Справа № 2-78/ 2009 р.
З А О Ч Н Е
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 березня 2009 року
Оржицький районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді Грузман Т.В,
секретаря судового засідання Куцовол Л.М.
за участю прокурора Спесивцева М.М.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 за участі третьої особи органу опіки та піклування Оржицької РДА про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення їх батьківських прав та стягнення аліментів. Позов мотивувала тим, що батьками неповнолітньої ОСОБА_4 являються ОСОБА_5 та ОСОБА_3 Після смерті матері неповнолітньої дитини її вихованням та піклуванням займається позивач, як її бабуся. Дитина перебуває на повному утриманні позивача, поскільки батько дитини не підтримує стосунки із нею, не приймає участі у її вихованні та матеріальному забезпеченні. Відповідач свідомо нехтує своїми обов»язками.
Позивач прохає суд позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_3 та стягнути з нього аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_4
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та вказали, що відповідач ОСОБА_4 практично з 1997 року не здійснює належного догляду за своєю дитиною. Проживаючи окремо від своєї дитини, не допомагає їй матеріально, не забезпечує її виховання. Дитина проживає зі свою бабусею та перебуває на повному її утриманні, тому прохає суд позбавити відповідача батьківських прав та стягнути з нього аліменти на утримання ОСОБА_4 .
Відповідач належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи (поштове повідомлення від 16 лютого 2009 року) до залу судових засідань не з”явився. Про причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про заочний розгляд справи, про що виніс ухвалу від 05 березня 2009 року. Проти вказаного порядку не заперечує позивач та інші учасники розгляду справи.
Представник служби у справах неповнолітніх вважає, що суд має всі підстави для задоволення позову. Комісія з питань захисту прав дитини при Оржицькій райдержадміністрації отримавши документи по неповнолітній ОСОБА_4 дійшла висновку про можливість позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 та стягнення з нього аліментів, оскільки останній не виконує своїх обов”язків по вихованню дитини.
Прокурор зазначив, що перешкод у задоволенні позовних вимог немає, ОСОБА_3 не виконує належним чином своїх батьківських обов”язків.
Суд, заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню .
Судом встановлено, що відповідач має доньку - ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. У свідоцтві про її народження (серія НОМЕР_1 від 15.10.1996року) її батьками зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_5.
Наявне у матеріалах справи свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 від 11.04.2008 року підтверджує факт смерті ОСОБА_5 – матері неповнолітньої ОСОБА_4 Після смерті матері дитина проживає разом із своєю бабусею та перебуває на повному її утриманні. Батько за місцем проживанням дитини в с. Райозеро, Оржицького району не проживав і не був прописаний, до дочки не з»являвся і не піклувався про її фізичний і духовний розвиток. Вказане підтверджується довідками Райозерської сільської Ради № 02-16/365 від 28.10.2008 року.
Дитина навчається у Райозерській ЗОШ 1-ІІІ ступеня, за весь час навчання її батько- ОСОБА_3 жодного разу не відвідував школу, не цікавився навчанням дочки, не піклувався про її духовний розвиток. Вказану інформацію надав відповідний навчальний заклад (довідки № 182, № 181 від 18.07.2008 року).
Крім того, позивач однією із позовних вимог ставить питання про стягнення з відповідача на її користь на утримання неповнолітньої онуки аліменти в розмірі ? частини всіх доходів відповідача, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Позивач не має фізичної можливості самостійно утримувати неповнолітню онуку, оскільки є особою пенсійного віку. Крім витрат на забезпечення належних умов життя, неповнолітня ОСОБА_4 1996 року народження, потребує витрат на лікування, оскільки згідно довідки № 537 від 31.10.08року Оржицької центральної районної лікарні знаходиться на диспанцерному обліку у лікаря – педіатра. Батько ж дитини, не приймає участі у матеріальному забезпеченні своєї дочки.
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов”язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров”я, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов”язку батьківського піклування щодо неї. З огляду на ч. 4 ст. 155 СК України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов”язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом. Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав якщо ухиляються від виконання своїх обов”язків по вихованню дитини. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо всіх своїх дітей або когось з них. Згідно ст. 165 Сімейного Кодексу України передбачено право особи з якою проживає дитинана звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав.
Згідно п. 25 Постанови Пленуму Верховного суду України від 12 червня 1998 року „Про застосування судами деяких норм Кодексу про шлюб та сім”ю України” позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов”язки, а тому питання про його застосування може вирішуватися лише після повного, всебічного й об”єктивного з”ясування обставин справи і характеру ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов”язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя.
Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов”язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно ст. 181 ч. 3 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини /аліменти/ присуджуються у частці від доходу її матері, батька і /або/ у твердій грошовій сумі.
Згідно ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує:
1/ стан здоров”я та матеріальне становище дитини;
2/ стан здоров”я та матеріальне становище платника аліментів;
3/ наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
4/ інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно ст. 183 ч. 1 Сімейного кодексу України частка заробітку /доходу/ матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Відповідно ст. 191 ч. 1 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред”явлення позову.
Відповідно ст. 200 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини /аліменти/ присуджуються у частці від доходу її матері, батька і /або/ у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних і юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Відповідно до ст. 60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вказане, суд прийшов до висновку, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов”язків по вихованню дитини. Матеріалами справи доведено, що відповідач проживає окремо від дитини протягом тривалого часу. Матеріально допомоги не надає, не забезпечує її духовного та фізичного розвитку, не піклується про її навчання, підготовку до самостійного життя. Навчальний заклад дитина відвідує за місцем проживання бабусі. Відповідачем не доведено, що він не виконує своїх батьківських обов”язків через не залежні від нього обставини.
Відповідно до ч.2 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов»язку щодо утримання дитини.
Відповідач, як батько зобов”язаний утримувати свою дитину, яка потребує матеріальної допомоги. Необхідність стягнення аліментів на неповнолітню дитину повністю підтверджена матеріалами справи. Стягнення аліментів у частці від заробітку відповідає положенням Сімейного Кодексу України.
За вказаних обставин суд прийшов до висновку про позбавлення батьківських прав відповідача відносно неповнолітньої ОСОБА_4 та стягнення з нього аліментів на користь позивача на утримання неповнолітньої дитини.
Судові витрати згідно ст. 88 ч. 1 ЦПК України необхідно віднести за рахунок відповідача.
Керуючись ст. ст. 150, 155, 164, 165 СК України, ст. ст. 3, 88, 213, 214, 215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_2 задоволити .
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 аліменти у розмірі ? частини всіх видів доходів (заробітку), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнення аліментів проводити з моменту подачі позову ( з 07.11.2008 року)до досягнення ОСОБА_4 повноліття.
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів – у межах платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 7,50 грн.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 7,50 грн.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано позивачем протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається апеляційному суду Полтавської області через Оржицький районний суд.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, або якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення станом на _____________2009 року набрало законної сили
З оригіналом згідно
ГОЛОВУЮЧА: підпис Т.В. ГРУЗМАН
СУДДЯ ОРЖИЦЬКОГО РАЙСУДУ Т.В. ГРУЗМАН