Справа № 2-а-920/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2009 року Залізничний районним суд м.Львова в складі:
головуючого - судді Ганича І.М.
при секретарі Мицько О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
встановив:
Позивачка 5.06.2009 р. звернулася в суд з позовом до відповідача про стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 р. по квітень 2009 р. у розмірі 7840,56 грн. Свої позовні вимоги вона мотивує тим, що їй, як особі, що здійснює догляд за донькою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народження, до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", щомісячно повинна надаватися грошова допомога у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, проте з липня 2007 р. така виплачувалася не в повному обсязі.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала, покликаючись на мотиви такого, який п росить задоволити.
Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не направив в суд свого представника і суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності такого.
Заслухавши пояснення позивачки і розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і частково компенсує втрату заробітної плати /доходу/ у період цієї відпустки.
Статтею 43 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачка відповідно до положень вказаного Закону та Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " має право на пільги, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народження, до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідки Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 13.03.2009 року позивачці за 2007-2009 рр. щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік", Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік", Законом України "Про державний бюджет на 2009 рік".
Ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми " передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України у справі щодо відповідності Конституції України /конституційності/ положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" /справа про соціальні гарантії громадян/ від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України /є неконституційними/, положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
З урахуванням вищенаведеного, починаючи з 9 липня 2007 р. Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повинно було виплачуватися ОСОБА_1 передбачену законодавством державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням" і Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та відповідно до розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Судом у справі встановлено, що виплати позивачці коштів державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 9 липня по 31 грудня 2007 р. проводились відповідачем всупереч нормам вищезазначених законів України, а саме, без урахування того, що положення абз. З ч. 2 ст. 56 та п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" були визнані неконституційними та втратили чинність згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р.
У відповідності до п.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін, на чому і настоює відповідач.
Суд вважає, що позивачка отримуючи кожного місяця державну допомогу по догляду за дитиною в період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. включно, повинна була своєчасно зрозуміти та дізнатись про те, що ця допомога виплачується їй не в повному розмірі і в межах річного строку звернутись до адміністративного суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ст.102 КАС України передбачено поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку, встановленого законом, проте позивачка не просить поновити пропущений строк звернення до суду і не навела жодних підстав поважності пропуску такого.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення вимог позивачки за період з липня 2007 р. по грудень 2007 р. включно в зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Що стосується вимог позивачки про стягнення на її користь недоплаченої щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у повному розмірі за період з січня 2008 р. по квітень 2009 р. включно, суд вважає за необхідне відмовити, виходячи із наступних підстав.
З 1 січня 2008 р., призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не застрахованим та застрахованим особам регулюється Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Щодо розміру допомоги в 2008 році, то підпунктом 7 пункту 23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", внесено зміни до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Одночасно, внесені зміни до п.3 розділу VIII цього Закону, на підставі яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, а з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 р. не визнані такими що не відповідає Конституції України (є конституційними) зазначені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", якими фактично застраховані особи в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування прирівняні, і спірна допомога надається відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З пояснень позивачки встановлено, що в період з січня 2008 р. по квітень 2009 р. вона не зверталась до відповідача з приводу призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний розмір та не надавала документів для визначення сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Враховуючи, що Конституція України не встановлює пріоритету одних законів над іншими, зазначені норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", які змінюють розмір допомоги, встановлений Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням", "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", є чинними, то суд приходить до висновку про правомірність застосування відповідачем в 2008-2009 рр. розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленого Законами України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", "Про Державний бюджет України на 2009 рік".
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому в позові слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 99, 100 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням" , Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік" від 28.12.2007 року, Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" від 28.12.2008 року, Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі №1-29/2007 та від 22.05.2008 р. по справі №10-рп/2008 , суд -
вирішив:
В позові ОСОБА_1 до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про стягнення суми недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя:
Оригінал постанови.
- Номер: 6-а/702/3/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-920/09
- Суд: Монастирищенський районний суд Черкаської області
- Суддя: Ганич І.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.04.2017
- Дата етапу: 26.05.2017
- Номер: 6-а/702/10/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-920/09
- Суд: Монастирищенський районний суд Черкаської області
- Суддя: Ганич І.М.
- Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.06.2017
- Дата етапу: 13.06.2017
- Номер: 6-а/702/11/17
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-920/09
- Суд: Монастирищенський районний суд Черкаської області
- Суддя: Ганич І.М.
- Результати справи: залишено без змін
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.06.2017
- Дата етапу: 05.09.2017
- Номер: 6-а/702/4/18
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-920/09
- Суд: Монастирищенський районний суд Черкаської області
- Суддя: Ганич І.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.05.2018
- Дата етапу: 05.06.2018