Судове рішення #5585831

Справа №2-120

2009 року

 

Р І Ш Е Н Н Я   

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 08 липня 2009 року                                                                                          м.Василівка

 

Василівський районний суд Запорізької області у складі:

Головуючого - судді             Нікандрової С.О.

при секретарі                          Рудник Ю.С.

за участю:

представників позивача        ОСОБА_1., ОСОБА_2.

відповідача                             ОСОБА_3.

представника відповідача     Листопад Л.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_3, треті особи - Василівський районний відділ Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», Василівська міська рада, про поділ земельної ділянки, -

 

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4. звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3. про поділ земельної ділянки, який мотивувала тим, що 07.08.2002 року ОСОБА_3. подарував позивачу ? частку будинку АДРЕСА_1. Після цього сторонами була приватизована земельна ділянка в розмірі 0,10 га для обслуговування будинку і господарських будівель, 0,0340 га для ведення особистого селянського господарства. Фактично відповідач користується більшою земельною ділянкою, створив неможливі умови співжиття, тому позивач просить визначити її частку земельної ділянки пропорційно частки у домоволодінні згідно плану-схеми, виготовленої Василівським районним відділом Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», видати окремі державні акти на земельні ділянки.

В ході судового розгляду цивільної справи позивач ОСОБА_4. надала уточнену позовну заяву, у якій вказала, що на підставі рішення Василівської міської ради від 02.09.2004 року №52 ОСОБА_3. 28.03.2005 року видано два державні акти на право приватної власності на землю: на земельну ділянку площею 0,10 га для обслуговування будинку і господарських будівель, на земельну ділянку площею 0,0340 га для ведення особистого селянського господарства. В державних актах вказано, що вказані земельні ділянки належать на праві спільної сумісної власності ОСОБА_3. і ОСОБА_4., що не відповідає часткам співвласників житлового будинку з урахуванням того, що ОСОБА_4. на праві власності належить 11/25 частин будинку, а ОСОБА_3. належить 14/25 частин будинку. Позивач в уточненій позовній заяві просить скасувати державні акти на право приватної власності на землю видані ОСОБА_3. 28.03.2005 року на земельні ділянки площею 0,10 га для обслуговування будинку і господарських будівель, на земельну ділянку площею 0,0340 га для ведення особистого селянського господарства, визначити частки земельної ділянки кожному з співвласників житлового будинку пропорційно їх власності в домоволодіння АДРЕСА_1- ОСОБА_4. 11/25 частин, а ОСОБА_3. 14/25 частин.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1., ОСОБА_2. підтримали позовні вимоги, просили визначити частки земельної ділянки кожному з співвласників житлового будинку 86 по вул. Миру в м.Василівка за планом-схемою, виготовленою Василівським районним відділом Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру».

Відповідач ОСОБА_3. та його представник Листопад Л.П. погодилися з позовними вимогами, просили визначити частки земельної ділянки кожному з співвласників житлового будинку 86 по вул. Миру в м.Василівка за планом-схемою, виготовленою Василівським районним відділом Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», що наданий на запит суду.

Представники третіх осіб в судове засідання не з`явилися, про причини неявки не повідомили.  

Вислухавши пояснення позивача, його представника, відповідача, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.120 ЗК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Відповідно до ч.4 ст.120 ЗК  України  при  переході права власності на будівлю та споруду до  кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у  вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди.

Згідно ст.86 ЗК України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність). Право спільної власності на землю посвідчується державним актом на право власності на землю.

Відповідно до ст.87 ЗК України право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає при придбанні у власність земельної ділянки двома чи більше особами за цивільно-правовими угодами.

Згідно п.19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» у справах  за позовом учасників спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й  користування спільною земельною ділянкою, на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські будівлі та споруди, суд з'ясовує і враховує можливість нормального користування будинком і здійснення догляду за ним,  розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування  плодово-ягідних  насаджень співвласників,  можливість проходу  з вулиці на подвір'я тощо. Враховуються також вимоги санітарних правил і правил протипожежної безпеки. В разі неможливості перенесення співвласником господарських будівель і насаджень на надану в його користування частину ділянки суд має обговорити питання про відповідну грошову компенсацію. При пред'явленні вимог кожним з учасників спільної власності про встановлення порядку користування спільною земельною ділянкою суд може залишити в спільному користуванні лише ділянки, роздільне користування якими встановити неможливо.

