Справа №2-110
2007р.
PIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2007р. Костятинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого Янюка Ю. Б.
при секретарі Ульянцевої С. А.
за участю позивача ОСОБА_1
відповідачки ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Костянтинівка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення: додаткового строку для прийняття спадщини, -
В СТН О В И В:
13 грудня 2006 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Він обґрунтовував свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Костянтинівка Донецької області помер його батько, ОСОБА_4, а ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Костянтинівка померла його бабка та мати відповідачки,ОСОБА_5. Після її смерті залишилося спадкове майно, що складається з жилого будинку АДРЕСА_1, який належав спадкодавцю на праві приватної власності.
У встановлений законом строк він не звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті бабки, ОСОБА_5, тому що не знав про її смерть. Від прийняття спадщини після смерті бабки він не відмовлявся і не відмовляється, вважає, що термін на прийняття спадщини пропустив по зазначеній поважній причині і, тому, просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги, посилаючись на ті ж обставини, що й у позовній заяві.
Відповідачка ОСОБА_2 та 1 представник ОСОБА_3 у судовому засіданні заперечують проти задоволення позовних вимог і встановлення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини. Вони вважають, що ОСОБА_1 пропустив встановлений законом строк у шість місяців для прийняття спадщини після смерті бабки без поважних причин, так як фактично йому про 1 смерть стало відомо в червні 2006 року і у нього було достатньо часу для звернення в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
Заслухавши сторони, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Костянтинівка Донецької області помер батько позивача ОСОБА_1, - ОСОБА_4 (а.с.б,7). ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Костянтинівка Донецької області померла бабка позивача ОСОБА_1 та мати відповідачки ОСОБА_2, -ОСОБА_5 (а.с.8). Після її смерті залишилося спадкове майно, що складається з жилого дому АДРЕСА_1, яка належала спадкодавцю на праві приватної власності і в якому на день її смерті сторони постійно не проживали.
Спадкодавець ОСОБА_5. заповіт не склала (а.с.9).
Таким чином, судом встановлено, що спадкоємцями по закону після смерті ОСОБА_5 у рівних частках є відповідачка ОСОБА_2, - донька спадкодавця, і позивач ОСОБА_1 за правом представлення у відповідності до ч.1ст.12бб ЦК України.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, а ст.1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З такою заявою після смерті своєї бабки позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк в нотаріально контору не звернувся, про що свідчить витяг зі Спадкового реєстру (а.с.17-18), тобто не прийняв спадщину.
Але, як це встановлено ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд вважає, що позивачем ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини після смерті його бабки, ОСОБА_5, пропущений з поважної причини, тому що маючи право на звернення з відповідною заявою в строк до 24 листопада 2006 року, він з заявою про прийняття спадщини у вказаний строк в нотаріальну контору не звернувся, так як взнав про смерть бабки лише у грудні 2006 року. Про це свідчать пояснення самої відповідачки про те, що після смерті батька позивача у І992 році дійсно мав місце конфлікт відносно спадкового майна між нею та її матір'ю, з одного боку, та позивачем та його матір'ю, з другого боку, і після цього родинні відносини між ними не підтримувались. Вона також пояснила, що про смерть бабки та про І похорон позивач у відомість не ставився. У свою чергу, доводи позивача про те, що про смерть бабки йому стало відомо лише у грудні 2006 року, стверджуються його зверненням в органи РАЦС за видачею повторного свідоцтва про смерть ОСОБА_5, яке видано йому 9 грудня 2006 року (а.с.8), а також його зверненням від 11 грудня 2006 року в нотаріальну контору з питанням про наявність заповіту ОСОБА_5 (а.с.9). У зв'язку з цим пояснення свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7 до уваги не приймаються, тим більше, що вони не конкретизовані у часі.
У зв'язку з наведеними обставинами необхідно визначити позивачу ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 у три місяці, що є достатнім строком для подачі ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК Украйни, ст.ст.12б1, 1266,1268-1270, 1272 ЦК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити. Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у 3 (три) місяці тобто до 15 квітня 2007 року, для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Костянтинівка Донецької області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Костянтинівського міськрайонного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя