ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-1834/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2009 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Лоза Ю.Я.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовом: Управління Пенсійного фонду України в Пустомитівському районі Львівської області (81100, Львівська область, м. Пустомити, вул. Шевченка, 13, код ЄДРПОУ 22371429)
до відповідача: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Пустомитівському районі Львівської області (81100, Львівська область, м. Пустомити, вул. Глинська, 12, код ЄДРПОУ 25253920)
про зобов'язання включити в акт звірки виплачені суми допомоги на поховання.
За участю представника відповідача - ОСОБА_1
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача включити в акт звірки виплачену суму допомоги на поховання.
В обгрунтування своїх вимог покликається на те, що згідно ст.53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV виплатив допомогу на поховання. Однак відповідач відмовився прийняти до відшкодування виплачену допомогу на поховання, мотивуючи це тим, що відсутній причинно-наслідковий зв'язок між смертю і трудовим каліцтвом або професійним захворюванням. Однак, зазначена допомога повинна
виплачуватися за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на
виробництві та професійних захворювань.
Представник позивача в судових засіданнях 30.06.2009 року, 22.05.2009 року, 18.06.2009 року надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні 07.07.2009 року позову не визнав, в поясненнях підтримав подане заперечення на позов від 16.06.2009 року № 158, з якого вбачається, що згідно ст. 21. Закону України "Про загальнообов'язкове, державне соціальне страхування від нещасного-випадку та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (надалі Фонд) повинен відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи, йому або особам, які перебували на його утриманні, страхові виплати. Відповідно до п. 9 ст.34 Закону, причинний зв'язок смерті потерпілого (на поховання ПФУ виплатило допомогу) з одержанням каліцтва чи іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних мідичних закладів. Позивачем не пред'явлено висновку про причиино-наслідковий зв'язок між смертю потерпілого з наслідками раніше отриманого каліцтва. Також відповідач зазначає, що обраний управлінням ПФУ спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав ПФУ, дана позиція також підтверджується рішеннями Верховного суду України. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов»язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спраичинили втрату працездатності», Законом України «Про пенсійне забезпечення», « Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв»язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання».
Закон України «Про загальнообов»язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон № 1105-ХVI), передбачає, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов»язаний своєчасно щомісяця та в повному обсязі відшкодувати витрати, понесені управлінням пенсійного фонду у зв»язку із виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв»язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено « Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв»язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», що затверджений спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4, зареєстрована в Мін»юсті України 16.05.2003 року № 376/7697.
Згідно цього Порядку головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду на підставі акту щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом Пенсійному фонду України витрат, пов»язаних з виплатою пенсій по інвалідності та пенсій у зв»язку із втратою годувальника, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки головних управлінь Пенсійного фонду та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховують відповідні кошти Пенсійному фонду.
З наведених положень вбачається, що сторони відповідно до вимог Порядку, позбавлені права на проведення розрахунків на своєму рівні.
Слід звернути увагу на те, що згадуваний вище Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли між сторонами, оскільки, встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
Таким чином, у разі, якщо органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відмовляються від підписання актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, вказані спори мають вирішуватись у судовому порядку, а не шляхом пред»явлення вимог про підписання актів звірки.
Отже, обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права є таким, що не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених витрат. Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права при розгляді спорів цієї категорії викладена в судових рішеннях Верховного Суду України (постанова ВСУ від 20.03.2007 р. справа № 21-187во06 і № 21-1087во06).
Позивачем не було пред»явлено у встановленому законом порядку позову про проведення відшкодування відповідачем відповідних коштів, а вимоги про зобов»язання підписання актів звірок не можуть бути задоволені через наявність спору між сторонами із цього приводу.
З урахуванням положень чинного законодавства України, практики його застосування найвищою судовою інстанцією України та обставин справи, суд дійшов висновку що позовні вимоги необґрунтовані і не підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 10.07.2009 року.
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош