Апеляційний суд Київської області
м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20
18 жовтня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді: Лащенка В.Д.,
суддів: Корзаченко І.Ф., Сліпченка О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Апеляційного суду Київської області справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Білій Церкві Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від
01 квітня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до
управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області про зобов’язання провести перерахунок доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю ,-
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2010 року ОСОБА_1 звернулась в суд з вказаним позовом. Позов мотивувала тим, що відповідно до ст. 39 Закон>г України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право як непрацюючий пенсіонер на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, але відповідачем вказана доплата проводиться в значно нижчому розмірі. А тому позивач просив суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату вказаної доплати до пенсії, ' встановивши її на рівні однієї мінімальної заробітної плати за 2009 рік.
В судовому засіданні позивач уточнив свої позовні вимоги і просив суд визнати відмову відповідача щодо перерахунку доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення неправомірною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати з 02 лютого 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду від 01 квітня 2010 року позов задоволено.
Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві щодо перерахунку доплати до пенсії ОСОБА_1 за проживання на території радіоактивного забруднення згідно ст. 39 Закону 3 країни Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі мінімальної заробітної плати.
Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в м. Білій Церкві провести перерахунок та зиплату доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» за проживання іа території радіоактивного забруднення, встановивши її на рівні мінімальної заробітної плати помісячно в розмірах, визначених в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік, а період з 2 лютого 2009 року - 605 гривень, з 1 квітня 2009 року - 625 гривень, з 1 липня 2009 року - '30 гривень, з 1 жовтня 2009 року - 650 гривень, з 1 листопада 2009 року - 744 гривень на місяць по 1 грудня 2009 року, щомісячно, з врахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій росив скасувати незаконну, на його думку, постанову суду' першої інстанції та прийняти нову, якою щмовити в позові в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення ілоцерківським міськрайонним суду' норм матеріального права, що є підставою для скасування удового рішення.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, зареєстрованою в управлінні Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області, як непрацюючий пенсіонер. Проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується документами, що містяться в матеріалах справи.
Згідно з Постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року місто Біла Церква віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться оплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем виплачувалась доплата до пенсії відповідно до вимог постанови КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_1, оспорюючи дії відповідача, вважала, що вона отримувала доплату значно нижчу, ніж це передбачено ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв’язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи вказаний спір та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів вважає зазначений висновок суду першої інстагції законним та обґрунтованим.
Статтею 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та бр^ани місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України (ст. 113 Конституції України).
При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що постанова КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суперечить вимогам ст.'39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з огляду на наступне.
Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-УІ та ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було замінено. Згідно з новою редакцією цієї норми громадянам, ^кі працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та Розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Однак, у подальшому ці положення акож було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), гідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.
Таким чином, починаючи з 22.05.2008 року (після прийняття Конституційним Судом України ішення від 22.05.2008 року № 10-рп/2008) законодавче регулювання відносин з виплати доплати ^працюючим пенсіонерам проживаючим в. зоні посиленого радіоекологічного контролю визначалось :. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок орнобильської катастрофи» (у редакції від 06.06.1996 року №230/96-ВР), оскільки-обмеження щодо застосування була скасовано, а жодних інших обмежень Верховна Рада України не встановлювала.
Рішення Конституційного суду є обов’язковим до виконання на всій території України.
0к
Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу перелік правовідносин. ес per-до зппьс я Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених законами України, зокрема Законом України "Про статус і соціальний
статус громадян, де —страждати внаслідок Чорнобильської катастрофи" тане може будь-яким чином змінювати визначене ..чл:-.:: за:-::нами України правове регулювання суспільних відносин.
Колегія с рад в ne-n д: суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо того, що позивачка маг: град: на перерах>иок доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає у зоні посилене гс рад . ¦ : д : г иного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
При та- : епславинах. коли судом першої інстанції повно і всебічно з’ясовані всі
обставини справ дана належна правова оцінка доказам, а постановлене рішення відповідає
вимогам матер, ап в - г : процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
На під спав, видаленого, керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія
судців,-
УХВАЛИЛА:
Апеляцій^ скаргу управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області
Постанов;- Білоцерківського міськрайонного суду від 01 квітня 2010 року залишити без змін.
Ухвала напирає законної сили з моменту її постановления і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.