Справа №1-92/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2009 року м.Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі головуючого судді Пилип’юка І.В., при секретарі Паучек Є.В., з участю прокурора Брижака І.В., захисника ОСОБА_1, законного представника ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Вижниця кримінальну справу з постановою про застосування примусових заходів медичного характеру відносно:
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженця та жителя АДРЕСА_1, громадянина України, з освітою неповною середньою, не працюючого, неодруженого, інваліда ІІ групи, раніше не судимого,
у вчиненні суспільно небезпечного діяння передбаченого ст.185 ч.3 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 23.02.2009 року в період часу з 14.00 по 16.00 год., перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, шляхом розбиття скла у вікні будинку громадянки ОСОБА_4 в с. Мигове Вижницького району проник в приміщення, звідки таємно викрав гроші в сумі 780 гривень та мобільний телефон NOKIA- 2600 вартістю 400 гривень, з стартовим пакетом вартістю 25 гривень. Своїми діями спричинив потерпілій ОСОБА_4 матеріальну шкоду на загальну суму 1205 гривень.
В судове засідання ОСОБА_3 з’явився та пояснив, що знаходячись в стані алкогольного сп’яніння проник в будинок громадянки ОСОБА_4 в с. Мигове, звідки викрав гроші в сумі 1100 гривень та мобільний телефон NOKIA- 2600, оскільки постійно допомагав по господарству і подумав подумав, що остання не заплатить грошей за роботу.
Потерпіла ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилась, від неї в суд поступила письмова заява про розгляд справи в її відсутність, будь-яких претензій до ОСОБА_3 немає, заподіяна шкода відшкодована.
З показів свідка ОСОБА_5 оголошених в судовому засіданні вбачається, що 23.02.2009 року близько 17.00 годин в приміщення магазину п/п ОСОБА_6, зайшов гр. ОСОБА_3, який перебував в стані алкогольного сп’яніння, купив пляшку пива, продукти харчування, програв 80 грн. в ігрові автомати, крім того також повернув борг за свою співмешканку. (а.с.27)
Крім визнання своєї вини, вина ОСОБА_3 у вчиненому підтверджується зібраними на досудовому слідстві та дослідженими у судовому засіданні доказами в їх сукупності, а саме:
Протоколом усної заяви про злочин ОСОБА_4 від 24.02.2009 року, з даних якого вбачається, що 23.02.2009 року в період часу з 14.00 по 16.00 год., з житлового будинку в с.Мигове викрадено гроші в сумі 1100 гривень та мобільний телефон. (а.с.5)
Протоколом огляду місця пригоди від 24.02.2009 року, з даних якого вбачається, що оглядом місця події являється житловий будинок громадянки ОСОБА_4 в с.Мигове Вижницького району (а.с.6);
Висновком наркологічної експертизи №175 від 11.03.2009 року ОСОБА_3 страждає хронічним алкоголізмом, потребує примусового лікування. (а.с.28-31)
Висновком амбулаторної судово-психіатричної експертизи №118 від 23.03.2009 року, згідно якої ОСОБА_3 ознак хронічного психічного захворювання не виявляє, а виявляє наслідки органічного ураження ЦНС з легким інтелектуальномнестичним зниженням та помірними розладами поведінки, про що свідчать дані анамнезу, а також виявлені зміни психіки, а саме: обмеженість словникового запасу, низький рівень загальноосвітніх знань, примітивність, конкретність мислення зі зниженням аналітико-комбінаторних здібностей. Вживання спиртного протягом останнього часу (за рахунок психотропної дії алкоголю та продуктів розпаду) сприяло поглибленню порушення інтелектуальної діяльності, посилило емоційні та поведінкові особистісні зміни, що привело до зниження критичної оцінки свого стану та адаптаційних можливостей. Таким чином, вищевказані зміни на даний час обмежують здатність у повній мірі, усвідомлювати свої дії та керувати ними. На період часу, до якого відноситься інкриміноване йому протиправне діяння, вищевказані зміни психіки позбавляли останнього можливості в повній мірі розуміти свої дії та керувати ними, що відповідає юридичній категорії обмеженої осудності. За своїм психічним станом ОСОБА_3 потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку. (а.с.32-36)
Захисник в судовому засіданні вважав, що до обмежено осудного ОСОБА_3 необхідно застосувати примусові заходи медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Прокурор вважав за можливе застосувати до ОСОБА_3 примусові заходи медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Заслухавши пояснення ОСОБА_3, думку учасників процесу, перевіривши матеріали кримінальної справи, суд дійшов висновку про доцільність застосування примусових заходів медичного характеру в примусовому порядку з наступних підстав.
Згідно ст.94 КК України залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, суд може застосувати такий примусовий захід медичного характеру, як, зокрема, надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, яка може бути застосована судом щодо психічного хворого, який за своїм психічним станом і характером вчиненого суспільно небезпечного діяння не потребує тримання у психіатричному закладі і лікування у примусовому порядку
Під час судового розгляду достовірно встановлено, що в діях ОСОБА_3 мало місце суспільно небезпечне діяння, з приводу якого порушена кримінальна справа, передбачене ч.3 ст.185 КК України, зазначене діяння вчинив саме ОСОБА_3 в стані обмеженої осудності.
Відповідно до ст.19 ч.2 КК України, не підлягає кримінальній відповідальності особа, яка під час вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого цим Кодексом, перебувала в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання, тимчасового розладу психічної діяльності, недоумства або іншого хворобливого стану психіки. До такої особи за рішенням суду можуть бути застосовані примусові заходи медичного характеру.
Обираючи вид примусових заходів медичного характеру ОСОБА_3 суд враховує характер та тяжкість вчиненого ним діяння, тяжкість та характер захворювання, ступінь небезпечності психічного хворого і вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_3 примусові заходи медичного характеру – надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
На підставі ст.ст.92-94 КК України, керуючись ст.ст. 419-421 КПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Застосувати до ОСОБА_3 примусові заходи медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Запобіжний захід ОСОБА_3 у виді підписки про невиїзд до набрання чинності постановою залишити без змін.
Копію постанови направити головному лікарю Вижницької ЦРЛ для виконання.
Постанова може бути оскаржена в Апеляційний суд Чернівецької області через Вижницький районний суд протягом 15 діб з моменту її проголошення.
Суддя: