Судове рішення #5531871
Справа№22ц-1482/2009

 

Справа№22ц-1482/2009

 

Головуючий у першій інстанції  СКАЛОЗУБ О.М.

Категорія - цивільна                                      

 

Доповідач   ПОЗІГУН М.І.

 

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                       

 28 липня 2009 року                  

                                                

              м. Чернігів

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ у складі:

 

головуючого- судді:

ПОЗІГУНА М.І.

суддів:               

ГУБАР В.С., РЕДЬКИ А.Г.

при секретарі:  з участю:

Рачовій І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові цивільну справу за  апеляційними скаргами ОСОБА_1, ОСОБА_2 на рішення Ніжинського міськрайонного суду від 25 травня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення коштів за користування жилим приміщенням та комунальних послуг, зобов'язання укласти договір житлового найму, -

 

                                               В С Т А Н О В И В:

 

         У лютому 2009 року ОСОБА_2 звернувся з позовом до  ОСОБА_1,  в якому просив суд  винести рішення, яким зобов'язати відповідачку сплатити половину коштів за комунальні послуги, які він сплатив в період з 19 лютого 2008 року  по лютий 2009 року, а також за вказаний період по 500 грн. за користування житлом. Зобов'язати відповідачку в подальшому сплачувати йому Ѕ частину коштів за комунальні послуги згідно тарифам, а також вносити плату за користування жилим  приміщенням щомісячно по 500 грн., а також негайно укласти з ним, як власником будинку, письмовий договір житлового найму на умовах,  викладених в проекті договору від 16 квітня 2009 року (а.с.65-68).

           В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався  на те, що він з відповідачкою перебував в зареєстрованому шлюбі, який було розірвано 19 лютого 2008 року. Оскільки  ОСОБА_1 продовжує проживати в будинку, належному йому на праві власності,  відмовляється від укладення договору найму житлового приміщення, то він і  звернувся  з  вище викладеними вимогами до суду.

           Рішенням Ніжинського міськрайонного суду від 25 травня 2009 року зобов'язано ОСОБА_1 (наймач), яка мешкає АДРЕСА_1 укласти з ОСОБА_2 (наймодавець), який мешкаєАДРЕСА_1 договір найму житлового приміщення на таких умовах:

           ?. Наймодавець передає, а наймач приймає в платне користування кімнату № 1.1. та №1.2 в буд. АДРЕСА_1. Квартира складається з однієї житлової кімнати, житловою площею 9.9 кв.м. та кухні 5.8 кв.м. Загальна площа квартири - 15.7 кв.м. Квартира обладнана електроплитою та сантехнічним обладнанням.

            2. Наймодавець зобов'язується: передати квартиру у фактичне користування наймачеві; не заходити в квартиру за відсутності наймача; здійснювати капітальний ремонт квартири. У разі зміни власника квартири до нового власника переходять права та обов'язки Наймодавця.

            3. Наймодавець має право в присутності наймача перевіряти стан збереження квартири.

            4. Наймач зобов'язаний: використовувати квартиру лише для проживання в ній; дотримуватися санітарних, протипожежних та інших обов'язкових вимог; забезпечувати збереження квартири та підтримувати її в належному стані, не демонтувати сантехнічне, електротехнічне обладнання, вікна, двері, вбудовані меблі, наявні у квартирі на момент її передачі; своєчасно і в повному обсязі вносити плату за користування житлом і плату за комунальні послуги поштовим переводом; не проводити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди Наймодавця; здійснювати поточний ремонт житла. Наймач не має права: вселяти у квартиру інших осіб, у тому числі тимчасових мешканців, без згоди Наймодавця; передавати квартиру у піднайм.

            5. Тимчасова відсутність Наймача та членів його сім'ї не звільняє їх від виконання обов'язків за цим договором.

            6. За користування житлом наймач вносить щомісячну плату у розмірі 500 грн.. В день укладення договору наймач сплачує наперед за три місяці. Внесення плати здійснюється щомісяця до 15 числа кожного місяця. Платежі за комунальні послуги: електроенергія сплачується по індивідуальному лічильнику; плата за опалення-газ -  Ѕ по спільному лічильнику тільки в опалювальний період.

           7. Наймач відшкодовує збитки, завдані наймодавцеві внаслідок пошкодження квартири або майна, що знаходиться в ній. Наймач несе відповідальність перед Наймодавцем за порушення умов договору особами, які проживають разом з ним. Неповнолітні члени сім'ї наймача несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із цього договору.

           8. Наймодавець свідчить, що: незастережних недоліків, які значно знижують цінність або можливість використання за цільовим призначенням зазначеної в цьому договорі квартири, немає; від наймача не приховано обставин, які мають істотне значення; квартира під забороною (арештом) та у заставі, в податковій заставі не перебуває; квартира як внесок до статутного капіталу юридичних осіб не передана; щодо квартири відсутні судові спори; внаслідок надання квартири в користування не буде порушено право та законних інтересів інших осіб, в тому числі неповнолітніх, малолітніх, непрацездатних дітей та інших осіб, яких наймач зобов'язаний утримувати за законом чи договором; квартира не надана в користування іншим наймачам; обтяжень, а також будь-яких прав у третіх осіб щодо квартири немає; договір не укладається під впливом тяжкої для наймодавця обставини; витрати пов'язані з оформленням цього договору сплачує наймач.”

    В іншій частині позовних вимог відмовлено.

          В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення   суду, посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи. Зокрема,  суд безпідставно не задовольнив вимоги про стягнення коштів за минулий період, оскільки відповідачка фактично проживала і зареєстрована в  належному йому на праві власності будинку, з  реєстрації з місця проживання не знялася.  Встановлена судом плата в розмірі 500 грн. за місяць без врахування індексу інфляції, порушує його право володіння, користування жилим приміщенням.

            ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить скасувати рішення та ухвалити нове рішення про зобов'язання укласти з позивачем угоду про плату за користування жилим приміщенням в розмірі 100 грн., згідно якої вона зобов'язується оплачувати половину плати за комунальні послуги, спожиті в буд. АДРЕСА_1. В обгрунтування незаконності рішення в оскаржуваній частині апелянт посилається на  те, що рішення судом ухвалено з порушенням норм  матеріального права, оскільки  виходячи з обставин справи,  з нею не може бути укладено  договір житлового найму  на умовах, запропонованих позивачем, а може бути укладена  угода про плату за користування житлом.

           Заслухавши доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, суд приходить до слідую

чого висновку.

            Судом встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі, який було розірвано 19 лютого 2008 року.

            Згідно ч. 2 ст. 156 ЖК України припинення сімейних стосунків з власником будинку не позбавляє його права користування жилим приміщенням. При  відсутності згоди  між власником будинку і бувшим членом його сім'ї про безкоштовне користування жилим приміщенням до даних правовідносин застосовуються правила, встановлені ст. 162 ЖК України, згідно якої плата за користування жилим приміщенням, належним громадянину на праві власності встановлюється угодою сторін, а плата за комунальні послуги стягується  окремо згідно тарифів.

            Таким чином,  вимоги  позивача про стягнення з відповідачки плати за користування  житловим приміщенням та за комунальні послуги ґрунтуються на вимогах закону.

             Рішення про стягнення  зазначених коштів  судом ухвалено шляхом зобов'язання відповідачки укласти  договір найму житлового приміщення, яким  визначається розмір і порядок сплати зазначених коштів.

             Проте, суд,  вірно встановивши фактичні обставини справи,  прийшов до невірного висновку щодо наявності підстав для зобов'язання  відповідачки укласти договір найму житлового приміщення, оскільки судом не враховано, що  з врахуванням  положень глави 32 ЦК України та вище зазначених норм ЖК України,  відповідачка має право сервітуту, який є самостійним інститутом, що регулює правовідносини сторін, а тому зобов'язання відповідачки укласти договір найму (оренди) житла, який регулюються іншими нормами матеріального права не ґрунтується на вимогам закону. Згідно ж  ч. 3 ст. 403 ЦК України, особа, яка користується сервітутом, зобов'язана вносити плату за користування майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду.

             За таких обставин,  рішення суду в частині зобов'язання   ОСОБА_1 укласти з позивачем договір найму житла з визначенням саме в договорі найму плати за користування  житловим приміщенням та за комунальні послуги підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині та ухвалення нового рішення про  стягнення з  відповідачки на користь позивача  плати за користування житлом та комунальні послуги відповідно ч.3 ст. 403, ч. 2 ст. 156, 162 ЖК України.

          При цьому суд погоджується з  доводами сторін  в частині розміру плати за комунальні послуги. Визначаючи розмір плати за користування житлом, суд враховує розмір  тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення по КП „Служба єдиного замовника”, затверджених рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради №21 від 15.01.2009 року, згідно яких плата за користування  житлом в одноповерхових будинках становить 37 коп. за кв.м., та що  загальна площа будинку складає 68.3 кв.м..  З врахуванням  вище зазначених та всіх інших обставин справи, виходячи з  загальних засад цивільного законодавства, а саме  принципу справедливості, добросовісності та розумності, встановленого ст. 3 ЦК України, та  з врахуванням  положень ч. 3 ст. 509 ЦК України про те, що зобов'язання мають ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості,   апеляційний суд приходить до висновку,  що розмір плати за користування житлом  100 грн.  і буде відповідати  зазначеним вимогам на час ухвалення рішення.  Вимоги позивача  щодо необхідності індексації  зазначених коштів не можуть бути задоволені за відсутності на те правових підстав. Проте,  оскільки спірні правовідносини є договірними, то  не виключається можливість  перегляду зазначеного розміру в майбутньому.

