з - веранда, I-гараж, №1-4 №1 -огорожа та споруди, розглянувши справу за його відсутності.

Представник відповідача - сільськогосподарського приватного акціонерного товариства імені Кірова у Чаплинському районі Херсонської області у судове засіданні не з’явився, але у своїй заяві визнало позовні вимоги ОСОБА_1 та просило справу розглянути на підставі доказів, що є у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступного:

Згідно довідки Преображенської сільської ради від 25.04.2016 №570 ОСОБА_1 проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2 б. 18.

Відповідно до довідки СПрАТ ім Кірова, ОСОБА_1 повністю здійснив розрахунок за спірний будинок та на день розгляду справи у суді товариство не має жодного віднощення до житлового будинку по вул.Східна №18 у склі Преображенка.

Згідно ст..182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Стаття 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно» серед іншого зазначає, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на рухоме майно, а саме право власності на нерухоме майно.

Стаття 5 ЦК України перераховує об'єкти нерухомого майна, стосовно яких проводиться державна реєстрація прав, серед іншого зазначено житлові будинки.

Згідно п. 26 Постанови КМ України від 22.06.2011 №703 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» передбачено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи визначені цим Порядком.

Згідно п. 11 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» роз'яснено, що, враховуючи положення статей 335 і 344 ЦК України, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на праві власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ. Отже, встановлення власника майна або безхазяйності речі є однією з обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду (стаття 214 ЦПК).

П.2 ст.256 ЦПК України визначає, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З метою настання юридичних наслідків передбачених ст. 344 ЦК України, встановлення факту безхазяйності речі потребує судового розгляду в порядку окремого провадження цивільного судочинства, але відповідно до Постанови Пленуму ВС України від 4 жовтня 1991 року №7 (зі змінами внесеними постановами від 25.12.1992 р. та 25.05.1998 р. №15) - заяви про встановлення юридичного факту, з метою подальшого вирішення питання про право, розглядаються судом за правилами позовного провадження цивільного судочинства.

Виходячи зі змісту статей 335 і 344 ЦК України, взяття безхазяйної нерухомої речі на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вона розміщена, і наступна відмова суду в переданні цієї нерухомої речі у комунальну власність не є необхідною умовою для набуття права власності на цей об'єкт третіми особами за набувальною давністю. Отже, право власності за набувальною давністю може набутися на безхазяйну нерухому річ, а взяття її на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування і наступна відмова суду в переданні цієї нерухомої речі у комунальну власність не є перешкодою для набуття права власності на цей об'єкт третіми особами за набувальною давністю.

Можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною ністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також частини четвертої статті 344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв'язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.

У сенсі положень статті 344 ЦК України для набуття права власності за давністю володіння необхідне дотримання таких умов:

фактично володіти річчю слід добросовісно, тобто заволодіння має бути правомірним; золодіння має бути без титульним (це означає, що яким би довгостроковим не був договір, на підставі якого виникло володіння річчю, це володіння не може слугувати для виникнення набувальної давності);

добросовісне володіння має бути відкритим, а володілець має ставитися до речі як до своєї підтримувати її в належному стані, користуватися нею;

володіння має бути безперервним;

якщо титульний (законний) володілець пропустив строк позовної давності про витребування майна з чужого незаконного володіння, то строк спливу позовної давності не може починатися раніше акінчення строку спливу позовної давності, інакше фактичного володільця не можна визнати добросовісним

Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній ласник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади.

Виходячи зі змісту частини першої статті 344 ЦК України, відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно не є перешкодою для визнання права власності на це майно у зв'язку зі спливом строку набувальної давності, оскільки така державна реєстрація може бути здійснена після визнання права власності за набувальною давністю.

Рішення суду, що набрало законної сили, про задоволення позову про визнання права власності за набувальною давністю є підставою для реєстрації права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (пункт 5 частини першої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ).

Відповідно до ст.344 ЦКУ набувачеві достатньо володіти чужим майном із дотриманням вимог встановлених законом.

Статтею 344 ч. І ЦК України передбачено, що особа яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито і безпосередньо володіти нерухомим майном протягом 10 років набуває право власності на це майно (набувальна давність).

Відповідно ч.2 ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Право власності повинно набуватися на підставах, що не заборонені законом.

Право власності на житло гарантується Конституцією України.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 довів суду, що користувався понад 10 років безхазяйним майном – будинком по вул.. Східна, 18 у селі Преображенка Чаплинського району Херсонської області і він може бути володільцем безхазяйної речі за набувальною давністю.

Керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 60, 119-120, 256 ЦПК України, ст.. ст.15,16, 344 ЦК України, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на рухоме майно та їх обтяжень», Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних кримінальних справ від 07 лютого 2014 року № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», суд –

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до сільськогосподарського приватного акціонерного товариства імені Кірова у Чаплинському районі Херсонської області, про встановлення факту, що має юридичне значення ( безхазяйної речі ) та визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю – задовольнити.

Встановити юридичний факт, що житловий будинок у селі Преображенка, вул. Східна, 18 Чаплинського району Херсонської області є безхазяйною річчю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на будинок з господарськими будівлями, а саме А-житловий будинок загальною площею 58,6 кв.м., із неї житлова 31,8 кв.м., та допоміжна 26,8 кв.м.; а-прибудова, аі-навіс, Б-сарай, В-сарай, Г-сарай, Д-навіс, Є- л.душ, Ж-туалет, 3-л.кухня, з-веранда, I-гараж, №1-4 №1 -огорожа та споруди, який знаходяться по вул.Східна №18 у селі Преображенка Чаплинського району Херсонської області.

На рішення суду може бути подана апеляція в апеляційний суд Херсонської області протягом 10 днів з часу проголошення рішення, за поданням апеляції до Чаплинського районного суду Херсонської області.

СУДДЯ:



  • Номер: 2/665/401/16
  • Опис: про встановлення факту,що має юридичного значення (безхазяйності речі) та визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 665/869/16-ц
  • Суд: Чаплинський районний суд Херсонської області
  • Суддя: Томашевський В.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.05.2016
  • Дата етапу: 02.06.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація