ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.07.09р.Справа № 30/184-09
За позовом: прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
До відповідача: приватного підприємця ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ
Про: стягнення заборгованості в розмірі 421,72 грн.
Суддя: Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання: Бажанова Ю.А.
Представники:
Від позивача: Грудниста В.Ю., довіреність №47 від 05.08.2009 року, головний спеціаліст - юрисконсульт
Від відповідача: ОСОБА_1, паспорт серія АЕ №259076, виданий Самарським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області 29.03.1996 року
В засіданні брали участь: Слюсар Я.В., помічник прокурора Самарського району м. Дніпропетровська, наказ №455 від 04.05.2009 року
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Самарського району м. Дніпропетровська звернувся в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) із позовом, згідно якого просить стягнути з відповідача, приватного підприємця ОСОБА_1 (м. Дніпропетровськ) заборгованість з орендної плати перед бюджетом в розмірі 376,87 грн., пеню за несвоєчасну сплату орендної плати в розмірі 44,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності від 01.03.2004 року №12/02-892-ОД в частині своєчасної та повної сплати орендної плати.
Представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області позовні вимоги прокурора Самарського району м. Дніпропетровська підтримав та пояснив, що заборгованість з орендної плати виникла у відповідача за квітень 2004 року та лютий 2005 року.
Приватний підприємець ОСОБА_1 пояснив, що заборгованість за квітень 2004 року виникла у зв’язку з тим, що орендна плата за цей період була помилково сплачена ним до місцевого бюджету, а не до державного, як передбачено договором. Заборгованість з орендної плати в розмірі 201,94 грн. за лютий 2005 року відповідач визнав.
У судовому засідання 27.07.2009 року відповідачем заявлено усне клопотання про застосування строків позовної давності в частині стягнення заборгованості з орендної плати за квітень 2004 року.
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу при розгляді справи учасниками судового процесу не заявлялось (ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України).
У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Заслухавши представників позивача та відповідача, помічника прокурора Самарського району м. Дніпропетровська, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
01 березня 2004 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар) був укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №12/892-ОД, відповідно до п.1 якого з метою ефективного використання державного майна орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно –нежитлове приміщення (надалі –майно), площею 87,2 м2, розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, АДРЕСА_1 на першому поверсі двоповерхової будівлі, що знаходиться на балансі Придніпровського енергобудівного технікуму, вартість якого згідно експертної оцінки становить 42600 грн.
Передача Майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це Майно. Власником орендованого майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.2 договору).
01 березня 2004 року між сторонами договору та балансоутримувачем був підписаний акт приймання-передачі в оренду нежитлового приміщення загальною площею 87,2 м2, що знаходиться на балансі Придніпровського енергобудівного технікуму та розташованого за адресою: Дніпропетровськ, АДРЕСА_1 на першому поверсі двоповерхової будівлі (а.с. 12 (на звороті).
Договір діє з 01.03.2004 року до 01.02.2005 року включно.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, повній оплаті за договором і при наданні інформації щодо виконання умов цього договору, а саме наявності договору страхування, дозволу пожежної інспекції та узгодження балансоутримувача, договір, за заявою орендаря, може бути продовжений на той самий строк і на тих самих умовах, які передбачені у договорі (п.10.1 договору).
Відповідно до ч.2 ст. 17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна” у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до ст. 764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Позивач зазначає, що договір продовжив дію на тих самих умовах, які були передбачені договором та припинений з 01.03.2005 року відповідно до наказу №12/03-55-ПО від 27.01.2009 року заступника директора Регіонального відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області.
Відповідно до п.3.1 договору орендна плата у розмірі 356,42 грн. / базова, без ПДВ, коригується на індекс інфляції, починаючи з березня місяця, розрахована за "Методикою розрахунку та використання плати за оренду державного майна", яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 року №786 із змінами та доповненнями до неї, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 18.05.98 року та 19.01.2000 року №75, та від 09.07.2002 року №943.
Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється згідно чинного законодавства.
Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.2 договору).
Згідно п.3.3 договору орендна плата перераховується таким чином: 50% - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції, на рахунки відкриті відділенням казначейства –у розмірі 178,21 грн.; 50% - балансоутримувачу - у розмірі 178,21 грн.
Позивач посилається на наявність боргу відповідача по орендній платі, яка підлягає сплаті до державного бюджету (нарахована, але не сплачена в повному обсязі орендна плата) в розмірі 376,87 грн. та пені в розмірі 44,85 грн., що і є причиною спору.
Суб’єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (п.1 ст.193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України та п.7 ст.193 Господарського кодексу України).
Якщо у зобов’язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України).
Орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 07 числа наступного місяця і не залежить від наслідків господарчої діяльності орендаря (п.3.4 договору).
Обов’язок своєчасної сплати орендної плати орендарем передбачено п.5.2 договору, ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч.5 ст. 762 Цивільного кодексу України, ч. 4 ст.286 Господарського кодексу України.
Орендна плата –це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (ч.1 ст. 286 Господарського кодексу України).
З огляду на умови договору оренди щодо строку оплати орендної плати, строк оплати орендної плати за спірний період настав.
Як вбачається з розрахунку заборгованості та наданих позивачем пояснень заборгованість відповідача виникла за квітень 2004 року в сумі 174,93 грн. та лютий 2005 року в сумі 201,94 грн.
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 267 Цивільного кодексу України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
У судовому засідання 27.07.2009 року приватним підприємцем ОСОБА_1 заявлено усне клопотання про застосування строків позовної давності в частині стягнення заборгованості з орендної плати за квітень 2004 року.
З урахуванням приписів ст. 267 Цивільного кодексу України, позовні вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати за квітень 2004 року в сумі 174,93 грн. задоволенню не підлягають.
Заборгованість з орендної плати перед бюджетом за лютий 2005 року в сумі 201,94 грн. відповідач визнав.
Відповідно до ч. 5 ст. 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача до державного бюджету основного боргу в сумі 201,94 грн.
Відповідно до ч.1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою. Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч.1 ст.548 Цивільного кодексу України).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов’язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми не своєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (549 Цивільного кодексу України).
Пункт 3.6 договору оренди передбачає відповідальність за прострочення оплати орендної плати у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості з урахуванням індексу інфляції, за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Позивач розрахував пеню за період з 02.12.2008 року по 01.06.2009 року, яка, за розрахунком позивача, склала 44,85 грн.
Порядок застосування штрафних санкцій врегульовано ст. 232 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Оскільки позивачем нарахована пеня за межами шестимісячного строку від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, позовні вимоги в частині стягнення пені в розмірі 44,85 грн. задоволенню не підлягають з огляду на приписи ст. 232 Господарського кодексу України.
За викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково в сумі основного боргу –201,94 грн.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (49000, м. Дніпропетровськ, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Державного бюджету України заборгованість по орендній платі в розмірі 201,94 грн., про що видати наказ.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (49000, м. Дніпропетровськ, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31118095700005 в УДКУ в Дніпропетровській області, код ЗКПО 24246786, МФО 805012) державне мито в розмірі 102 грн., про що видати наказ.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (49000, м. Дніпропетровськ, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31211259700005 в Дніпропетровській області, ККД 22050000 "Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах", ЗКПО 24246786, МФО 805012) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 150,84 грн., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя Н.М.Євстигнеєва
(Дата підписання рішення, оформленого відповідно
до вимог ст.84 Господарського процесуального кодексу України, - 29.07.2009 року)