Судове рішення #55039625


Апеляційний суд Київської області

м. Київ, вул. Володимирська, 15, 01601, (044) 278-46-20


11 жовтня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:


головуючого судді:

суддгв :

ОСОБА_1,

ОСОБА_2, ОСОБА_3,


розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Апеляційного суду Київської області справу за, апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 березня 2010 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 .ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок та виплату доплати до пенсії ,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2009 року ОСОБА_4 звернулася в суду з вказаним позовом. Позов мотивувала там, що відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», вона має право на доплату до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, але відповідачем вказана доплата проводиться в значно нижчому розмірі. А тому позивач просила суд зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату вищевказаної доплати до пенсії починаючи за 2008,2009 роки.

В судовому засіданні в суді першої інстанції представник позивача уточнила позовні вимоги, просила визнати неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку і виплати доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до вимог ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату вищевказаної доплати до пенсії починаючи з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 березня 2010 року позов задоволено частково.

Визнано відмову Управління пенсійного фонду України в Білоцерківському районі у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_6 доплати до пенсії за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до вимог ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Білоцерківському районі провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, за проживання на території радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплату, встановивши її в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, визначеної відповідною статтею Закону України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, за період з 22.05.2008 року по 31.12.2009 року«

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою



відмовити в позові в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається та : Білоцерківським міськрайонним суду норм матеріального права, що є підставою для судового рішення.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійтіз. де що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_4 є постраждалою Чорнобильської катастрофи 4 категорії', зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду7 Укр Білоцерківському районі Київської області, як непрацюючий пенсіонер. Проживає в зоні: радіоекологічного контролю, що підтверджується документами, що містяться в матеріалах справи

Згідно з Постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року місто Біла Церква віднесень дг зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян;, ллл постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, проводиться оплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених ч. 1 ст. 39 вищезазначеного Закону (ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильсько“ катастрофи").

Судом першої інстанції було встановлено, що відповідачем виплачувалась доплата до пенс” відлові дно до вимог постанови КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, як: постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

ОСОБА_4, оспорюючи дії відповідача, вважала, що вона отримувала доплату знад::: нижчу, ніж це передбачено ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв’язку з чим звернувся до суду захистом своїх прав. ц

Вирішуючи вказаний спір та задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку про порушення відповідачем норм ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус : соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Колегія суддів вважає зазначений висновок суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Статтею 19 ч.2 Конституції України органи державної влади та органи місцентгт самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень ть у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.'

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами Укра 113 Конституції України).

При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції правомірно прийшов де нее що постанова КМ України № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які цзстгшн внаслідок Чорнобильської катастрофи", суперечить вимогам ст. 39 Закону Українд дііїрс тю соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катгетреіїгії. і д на наступне.

Пунктом 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України нь ІЇХі тії внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року дх я.

39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які пестрьжд_:.. ьндл

Чорнобильської катастрофи» було замінено. Згідно з новою редакцією ньцме ц які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться зегззхв в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Однак, у додага^гаеу дії також було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008.



Таким чином, починаючи з 22.05.2008 року (після прийняття Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року 10-рп2008) законодавче регулювання відносин з виплати доплати непрацюючим пенсіонерам проживаю чім в зоні посиленого радіоекологічного контролю визначалось ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції' від 06.06.1996 року №230/96-ВР), оскільки обмеження щодо її застосування було скасовано, а жодних інших обмежень Верховна Рада України не встановлювала

Рішення Конституційного суду є обов’язковим до виконання на всій території України.

Окрім того, встановлений ч. 2 ст. 95 Конституції України, ч. 2 ст. 38 Бюджетного Кодексу перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема Законом України "Про статус і соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими заковами України правове регулювання суспільних відносин.

Колегія суддів вважає, до суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку щодо того, до позивачка має право на перерахунок доплати до пенсії як непрацюючий пенсіонер, який проживає у > зоні посиленого радіоех:д гічнего контролю.

Проте, не можна погодитись з висновком суду в частині задоволення позовних вимог щодо періоду проведення нарахувань та виплат з 22 травня 2008 року, оскільки суд першої не врахував встановлений гід 99 КАС України річний строк звернення до суду за захистом прав, а тому проводити розрахузс га доплату' до пенсії позивачу слід з 14 січня 2009 року.

З урахуванням наведеного вшце, колегія суддів дійшла висновку про зміну постанови супу' від 30 березня 2010 року

В іншій частині поста-: за суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права та повинна бути залишена без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 197,198,201,207 КАС України, колегія суддів.

ПОСТАНОВИ Л А:

Апеляційну скарг- -правління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області задовольнити частково.

Постанову Білепер:¦ енського міськрайонного суду Київської області від 30 березня 2010 року змінити в частині проведення перерахунку та виплат.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії ОСОБА_6 за проживання на території' радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплату, встановивши її в розмір: однієї мінімальної заробітної плати, визначеної відповідною статтею Закону України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, за період з 14 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.

В іншій частині постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 березня 2010 року затишити без змін.

Постанова набирає законної сили відповідно до ч. 5 ст, 254 КАС України, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: .


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація