ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033 м. Київ, вул. Жилянська, 58-б Тел. 220-81-31
У Х В А Л А
"03" червня 2009 р. Справа № Б3/091-09
За заявою Управління Пенсійного фонду України в Обухівському районі
до Суб’єкта підприємницької діяльності –ОСОБА_1, м. Українка
про порушення справи про банкрутство,
суддя Лопатін А.В.
за участю представників:
від заявника Калмикова В.П., за дов. від 02.06.09р. №6597/10,
від боржника не з'явився,
Обставини справи:
В провадженні господарського суду Київської області перебуває справа за заявою Управління Пенсійного фонду України в Обухівському районі до Суб’єкта підприємницької діяльності –ОСОБА_1 про визнання банкрутом. В своїй заяві ініціюючий кредитор зазначає, що боржник неспроможний сплатити борг перед кредитором в сумі 352,23 грн.
В обґрунтування своїх вимог ініціюючий кредитор посилається на статтю 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою господарського суду Київської області від 23.02.09р. було порушено провадження у даній справі, розгляд справи призначено на 22.04.09р., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.04.09р. розгляд справи відкладено на 03.06.09р., у зв’язку з необхідністю направлення судових запитів.
22.04.09р. господарським судом Київської області було зроблено судовий запит в порядку статті 38 Господарського процесуального кодексу України до Обухівської РДА щодо надання витягу з ЄДР стосовно СПД ОСОБА_1.
12.05.09р. від Обухівської РДА на адресу господарського суду Київської області надійшов оригінал витягу з ЄДР станом на 05.05.09р. стосовно СПД ОСОБА_1 (код НОМЕР_1).
03.06.09р. в судовому засіданні представником УПФ України в Обухівському районі надано суду витяг з ЄДР станом на 02.02.09р. стосовно СПД ОСОБА_1 (код НОМЕР_1).
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника заявника, господарський суд встановив:
Відповідно до п. 1 першої частини ст. 1 ЗУ “Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом”, неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Закон України “Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом” встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до частини 1 ст. 5 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
При поданні заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, Управління Пенсійного фонду України в Обухівському районі керувалось ст. 52 ЗУ “Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом”, умовами застосування якої, крім неспроможністі суб’єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності, є: відсутність боржника за місцезнаходженням; ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності; інші ознаки, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Згідно рекомендацій Президії ВГС України “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 04.06.04р.№04-5/1193 (п. 4.7), при вирішенні питання про порушення у справі про банкрутство відсутнього боржника, згідно зі статтею 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, наявність хоча б однієї з ознак відсутнього боржника, передбачених частиною першою статті 52 вказаного Закону, є достатньою, для порушення провадження у справі.
Враховуючи Конституційне право на судовий захист порушеного права, вимоги ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, норми ГПК України та вищенаведені рекомендації Президії ВГС України, господарський суд Київської області, при вирішення питання про порушення справи про банкрутство Суб’єкта підприємницької діяльності –ОСОБА_1 за заявою Управління Пенсійного фонду України в Обухівському районі, керувався доданими до відповідної заяви додатками, які відповідали вимогам ГПК України, які ставляться до відповідних заяв.
В той же час, згідно частини першої ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі, якщо керівні органи боржника –юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов’язань. Таким чином умовами застосування до боржника спрощеної процедури банкрутства, передбаченої ст. 52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” є:
відсутність боржника за місцезнаходженням,
ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності,
або інші ознаки, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Згідно ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України, абз. 6 статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” №755-IV від 15.05.03р., місцезнаходження юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ч. 4 статті 17 Закону України N 755-IV від 15.05.03р. в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. Статтею 18 цього ж Закону, яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру, передбачено, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. При цьому, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Залучені до позовних матеріалів копії витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців від 01.07.08р., не містять записів відносно боржника: “відсутній за місцезнаходженням”, лише факт внесення таких відомостей до реєстру може слугувати доказом відсутності боржника.
Зокрема згадана позиція викладена у постановах ВГС України від 01.04.08р. №23/329-б, від 18.03.08р.№43/138.
Так судом встановлено, що боржник СПД ОСОБА_1, в розумінні чинного законодавства, не є відсутніми за місцем реєстрації, а доказів відсутності підприємницької діяльності боржника заявником не надано, тому посилання заявника на ст. 52 ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в даній справі є незаконним.
Отже, господарським судом встановлено, що заявником заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не доведені ті обставини, на які він посилається, як на підстави задоволення свої вимог.
В той же час, сума кредиторських вимог, заявлених УПФ України в Обухівському районі (352,23 грн.) є меншою ніж 300 мінімальних розмірів заробітної плати, а тому - недостатньої, для переходу та продовження провадження у справі про банкрутство за загальною процедурою.
Враховуючи вищенаведене, та той факт, що при розгляді заяв про визнання банкрутом боржника, господарський суд керується ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” з урахуванням положень ГПК України, а також те, що заявником, як вказано вище, не доведені обставини, на які він посилається як на підставу задоволення заяви про визнання боржника банкрутом, господарський суд Київської області відмовляє УПФ України в Обухівському районі в задоволенні вимоги визнати боржника - СПД ОСОБА_1 - банкрутом.
Господарський суд Київської області прийшов до висновку про відсутність ознак неплатоспроможності боржника, у розумінні частини третьої ст. 6 ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, а отже –і до висновку про відсутність підстав, для продовження провадження у справі про банкрутство.
Приписами частини 8.2 рекомендацій Президії ВГС України “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 04.06.2004 р. N 04-5/1193 передбачено, що у підготовчому засіданні суд має перевірити наявність ознак неплатоспроможності боржника, розмір вимог кредитора (кредиторів), їх безспірність. У разі якщо буде встановлено, що заява була підписана особою, яка не мала права її підписувати, заява підлягає залишенню без розгляду; якщо буде встановлено, що на момент подання заяви була відсутня хоча б одна з ознак неплатоспроможності, передбачених статтею 1 та частиною 3 статті 6 Закону, справа про банкрутство підлягає припиненню.
Припинення провадження у справі про банкрутство з цих підстав не перешкоджає повторному зверненню з заявою про порушення справи про банкрутство за наявності встановлених Законом ознак неплатоспроможності.
За таких обставин, господарський суд припиняє провадження у даній справі за заявою УПФ України в Обухівському районі про банкрутство СПД ОСОБА_1.
Керуючись ст. 52 ЗУ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
у х в а л и в :
1. В задоволені вимоги УПФ України в Обухівському районі про визнання банкрутом боржника СПД ОСОБА_1, на підставах, викладених у відповідній заяві –відмовити.
2. Провадження у справі № Б3/091-09, порушене за заявою УПФ України в Обухівському районі –припинити.
3. Копію ухвали направити сторонам, ДПІ в Обухівському районі, державному реєстратору та Київському регіональному управлінню з питань банкрутства.
Суддя Лопатін А.В
Дата підписання: 03.07.09р.