Відповідно до п.21 постанови якщо до вирішення судом спору між співвласниками жилого будинку розмір часток у спільній власності на земельну ділянку, на якій розташовані будинок, господарські будівлі та споруди, не визначався або вона перебувала у користуванні співвласників і ними не було досягнуто угоди про порядок користування нею, суду при визначенні частини спільної ділянки, право на користування  якою має позивач (позивачі), слід виходити з розміру його (їх) частки у вартості будинку, господарських будівель та споруд на час перетворення спільної сумісної власності на спільну часткову чи на час виникнення останньої.

Згідно зі ст.98 ЗК України, право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Земельний сервітут здійснюється способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки, щодо якої він встановлений.

У відповідності з п.п. "а" ст.99 ЗК України, власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів, як право проходу та проїзду на велосипеді.

Ст.100 ЗК України встановлено, що земельний сервітут встановлюється за домовленістю між власниками сусідніх земельних ділянок на підставі договору або за рішенням суду. Якщо останні не дійшли згоди щодо встановлення земельного сервітуту, то зацікавлена сторона звертається до суду із заявою про встановлення земельного сервітуту.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_3. на підставі договору купівлі-продажу  від  14.07.1989 року №1524 придбав житловий будинок 86 по  вул. Миру в м. Василівка Запорізької області, житловою площею 27,1 кв.м., літ. «А-1» та господарські споруди та побудови: льох літ. «Б», гараж літ. «В-1», душ літ. «Г», вбиральня літ. «У», огорожа «№1,3», колодязь «№4».

На підставі договору дарування від 07.08.2002 року №1227 ОСОБА_3. подарував позивачу ОСОБА_4. 11/25 частин житлового будинку 86 по  вул. Миру в м. Василівка Запорізької області, що складається з приміщень вітальні 1-2, кімнати 1-5, кладової 1-6, частини веранди  1-1, кухні 1-7, санвузлу 1-8, льох літ «Б» , душ літ. «Г», вбиральня літ. «У».  

 У власності ОСОБА_3. залишилося 24/25 частин житлового будинку 86 по  вул. Миру в м. Василівка Запорізької області, що складається з приміщень кімнати 1-4, кімнати 1-3, частини веранди 1-1, гараж літ. «В-1».

Відповідно до часток в будинку сторонам належить земельна ділянка площею 0,10 га, яка передана співвласникам будинку у приватну власність відповідно до Державного акту на право  приватної власності на землю від 28.03.2005 року, та земельна ділянка площею 0,03 га, яка передана  співвласникам будинку у приватну власність відповідно до Державного акту на право  приватної власності на землю від 28.03.2005 року.

Порядок користування спільною земельною ділянкою, у тому числі тією, на якій  розташовані  належні  співвласникам  жилий будинок, господарські будівлі та споруди, визначається  насамперед їхньою угодою  залежно  від  розміру  їхніх  часток  у  спільній власності на будинок. Згоди щодо порядку користування спільними земельними ділянками співвласниками ОСОБА_3. і ОСОБА_4. не досягнуто.   

Згідно ст.88 ЗК України володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою, що перебуває у спільній частковій власності, здійснюються за згодою всіх співвласників згідно з договором, а у разі недосягнення згоди - у судовому порядку. Учасник спільної часткової власності на земельну ділянку має право на отримання в його володіння, користування частини спільної земельної ділянки, що відповідає розміру належної йому частки.

При вирішенні питання про поділ земельної ділянки, суд враховує розташування належних співвласникам частин житлового будинку і господарських будівель, фактичного порядку  користування ними земельною ділянкою, необхідність обслуговування будівель, які належать їх власникам, вимоги нормативних документів, з урахуванням думки учасників судового розгляду, і вважає за можливе варіант порядку користування земельною ділянкою, який визначений в план-схемі земельної ділянки, виготовленої виготовленою Василівським районним відділом Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», а саме:

Виділити співвласнику ОСОБА_3., який є власником 14/25 часток будинку АДРЕСА_1, частину земельної ділянки площею 0,0590 га, визначеної на план-схемі зеленим кольором.

Виділити співвласнику ОСОБА_4., яка є власником 11/25 часток будинку АДРЕСА_1, частину земельної ділянки площею 0,0590 га, визначеної на план-схемі синім кольором.

Встановити спільну межу між земельними ділянками співвласників ОСОБА_4. і ОСОБА_3. по лінії розділу, що проходить: з точки 1, яка ділить межу по вулиці Миру до точки 2 біля гаражу літ «В-1» 7,94 м; точки 2-3-4 за гаражем літ. «В-1» 4,67м; точки 4-5 перпендикулярно гаражу літ. «В-і» і будинку літ. «А-1» 2,80м; точки 5-6 паралельно будинку літ. «А-1» на відстані 1 м від стіни 3,60м; точки 6-7 перпендикулярно будинку літ. «А-1» до стіни; точки 7-8 по стіні будинку літ. «А-1» 1,90 м; точки 11-12 паралельно будинку літ. «А-1» на відстані 1,40 м від стіни 8,27м; точки 12-13 перпендикулярно будинку літ. «А-1» 3,70м; точки 13-14 - 8,00 м; точки 14-15 - 24,61 м.    

Встановити земельний сервітут на земельну ділянку ОСОБА_3. площею 0,0005 га, розташовану за будинком літ. «А-1» біля вікна з боку кімнати 1-5 постійно для проходу і обслуговування стіни будинку і вікна ОСОБА_4.

Встановити земельний сервітут на земельну ділянку ОСОБА_4. 0,0008 га, розташовану за гаражем літ. «В-1», постійно для проходу і обслуговування стіни гаражу ОСОБА_3.

Таким чином, суд приходить до висновку про можливість поділу земельної ділянки в такому варіанті, який просить встановити позивач і погоджується відповідач.  

Керуючись  ст.ст. 86-88, 120 ЗК України, постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 року №7, ст.ст.10, 11, 60, 88, 131, 208-209, 212-215 ЦПК України, суд, -

   

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_4 до ОСОБА_3, треті особи - Василівський районний відділ Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», Василівська міська рада, про поділ земельної ділянки - задовольнити.

Скасувати Державний акт на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3. від 28.03.2005 року на земельну ділянку в АДРЕСА_1 площею 0,10 га для обслуговування будинку і господарських будівель та Державний акт на право приватної власності на землю на ім'я ОСОБА_3. від 28.03.2005 року на земельну ділянку в АДРЕСА_1 площею 0,0340 га для ведення особистого селянського господарства.

Виділити співвласнику ОСОБА_3, який є власником 14/25 часток будинку АДРЕСА_1, частину земельної ділянки площею 0,0590 га, визначеної на план-схемі зеленим кольором.

Виділити співвласнику ОСОБА_4, яка є власником 11/25 часток будинку АДРЕСА_1, частину земельної ділянки площею 0,0590 га, визначеної на план-схемі синім кольором.

Встановити спільну межу між земельними ділянками співвласників ОСОБА_4. і ОСОБА_3. по лінії розділу, що проходить: з точки 1, яка ділить межу по вулиці Миру до точки 2 біля гаражу літ «В-1» 7,94 м; точки 2-3-4 за гаражем літ. «В-1» 4,67м; точки 4-5 перпендикулярно гаражу літ. «В-і» і будинку літ. «А-1» 2,80м; точки 5-6 паралельно будинку літ. «А-1» на відстані 1 м від стіни 3,60м; точки 6-7 перпендикулярно будинку літ. «А-1» до стіни; точки 7-8 по стіні будинку літ. «А-1» 1,90 м; точки 9-10 на відстані 1 метр від будинку літ «А-1» 4,95 м; точки 1-11-12 паралельно будинку літ. «А-1» на відстані 1,40 м від стіни 8,27м; точки 12-13 перпендикулярно будинку літ. «А-1» 3,70м; точки 13-14 - 8,00 м; точки 14-15 - 24,61 м.    

Встановити земельний сервітут на земельну ділянку ОСОБА_3. площею 0,0005 га, розташовану за будинком літ. «А-1» біля вікна з боку кімнати 1-5 постійно для проходу і обслуговування стіни будинку і вікна ОСОБА_4.

Встановити земельний сервітут на земельну ділянку ОСОБА_4. 0,0008 га, розташовану за гаражем літ. «В-1», постійно для проходу і обслуговування стіни гаражу ОСОБА_3.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через Василівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дати проголошення рішення і поданням після цього апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.

 

 

Суддя Василівського районного суду

Запорізької області                                                                                              С.О. Нікандрова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація