Справа № 2-а-738/09
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21 травня 2009 року Каховський міськрайонний суд Херсонської області
у складі: головуючого-судді Єйбог І. М.
при секретарі Кобзаренко І. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Каховка Херсонської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі про стягнення недоплаченої щомісячної допомоги “Дітям війни”,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась до суду з позовом про стягнення недоплаченої щомісячної допомоги “Дітям війни”, в якому просить поновити пропущений строк звернення до суду, зобов'язати відповідача здійснити нарахування недоплаченої державної соціальної допомоги за 2006-2008 роки, судові витрати покласти на відповідача.
В судове засідання сторони не з'явились, суду надані заяви з проханням розглянути справу за їх відсутністю.
Згідно ч.3 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутністю. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в сукупності, суд вважає можливим провести розгляд справи в порядку письмового провадження та приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, відповідно до ст. 1 Закону України № 2195-ІV від 18.11.2004 року “Про соціальний захист дітей війни” відноситься до категорії “дитина війни”.
Статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України № 3235- ІV від 20.12.2005 року “Про державний бюджет України на 2006 рік” дія статті 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни” була призупинена, відповідач не нараховував і не сплачував позивачу державну соціальну допомогу.
Питання щодо конституційності вказаного Закону України № 3235- ІV від 20.12.2005 року Конституційним судом України не вирішувалось.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в України ґрунтується на принципах, згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Виходячі з наведеного, суд приходить до висновку, що не нарахування відповідачем та несплата ним позивачу щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни у 2006 році не може бути визнана неправомірною.
Законом України від 19.12.2006 року № 489-V “Про державний бюджет України на 2007 рік”, дія статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”була призупинена.
Але, Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року визнав положення Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” (п.12 ст. 71), яким призупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України про їх неконституційність.
Законом України “Про державний бюджет України на 2008 рік” статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, а саме: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року вказані зміни у ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Згідно ч.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (діє з 22.05.2008 року), дітям війни (крім тих, на які поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нациських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня-48.1 гривні; з 1 липня-48.2 гривні та з 1 жовтня -49.8 гривні.
Разом з тим ч.2 ст. 3 закону України “Про соціальний захист дітей війни ” передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
На підставі вищевикладеного, положення Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року не можуть бути застосовані при вирішенні цього спору.
Законом України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводиться з державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет міністрів України, тому не можна визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області щодо невиплати позивачу підвищення пенсії як дитині війни.
У той же час, Управління пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області зобов'язане здійснити нарахування позивачу надбавки, передбаченої ст. 6 “Про соціальний захист дітей війни”, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за періоди з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
Обов'язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошових сум позивача законом покладено на Управління пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області , у зв'язку з чим суд не може виконувати обов'язки суб'єктів владних повноважень, покладених на них законом. З цих підстав суд не може здійснювати перерахунок належного підвищення, а позовні вимоги про зобов'язання відповідача виплатити вказане підвищення у певній сумі задоволенню не підлягають.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений річний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно ч. 2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суд вважає, що наведені позивачем причини пропуску строку для звернення до суду є поважними, а тому підстави для відмови у позові в цій частині відсутні.
Керуючись ст.ст. 8,9, 12,19, 94,99, 100, 102, 122, 158, 159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області про стягнення недоплаченої щомісячної допомоги “Дітям війни”- задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Каховка та Каховському районі Херсонської області здійснити нарахування ОСОБА_1 надбавки , передбаченої ст. 6 “Про соціальний захист дітей війни”, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за періоди часу з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року за рахунок коштів Державного бюджету.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення, апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення зазначених строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: І.М. Єйбог