Справа № 2-а –398 /09
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
ПОСТАНОВА
12 червня 2009 року місто Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Склад суду: головуючий суддя - А.А.Лохматова
секретар судового засідання - А.В.Крамаренко
розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні Каховського міськрайонного суду Херсонської області справу за адміністративним позовом:
ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення
Каховської районної державної адміністрації Херсонської області
третя особа Головне фінансове управління Херсонської обласної державної адміністрації
про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною,
в с т а н о в и в :
17.03.2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання неправомірними дій відповідача щодо нарахування і виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менш ніж прожитковий мінімум встановлений для дітей віком до 6 років, стягнення з відповідача суми недоотриманої допомоги за період з 01.09.2007р. по 28.02.2009р. в сумі 7227,69 грн. Також просила поновити строк для звернення з позовною заявою до суду, як пропущений з поважних причин, витрати, пов’язані з розглядом справи, покласти на відповідача. (а.с.7).
В обґрунтування позову зазначала, що вона є отримувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку і має право на перерахування державної допомоги у розмірах прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років.
У попереднє судове засідання позивач надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала частково і просила суд стягнути з відповідача суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до 3-х років на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. за період з 01.09.2007р. по 28.02.2009р. в сумі 7227,69 грн.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, заявлені у попередньому судовому засіданні. Просила суд стягнути з відповідача суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до 3-х років на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н. за період з 01.09.2007р. по 28.02.2009р. в сумі 7227,69 грн.
Представник відповідача позов не визнала, вважає, що допомога виплачується позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах бюджетних асигнувань, просить відмовити у задоволенні позову. Наполягає на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Представники третьої особи просять у задоволенні позовних вимог відмовити, у зв’язку з безпідставністю заявлених вимог. Просять застосувати строк позовної давності.
Дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Позивачка перебуває на обліку в УПСЗН Каховської райдержадміністрації і з 30.10.2007 року отримує допомогу по догляду за дитиною – сином ОСОБА_2 до досягнення ним 3-річного віку. 18.09.2007 року позивачкою подано до Управління декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. В декларації відсутні відомості про розміри доходів членів сім'ї заявника, вона містить заяву позивачки про призначення їй допомоги без урахування доходів.
Допомога виплачувалась у розмірі 90 грн. плюс індексація щомісячно у 2007 році та у розмірі 130 грн. щомісячно , починаючи з 01.01.2008 року .
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу шлюб поміж ОСОБА_3 і ОСОБА_1 розірвано, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено актовий запис за №НОМЕР_1 від 10.02.2009р. Після реєстрації розірвання шлюбу ОСОБА_1 присвоєно прізвище ОСОБА_1.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими соціальними цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» ( далі по тексту – Закон ) громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Такими видами державної допомоги сім’ям з дітьми є при народженні дитини (п.2.ч.1.ст 3 Закону) та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п.3 ч.1 ст.3 Закону).
Згідно із ст.ст.13, 14 Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.
Стаття 15 Закону (у редакції Закону від 22.03.2001 року № 2334-ІІІ) визначала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. У разі народження (усиновлення, встановлення опіки) двох і більше дітей допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину.
Пунктом 14 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 12, ч.1 ст.15 та п.3 «Прикінцевих положень» ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зупинено на 2007 рік.
Згідно із абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної суб венції з державного бюджету місцевим бюджетам і визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до ст.58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, у розмірі для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 526 грн., з 1 березня – 527 грн, з 1 квітня 538 грн., з 1 липня – 540 грн., з 1 жовтня – 557 грн.
Рішенням Конституційного Суду у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України, щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік"(справа про соціальні гарантії громадян) від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”, зокрема норми абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку на сина за період з дня призначення допомоги – з 30.10.2007р. по 31.12.2007р. (в межах бюджетного року).
Відповідно до ст. 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів; пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропущення строків звернення до адміністративного суду.
Судом відмовлено у поновленні строку звернення до адміністративного суду з тієї причини, що Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, на яке посилається позивач, офіційно оприлюднене в Офіційному віснику України, 2007, № 52, 27.07.2007р. У зв’язку з чим, позивач повинен був дізнатись , що його право на отримання допомоги по догляду за дитиною, до досягенння нею трирічного віку, у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років порушено саме з моменту оприлюднення зазначеного рішення Конституційного Суду України, тобто з 27.07.2007р.
З адміністративним позовом до суду позивач звернулась 17.03.2009 р., тобто після закінчення річного строку з моменту, коли вона могла дізнатись про порушення її права.
За таких обставин відповідно до ст. 100 КАС Украіни в задоволенні вимог позивача за період з 01.09.2007р. до 17.03.2008р. ( в межах річного строку звернення до адміністративного суду) слід відмовити.
Щодо вимог позивачки про доплату за 2008 рік, січень 2009 року суд виходить з наступного.
Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.2007р. було зупинено на 2008 рік дію частини 1 ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» . Відповідно до положень п.23 пп. 7 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» №107-VI від 28.12.2007 р. стаття 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» була викладена в наступній редакції «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
У відповідності зі статтями 1, 13 Закону України «Про Конституційний Суд України» єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, який приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Отже до компетенції адміністративних судів, як судів загальної юрисдикції, належить надання висновків щодо відповідності нормативно-правових актів законам України (законності), в той час як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключною юрисдикцією Конституційного Суду України.
Частина друга статті 152 Конституції України закріплює принцип, за яким закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
За вказаним принципом закони, інші правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними окремим рішенням органу конституційного контролю.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 28/2008 (№ 10-рп/2008) положення п.23 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» не визнавалися неконституційними, що свідчить про їх чинність.
Статтею 46 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми” та Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” призначається і здійснюється в розмірах і в порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Як визначено у п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 ( із змінами і доповненнями станом на 22.02.2008р.) для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, як передбачено ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Таким чином, в задоволенні позову в частині виплати за 2008р. та у 2009р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років слід відмовити, оскільки відповідачем призначена і виплачена допомога у відповідності до норм чинного на момент виплат законодавства, а позивач з власної ініціативи обрала встановлений законом мінімальний розмір такої допомоги, не подавши необхідної інформації про доходи членів сім'ї.
Керуючись ст.ст.1,2,3,6,8,19,21,22,46,55,64,68,95,96,97,98,124,129 Конституції України, ст.ст.27,38 Бюджетного кодексу України, ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, ст.56,71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007рік”, п.23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. ст. ст. 46 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009рік”, ст.ст. 2,5,7-12,69-72, 94, 99, 100, 102, 104,159-164, 254, п.5 Прикінцевих та перехідних положень КАС України,
п о с т а н о в и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Каховської районної державної адміністрації Херсонської області, третя особа Головне фінансове управління Херсонської обласної державної адміністрації, про стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: А.А.Лохматова
- Номер:
- Опис: замінити позивача
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-398/09
- Суд: Житомирський окружний адміністративний суд
- Суддя: Лохматова А.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2020
- Дата етапу: 26.05.2020