         Рішення суду в частині відмови в задоволенні вимог про стягнення коштів за період з 19 лютого  2008 року по лютий  2009 року ґрунтується на матеріалах справи, згідно  яких позивачем  відповідачці чинилися перешкоди в користуванні житлом, що встановлено судовими рішеннями, копії яких маються в матеріалах справи.

         Таким чином, в іншій частині рішення  суду підлягає залишенню без змін.

 

          Керуючись ст. ст. 303,304, 309 ч.1 пункти 3, 4,  313-314, 316, 317, 319 ЦПК України суд, -

                                                  В И Р І Ш И В :

 

            Апеляційні скарги ОСОБА_1,  ОСОБА_2 задовольнити частково.

            Рішення Ніжинського міськрайонного суду від 25 травня 2009 року в частині зобов'язання   ОСОБА_1 (наймач), яка мешкає в АДРЕСА_1 укласти з ОСОБА_2 (наймодавець), який мешкає АДРЕСА_1 договір найму житлового приміщення на таких умовах:

           „1. Наймодавець передає, а наймач приймає в платне користування кімнату № 1.1. та №1.2 в буд. АДРЕСА_1. Квартира складається з однієї житлової кімнати, житловою площею 9.9 кв.м. та кухні 5.8 кв.м. Загальна площа квартири - 15.7 кв.м. Квартира обладнана електроплитою та сантехнічним обладнанням.

            2. Наймодавець зобов'язується: передати квартиру у фактичне користування наймачеві; не заходити в квартиру за відсутності наймача; здійснювати капітальний ремонт квартири. У разі зміни власника квартири до нового власника переходять права та обов'язки Наймодавця.

            3. Наймодавець має право в присутності наймача перевіряти стан збереження квартири.

            4. Наймач зобов'язаний: використовувати квартиру лише для проживання в ній; дотримуватися санітарних, протипожежних та інших обов'язкових вимог; забезпечувати збереження квартири та підтримувати її в належному стані, не демонтувати сантехнічне, електротехнічне обладнання, вікна, двері, вбудовані меблі, наявні у квартирі на момент її передачі; своєчасно і в повному обсязі вносити плату за користування житлом і плату за комунальні послуги поштовим переводом; не проводити перевлаштування та реконструкцію житла без згоди Наймодавця; здійснювати поточний ремонт житла. Наймач не має права: вселяти у квартиру інших осіб, у тому числі тимчасових мешканців, без згоди Наймодавця; передавати квартиру у піднайм.

            5. Тимчасова відсутність Наймача та членів його сім'ї не звільняє їх від виконання обов'язків за цим договором.

            6. За користування житлом наймач вносить щомісячну плату у розмірі 500 грн.. В день укладення договору наймач сплачує наперед за три місяці. Внесення плати здійснюється щомісяця до 15 числа кожного місяця. Платежі за комунальні послуги: електроенергія сплачується по індивідуальному лічильнику; плата за опалення-газ -  Ѕ по спільному лічильнику тільки в опалювальний період.

           7. Наймач відшкодовує збитки, завдані наймодавцеві внаслідок пошкодження квартири або майна, що знаходиться в ній. Наймач несе відповідальність перед Наймодавцем за порушення умов договору особами, які проживають разом з ним. Неповнолітні члени сім'ї наймача несуть солідарну з наймачем майнову відповідальність за зобов'язаннями, що випливають із цього договору.

           8. Наймодавець свідчить, що: незастережних недоліків, які значно знижують цінність або можливість використання за цільовим призначенням зазначеної в цьому договорі квартири, немає; від наймача не приховано обставин, які мають істотне значення; квартира під забороною (арештом) та у заставі, в податковій заставі не перебуває; квартира як внесок до статутного капіталу юридичних осіб не передана; щодо квартири відсутні судові спори; внаслідок надання квартири в користування не буде порушено право та законних інтересів інших осіб, в тому числі неповнолітніх, малолітніх, непрацездатних дітей та інших осіб, яких наймач зобов'язаний утримувати за законом чи договором; квартира не надана в користування іншим наймачам; обтяжень, а також будь-яких прав у третіх осіб щодо квартири немає; договір не укладається під впливом тяжкої для наймодавця обставини; витрати пов'язані з оформленням цього договору сплачує наймач” скасувати .

           В задоволенні позову в частині зобов'язання ОСОБА_1, яка мешкає в АДРЕСА_1 укласти з ОСОБА_2, який мешкає АДРЕСА_1 договір найму житлового приміщення на вище зазначених умовах відмовити .

           Визначити плату за користування жилим приміщенням буд. АДРЕСА_1 ОСОБА_1 в розмірі 100 грн. щомісячно та зобов'язати ОСОБА_1 оплачувати Ѕ суми за комунальні послуги, спожиті в буд. АДРЕСА_1 згідно тарифам.

          В іншій частині рішення суду залишити без змін.

          Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців  з дня набрання законної сили.

 

 

 

          Головуючий                                      Судді:

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація