Бориспільський міськрайонний суд Київської області
м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19
Справа № 2-1775/10 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.05.2010р. Бориспільський міськрайонний суд Київської області
у скаладі головуючого судді Завірюхи О.В.
при секретарі Алфімовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, треті особи: інспекція державного архітектурно - будівельного контролю Київської області, ОСОБА_1 на Олегівна, ОСОБА_2 про визнання права власності на самочинно зведені будівлі та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом,
встановив:
позивач звернулась до суду посилаючись на те, що 16 січня 2009 року помер її син, ОСОБА_3. За життя ОСОБА_3 разом з позивачем побудували будинок №2-а по вул. .ОСОБА_4 в с. Вишеньки, Бориспільського району та разом проживали в ньому. Після смерті сина відкрилася спадщина, яка складається з права на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району Київської області, який знаходиться на земельній ділянці розміром 0,25 га. За життя право власності на збудований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами син позивача не оформив та не отримав правовстановлюючого документа. Технічний паспорт виготовлений на ім’я ОСОБА_3. Позивач в установленому законом порядку та в шестимісячний строк після відкриття спадщини подала Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області письмову заяву про прийняття спадщини. Треті особи - діти померлого сина, ОСОБА_2 та ОСОБА_2 на час смерті з ним не проживали і в установленому законом порядку та в шестимісячний строк після відкриття спадщини не подали до нотаріальної контори письмову заяву про прийняття спадщини. Проте на даний час позивач не може належним чином оформити право власності на будинок, оскільки він збудований гано та у зв’язку з смертю ОСОБА_3 правовстановлюючий документ на нього відсутній.
В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача - Вишеньківської сільської ради та представник третьої особи - Інспекція того архітектурно - будівельного контролю в судове засідання не з’явилися, проте до початку розгляду справи подали до суду заяви, в яких з позовом згодні, справу просять слухати у їх відсутність.
Треті особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилися про місце розгляду справи були повідомлені вчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомили, своїх заперечень чи пояснень до суду також не направили.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
16.01.2009 року помер ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про смерть виконавчого комітету Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області зроблено актовий запис №6. Згідно свідоцтва про народження серії ПІ-БІС № 286884 позивач по справі являється матірю померлого ОСОБА_3
Відповідно довідки № 690 від 01.04.2009р. згідно з записом у негосподарській книзі виконавчого комітету Вишеньківської сільської ради за № 92, померлому ОСОБА_3 належить на праві особистої власності житловий будинок, по вул. Лесі Українки, 2-а с. Вишеньки Бориспільського району Київської
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача, остання разом з сином ОСОБА_3 побудували будинок № 2-а по вул. Л. Українки в с. Вишеньки Бориспільського району Київської області за спільні кошти та разом у ньому проживали.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з права на 1/2 частину житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району Київської області, який знаходиться на земельній ділянці розміром 0,25 га, що підтверджується довідкою Вишеньківської сільської ради.
ОСОБА_3 проживав разом з позивачем в будинку №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району, Київської області, що підтверджується довідкою сільської ради №149.
За життя право власності на збудований житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами ОСОБА_3 не оформив та не отримав правовстановлюючого документа. Проте поставою ІДАБК № 1841 від 24.11.2008р. ОСОБА_3 притягнено до адміністративної відповідальності за ч. З ст.96 КУпАП -і накладено штраф в сумі 170 грн.(а.с.15). Відповідно до квитанції від 28.11.2008р. вказаний штраф сплачений ОСОБА_3.
Позивач в установленому законом порядку та в шестимісячний строк після відкриття спадщини подала до Бориспільської районної державної нотаріальної контори Київської області письмову заяву про прийняття спадщини, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 28 березня 2009 року.
Згідно вимог ст. 380 ЦК України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з втриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
За змістом ч. 3 ст. 375 ЦК України право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання і архітектурних, будівельно-санітарних, екологічних та інших норм та правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Згідно з вимогами ч. 1,2 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з
істотними порушеннями будівельних норм та правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна не набуває права власності на нього.
Згідно висновку відділу містобудування та архітектури від 23.02.2010р. щодо відповідності забудови земельної ділянки №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району Київської області, для визнання права власності встановлено, що: нормативні відстані відносно червоних ліній вулиці щодо розташування господарської споруди, яка позначена на графічному матеріалі за № 2 (сарай 1995рік), не витримані згідно діючих Державних будівельних норм і правил; нормативні відстані відносно червоних ліній щодо розташування житлового будинку витримані; житловий будинок по площам приміщень та розташуванню на земельній ділянці відповідає діючим нормативам та правилам..
З наданих суду документів, встановлено, що істотних порушень, істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб та істотного порушення будівельних норм і правил при будівництві будинку та господарських споруд по будівлями №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району Київської області допущено не було.
Таким чином ОСОБА_3., який збудував спільно з ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами без істотних порушень будівельних норм і правил при будівництві, набув право власності на 1/2 частину зведених ним будівель та споруд №2-а по вул. Лесі Українки в с. Вишеньки, Бориспільського району Київської області. Права інших осіб при цьому порушені не були.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 370 Цивільного кодексу України співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної її юності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.
З урахуванням наведеного, суд дійшов до висновку, що домоволодіння №2-а по вул. Лесі Українки в с. неньки, Бориспільського району Київської області є спільною сумісною власністю позивача та її померлого сина ОСОБА_3, оскільки був побудований ними разом за спільні кошти.
ОСОБА_3, на момент смерті не отримав свідоцтво про право власності та не зареєстрував його в Бориспільському районному бюро технічної інвентаризації, проте право власності в порядку спадкування має бути визнано за позивачем.
Інші спадкоємці за законом, треті особи по справі - ОСОБА_2 та ОСОБА_5 у встановлений законом строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 не зверталися, що підтверджується витягом з спадкового реєстру (а.с.49).
За змістом ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належать спадкодавцеві на момент відкритій спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ч.5 ст. 1268 Цивільною кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини на належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
На підставі наведеного, суд дійшов до висновку про обґрунтованість заявленого позивачем позову про визнання житлового будинку та надвірних споруд: сараю, огорожі , ганку по вул. Лесі Українки № 2-а в Вишеньки Бориспільського району Київської області спільною власністю ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та визнання за позивачем права власності на зазначений будинок з надвірними спорудами, в тому числі: на 1/2 частину вказаного домоволодіння як співвласника спільної сумісної власності та на іншу 1/2 частину вказаного домоволодіння як спадкоємця першої черги в грядку спадкування за законом після смерті померлого сина ОСОБА_3
На підставі викладеного, керуючись: ст. 370, 380, 376, 1216, 1218, 268, ст.ст. 10,11,60,61,209,212,214,215 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
вирішив :
Позов задовольнити повністю.
Визнати жилий будинок та надвірні споруди: сарай, огорожу, ґанок по вул. Лесі Українки №2-а в с. Вишеньки, Бориспільського району, Київської області спільною сумісною власністю ОСОБА_3, який помер 16 січня 2009 року та ОСОБА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок та надвірні споруди сарай, огорожу, ґанок по вул. Лесі Українки №2-а в с. Вишеньки, Бориспільського району, Київської області, в тому числі: на 1/2 частину будинку на надвірних споруд в порядку спадкування за законом після смерті сина - ОСОБА_3, померлого 16 січня 2009 року та на1/2 частину будинку з надвірними спорудами - як співвласника спільної сумісної власності.
Рішення на протязі двадцяти днів може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду шляхом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя: