Судове рішення #5608292

                                                                                            Справа № 2- 160/2009 р.

 

 Р І Ш Е Н Н Я

Іменем            України

                  14 травня  2009 року                                                                                смт. Оржиця

              Оржицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Грузман Т.В, секретаря судового засідання Куцовол Л.М.  розглянувши у відкритому  судовому засіданні в залі суду в   селищі Оржиця справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3 за участі третьої особи Оржицького районного відділу Держкомзему України, Оржицької районної державної нотаріальної контори про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.

 

В С Т А Н О В И В :

             ОСОБА_1 звернулася  з позовом  до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове нерухоме майно.

Позов мотивувала тим, що 02 травня 2008 року помер її  чоловік – ОСОБА_4, який  за життя не залишив заповідального розпорядження щодо свого майна. Позивач  являється такою, що фактично прийняла спадщину після смерті свого чоловіка, оскільки на час відкриття спадщини після чоловіка вона проживала разом з ним. Іншими спадкоємцями на майно ОСОБА_4 є його діти – ОСОБА_2 та ОСОБА_3 У нотаріальному порядку позивач не має змоги оформити свої спадкові права, оскільки спадкодавець за життя не одержав правовстановлюючого документа на ? частину земельної частки (пай), яку останній у свою чергу успадкував після смерті ОСОБА_5. Через смерть, що настала спадкодавець не встиг отримати правовстановлючий документ на спадкове майно, що є перешкодою у оформленні спадкових прав. Прохає визнати за нею право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування. В разі задоволення позовних вимог, судові витрати з відповідача просить не стягувати.

            У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги  підтримав повністю. Прохає визнати за позивачем   право власності на земельну ділянку (пай) розміром 1,91га, що знаходиться на території Черевківської сільської Ради, яка залишилася після смерті ОСОБА_4

            Відповідачі до суду не з»явилися, але надіслали на адресу суду  свої заяви в яких прохають суд справу розглядом провести без їх участі. Заперечень щодо заявленого позову не мають.

           Представник третьої особи – відділу земельних ресурсів в Оржицькому районі вважає, що позов підлягає до задоволення.

           Представник третьої особи – Оржицької державної нотаріальної контори до суду не з»явився, але на адресу суду надійшла заява про розгляд вказаної справи за його відсутності. Заперечень щодо позову ОСОБА_1 не мають.

           Суд, заслухавши представника позивача, пояснення третіх осіб, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов  підлягає  задоволенню .

 Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер 02 травня 2008 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 06 травня 2008 року  серія 1-КЕ № 103287.

  Після смерті спадкодавця залишилося належне йому майно, зокрема ? частина земельної ділянки (пай)  розміром 3,83 га, яка розташована на території Черевківської сільської Ради, Оржицького району.

  Вказаним майном спадкодавець за життя не розпорядився, не визначив коло своїх спадкоємців. Позивач та відповідачі - ОСОБА_2, ОСОБА_3 являються спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 за законом.

  Позивач, як один із спадкоємців звернувся до суду з позовом про визнання за ним права власності на вищевказану земельну ділянку (пай) в порядку спадкування, надавши відповідні докази того, що на сьогоднішній день існують реальні перешкоди у оформленні його спадкових прав. На обгрунтування вказаного ОСОБА_1 представила довідку Оржицької державної нотаріальної контори, в якій викладена  відмова у оформленні спадкових прав за відсутності правовстановлюючого документа (державного акта на право власності на земельну ділянку).

 Про те, що ОСОБА_4М, є спадкоємцем на ? частину земельної ділянки площею 3,83 га та отримав свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_6 вказує свідоцтво про право на спадщину серія ВКВ № 218696.

Матеріали справи містять договір розробки технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку на підставі цивільно-правової угоди (пай) № зм – 0002437, замовником якого був ОСОБА_4.

Відповідно до довідки Черевківської сільської Ради № 59 від 02.03.2009 року останнім місцем проживання ОСОБА_4 було с. Хорошки, Оржицького району, Полтавської області у будинку №18 по вулиці Нова. За цією ж адресою була зареєстрована та проживала дружина покійного – ОСОБА_1

ОСОБА_1 являється спадкоємцем померлого ОСОБА_4 та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на частину його майна, що підтверджується  свідоцтвом серія ВМС № 322475.

Інші спадкоємці від прийняття спадщини після ОСОБА_4 відмовилися.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред”явити позов про визнання його власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 1225 ЦК України передбачено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ст. 81 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни України набувають право власності на  земельні ділянки на підставі прийняття спадщини. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами згідно норм ч. 1 ст. 126 ЗК України.

З огляду на вказані норми чинного законодавства, позивач-спадкоємець має право звернутися із заявою про визнання права власності.

  Керуючись ст. ст.  392, 1225, 1296 ЦК України, ст.ст.  81, 126  Земельного Кодексу України, ст. ст. 10,  209, 212, 215,  ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 задоволити.

              Визнати за ОСОБА_1 право власності  на земельну ділянку (пай) площею 1,91 га, яка розташована на території Черевківської сільської Ради Оржицького району Полтавської області та згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серія ВКВ № 218696 належала ОСОБА_4, який помер 02 травня 2008 року.

           Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

          Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

           Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається апеляційному суду Полтавської області через Оржицький районний суд.

           Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

           

                      ГОЛОВУЮЧА                          

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація