ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
К-16984/08 УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду справ за зверненнями юридичних осіб Вищого адміністративного суду України у складі:
суддів Фадєєвої Н.М.
Васильченко Н.В.
Кравченко О.О.
Леонтович К.Г.
Матолича С.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління ПФУ в Олександрівському районі Донецької області на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2008 року у справі за позовом прокурора Олександрівського району Донецької області в інтересах ОСОБА_1 до Управління ПФУ в Олександрівському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та інше,-
В с т а н о в и л а:
У лютому 2008 року прокурор Олександрівського району Донецької області в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління ПФУ в Олександрівському районі Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 є інвалідом III групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію по інвалідності. Відповідно до ст. 54 п. 4 Закону України № 231-У від 05.10.2006 року про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який набрав чинності 31.10.2006 року, пенсія по інвалідності інвалідам III групи не повинна бути нижче 6 мінімальних пенсій за віком. Згідно п. 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про державний бюджет" мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Оскільки пенсія виплачувалася ОСОБА_1 в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством України, він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок, але йому було відмовлено. Просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії по інвалідності, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2008 року з урахуванням норм діючого законодавства та прожиткового мінімуму та з наступним її перерахунком згідно зі змінами діючого законодавства і встановлення нових розмірів прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян, посилаючись на ст.ст. 6, 8. 16, 19, 24. 50, 64, 75 Конституції України, ст.ст. 17. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти і державні соціальні гарантії».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2008 року позов задоволений частково. Визнано протиправними дії УПФУ в Олександрійському районі Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язано УПФУ в Олександрійському районі Донецької області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01.02.2008р.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2008 року частково задоволено апеляційну скаргу УПФУ в Олександрійському районі Донецької області. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2008 року скасовано та прийнято нову постанову, якою позов прокурора Олександрійського району Донецької області в інтересах ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов'язано УПФУ в Олександрійському районі Донецької області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 01.02.2008р. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На зазначене судове рішення надійшла касаційна скарга Управління ПФУ в Олександрійському районі Донецької області, в якій ставиться питання про його скасування та прийняття нового рішення, яким відмовити в задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга УПФУ в Олександрійському районі Донецької області задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня
1997 року № 523. Ця Постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням статей 50, 54 Закону України № 796. Пунктом 2 Постанови № 1 від 3 січня 2002 року “Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету”, всупереч положень статей 50, 54 Закону № 796 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до обґрунтованого висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України № 796 застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Колегія судів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про безпідставність посилання відповідача на необхідність застосування у спірних відносинах постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002р. № 1 "Про підвищення розмірів пенсій інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету", оскільки, виходячи із приписів пункту першого та шостого статті 92 Конституції України, статті 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", дія положень наведеного Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Абзацом другим преамбули, частиною 3 статті 4, п.16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, і те, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
За таких обставин, колегія суду вважає вірними висновки судів про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, відповідно до ст.50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру шести мінімальних пенсій за віком та 50% мінімальної пенсії за віком, що розраховуються залежно від розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки судове рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими, підстави для передачі справи на розгляд складу колегії суддів Вищого адміністративного суду України в судовому засіданні відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У х в а л и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Олександрійському районі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 серпня 2008 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді:
З оригіналом згідно: