Судове рішення #55466947


Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

м. Кривий Ріг, вул. Невська, 3, 50029, (0564) 53-50-84


Справа № 2-а-3281/11

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Прихожанова О.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в залі суду в м. Кривому Розі Дніпропетровської області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, щодо порахунку пенсії та зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу провести перерахунок та виплату пенсії по нормам ст.. 42 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій зазначає, що перебуває на пенсії, але продовжує працювати. При перерахунку пенсії 06 травня 2010 року відповідачем був взятий показник середньої заробітної плати за 2007 рік – 1197,91 грн , що призвело до заниження розміру пенсії. Відповідач, як орган, що призначає, нараховує та виплачує пенсію, не виконав своїх зобов`язань. При зверненні до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії отримав відмову. Позивач просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням при перерахунку пенсії по стажу та заробітній платі середній заробіток по Україні за 2009 рік .

На адресу суду надійшло письмове заперечення відповідача проти заявлених позовних вимог, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини, відповідачем – заперечення, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати, що дає їй право на перерахунок пенсії .

ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу з заявою про перерахунок призначеної пенсії працюючому пенсіонеру, що відповідачем не заперечується.

Листом від 12.05.2011 року Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії здійснювався у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та виходячи з середньої заробітної плати 1197,91грн.

Як вбачається з листа управління направленого позивачу відповідач здійснив перерахунок пенсії з урахуванням стажу з 01.03.2008 по 31.07.2008, з 01.09.2008 по 27.02.2009, з 01.03.2009 по 29.05.2009, з 01.06.2009 по 30.04.2010 року, при цьому заробіток залишено без змін. Розпорядження про перерахунок та рішення про відмову в перерахунку пенсії позивач не оскаржив.

На думку суду, правові наслідки для позивача створює розпорядження та рішення, а не дії, розпорядження та рішення у межах спірних відносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій , як суб`єктом владних повноважень.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи питання стосовно протиправності дій чи бездіяльності відповідача, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ст. 37 Постанови ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 року «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, розглядає питання про її перерахунок (призначення) тільки при зверненні особи з відповідною заявою, передбаченою в додатку № 4.

Згідно ст. 39 вищевказаної Постанови, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для перерахунку пенсії документами, орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення про перерахунок пенсії.

У відповідності з ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин ( з урахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року), у разі якщо пенсіонер після призначення пенсії продовжує працювати, він має право на перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно з ч.1 ст.40 названого Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000р.

Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії по стажу , відповідачем і було проведено відповідний перерахунок його пенсії саме зі зміною стажу.

За таких обставин суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо проведення позивачу перерахунку пенсії лише зі збільшенням стажу - є правомірними та такими, що узгоджуються з положеннями ч.2 ст.19 Конституції України.

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпунктом 10 пункту 35 Розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може була обчислена заробітна плата (дохід).

Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року.

Отже, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами, під час розгляду та вирішення справ зазначеної категорії застосуванню підлягає Закон №1058- IV, а саме нормативні положення статті 42 цього Закону , що діяли в редакції до скасування змін, внесених за Законом України від 28 грудня 2007 року № 107–VI « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та були і залишаються чинними на момент проведення перерахунку пенсії. Як зазначалось вище, зі змісту цих положень випливає , що під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати ( доходу) враховується та , яка використовувалась під час призначення пенсії. З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.

Судові витрати віднести на рахунок позивача.

Керуючись Законом України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058- IV, Рішенням Конституційного Суду України №10/рп від 22 травня 2008 року, ст.ст.8-12, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд ,-

П О СТ А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, щодо порахунку пенсії та зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу провести перерахунок та виплату пенсії по нормам ст.. 42 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.


  • Номер: 2-а/2303/6898/11
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3281/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Прихожанов О.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.05.2011
  • Дата етапу: 25.09.2012
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущеного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3281/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Прихожанов О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.03.2011
  • Дата етапу: 12.04.2011
  • Номер: 2-а/231/3053/11
  • Опис: про визнання дій ( бездіяльності ) субєкта владних повноважень протиправними та зобовязання вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3281/11
  • Суд: Ямпільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Прихожанов О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.09.2011
  • Дата етапу: 26.09.2011
  • Номер: 2-а/3581/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3281/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Прихожанов О.В.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2011
  • Дата етапу: 05.07.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація