Справа № 2-679/2007р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2007 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді - Костюкевича O.K.
при секретарі - Березовській О.Д.,
з участю позивача - ОСОБА_1, представника позивача - ОСОБА_2,
представника Луцької міської ради - Ольховського М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу
за позовом ОСОБА_1 до виконкому Луцької міської ради,
ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно з
самочинним будівництвом, -
встановив:
23.11.2006 року ОСОБА_1. звернувся в суд з позовом до виконкому Луцької міської ради, ОСОБА_3. про визнання права власності на спадкове майно з самочинним будівництвом.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина ОСОБА_4. За її життя до житлового будинку по АДРЕСА_1 в м. Луцьку, який належить їй згідно договору дарування від 17.11.1971 року і на який відкрилась спадщина, була здійсненна добудова (а-1), а також реконструйоване приміщення кухні (1-4) під житлову кімнату. Дані добудова та реконструкція належним чином не погоджені.
Просить суд визнати за ним право власності на спадкове майно, що складається з житлового будинку № АДРЕСА_1 у м. Луцьку загальною площею 77,0 кв. м., в тому числі житловою площею 54,3 кв. м. з надвірними будівлями та спорудами.
Позивач ОСОБА_1. та його представник ОСОБА_2. в судовому засіданні позов підтримали з підстав визначених в позовній заяві. Просили суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3. в судове засідання не з'явилась з невідомих суду причин, хоча належним чином була повідомлена про час та місце слухання справи. Про причини неявки суд не повідомила. На думку суду в справі є достатньо доказів для її розгляду у відсутності відповідача.
В судому засіданні представник Луцької міської ради Ольховський М.В. позов не визнав, суду пояснив, що позивачем не було надано належних документів. Просив суд у позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази наявні в справі справи, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що дружині позивача ОСОБА_4. згідно договору дарування від 17.11.1971 року належить житловий будинок по АДРЕСА_1 в м. Луцьку Волинської області (а.с.6-7). Це також підтверджується копією технічного паспорту від 01.09.2006 року (а.с. 13-15). Після смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно свідоцтва про смерть від 20.03.2001 р.(а.с.17), відкрилась спадщина на вищезазначений житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами. Позивачем та його дружиною за її життя була здійснена добудова (а-1) до житлового будинку площею
2
10,9 кв. м., а також реконструйоване приміщення кухні (1-4) площею 9,9 кв. м. під житлову кімнату.
Відповідно до ч.1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч.2 ст. 376 ЦК України, право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Судом досліджено експертний висновок МП "Локо" від 23.10.2006 року (а.с. 9) та встановлено, що технічний стан самовільних добудов (а) та (а-2) до житлового будинку № АДРЕСА_1 у м. Луцьку відповідає діючим державним будівельним, санітарним і пожежним нормам і правилам.
4.2 ст. 548 ЦК України (в ред. 1963 p.) зазначає, що прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно п.1 ч.1 ст. 549 ЦК України (в ред. 1963 p.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
П.4 Прикінцевих та перехідних положень зазначає, що Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного терміну, він не заявив про відмову від неї.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем, фактично прийняв спадщину шляхом постійного проживання у вищезазначеному будинку. Про відмову від прийняття спадщини не заявляв.
Таким чином, оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи що самовільні добудови відповідають діючим державним будівельним, санітарним і пожежним нормам і правилам, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 58, 60, 130, 213, 214, 215 ЦПК України, ст. ст. 548, 549 ЦК УРСР (в ред. 1963р.), ст. ст. 16, 376, 383, 1261, 1268 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, що складається з житлового будинку № АДРЕСА_1 у м. Луцьку Волинської області загальною площею 77,0 кв. м., в тому числі житловою площею 54,3 кв. м. з надвірними будівлями та спорудами.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення протягом 10 (десяти) днів з дня його проголошення та подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у
з
строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
O.K. Костюкевич
Суддя Луцького міськрайонного суду