Справа № 2-394/2009
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2009 року Гуляйпільський районний суд Запорізької області
У складі: головуючого судді Н.Д.Каракай
При секретарі: Н.М.Юрченко
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гуляйполе Запорізької області справу за позовом ОСОБА_1 до Гуляйпільської державної нотаріальної контори, третя особа: Комсомольська сільська рада Гуляйпільського району Запорізької області, про тлумачення заповіту,
В С Т А Н О В И В:
07.04.2009 року позивач звернулася до суду з позовом до Гуляйпільської державної нотаріальної контори Гуляйпільського району, третьої особи: Комсомольської сільської ради про тлумачення заповіту.
В позові зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, після його смерті залишилося спадкове майно, в тому числі і сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 виданий на підставі рішення Гуляйпільської районної державної адміністрації 24 травня 1994 року № 164, який він заповідав їй, про що свідчить заповіт посвідчений виконавчим комітетом Комсомольської сільської Ради Гуляйпільського району Запорізької області 25 вересня 2001 року.
Далі зазначила, що в теперішній час реалізувати свої спадкові права вона не в змозі, оскільки в тексті заповіту вказано, що ОСОБА_2., заповідає їй сертифікат на право на земельну частку ( пай ) із земель ВАТ “Гуляйпільська” Гуляйпільського району Запорізької області розміром 6,36 га в умовах кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, а до часу оформлення спадкових прав, на підставі данного сертифікату було визначено межі земельної частки (паю) в натурі і Гуляйпільською районною державною адміністрацією 8 травня 2003 року було видано державний акт на право власності на земельну ділянку. Державний нотаріус Гуляйпільської державної нотаріальної контори відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом з мотивів того, що заповіт має бути складений так, щоб розпорядження заповідача не виникло незрозумілостей чи суперечок після відкриття спадщини, але майно, що заповідається спадкодавцем у заповіті значиться, як сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 виданий на підставі рішення Гуляйпільської районної державною адміністрацією від 24 травня 1994 року № 164, але спадкове майно складається з державного акту на право власності на земельну ділянку. Нотаріус вважає, що тлумачення заповіту має бути здійснене судом. Померлий ОСОБА_2. за життя мав право лише на одну земельну частку (пай) посвідчене сертифікатом, зміна правовстановлюючого документу відбулася не з волі померлого і незалежно від нього, заповіт при цьому не було відмінено, що в своїй сукупності достовірно свідчить про його волю заповісти земельну ділянку позивачеві, яка є спадкоємцем за заповітом.
Прохає суд, постановити рішення про тлумачення заповіту який посвідчений виконавчим комітетом Комсомольської сільської Ради Гуляйпільського району Запорізької області про виражання волі померлого ОСОБА_2., заповісти позивачеві земельну ділянку, яка розташована на території Комсомольської сільської ради Гуляйпільського району, Запорізької області.
В судовому засіданні позивач підтримала заявлені позовні вимоги в повному
обсязі.
2.
Представник відповідача в судове засідання не з `явився, подав суду письмову заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують, справа розглянута без їх участі на підставі наявних в матеріалах справи доказів, проти чого не заперечують учасники процесу.
Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечує проти задоволення позову, суду пояснила, що померлий ОСОБА_2. працював трактористом у ВАТ “Гуляйпільське” отримав одну земельну частку (пай) підтверджену сертифікатом, яку він заповідав позивачці, пізніше був виданий Державний акт на право приватної власності на землю, але ОСОБА_2. не змінив заповіт, спору щодо спадщини не має.
Суд, вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи учасників процесу, вважає, що позов підлягає задоволенню оскільки судом в судовому засіданні достовірно встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2, ( а. с. 6), який своїм заповітом заповідав ОСОБА_1. право на земельну частку (пай) яке підтверджується сертифікатом серія НОМЕР_1 виданого на підставі рішення Гуляйпільської районної державної адміністрації 24 травня 1999 року № 164, про що свідчить заповіт посвідчений виконавчим комітетом Комсомольської сільської Ради Гуляйпільського району Запорізької області 25 вересня 2001 року по реєстру № 294 ( а. с. 7).
Згідно п. 3 Указу Президнта України від 10.11.1999 року п. 666/99 “Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва” установлено, що право на земельну частку може бути об `єктом успадкування. Реалізуючи своє право на успадкування ОСОБА_2. заповів 25.09.2001 року своє право на земельну частку (пай) ОСОБА_1.
В зв `язку з приватизацією земельних ділянок ОСОБА_2. здав свій сертифікат для оформлення права власності на земельну ділянку, проте отримати державний акт на право власності на земельну ділянку не зміг тому що ІНФОРМАЦІЯ_1.
Враховуючи вищевикладене суд прийшов до висновку, що законодавець практично ототожнює поняття права на земельну частку та право власності на земельну ділянку, оскільки однією з підстав набуття права власності на землю зв `язує з приватизацією земель сільськогосподарських підприємств та виділення земельної частки (паю) в натурі ( ст. 81 ЗК України). Процес приватизації земель сільськогосподарських підприємств проходив тривалий час та регулювався різними законодавчими актами.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 213, 1256 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Здійснити тлумачення заповіту померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 посвідченного виконавчим комітетом Комсомольської сільської Ради Гуляйпільського району 25 вересня 2001 року по реєстру № 294, як виявлення його волі заповідати ОСОБА_1 земельну ділянку площею 5,7177 га розташовану на території Комсомольської сільської Ради Гуляйпільського району Запорізької області згідно з державним актом на право приватної власності на землю НОМЕР_1 виданого 08 травня 2003 року Гуляйпільською районною державною адміністрацією Запорізької області.
З повним текстом рішення суду учасники процесу можуть ознайомитися 20.05.2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення подається до Апеляційного суду Запорізької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
- Номер: 6/408/54/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-394
- Суд: Біловодський районний суд Луганської області
- Суддя: Каракай Н.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2019
- Дата етапу: 21.04.2019
- Номер: 2-в/408/19/21
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-394
- Суд: Біловодський районний суд Луганської області
- Суддя: Каракай Н.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.04.2021
- Дата етапу: 21.04.2021