Бориспільський міськрайонний суд Київської області
м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19
Справа № 2-4158 / 2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді - С.О. Мартинова
при секретарі - Я. А. Макаревич,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Борисполі Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
29.10.2010року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського району Київської області з даним позовом з проханням визнати за нею право власності на житловий будинку (А-2) №
2по вул. Фестивальній в с. Щасливе Бориспільського р-ну Київської області з господарськими будівлями та спорудами: підвал (А-1), плавальний басейн (Б), ганок (а1), балкон (а-2), балкон (а-3), балкон (а-4), огорожа (N1), огорожа (N2), ворота (N3), хвіртка (N4), котрий належав його, померлій 03.04.2010 року, матері ОСОБА_3, в порядку спадкування за заповітом.
Свої вимоги позивач обґрунтовує наступним. 03 квітня 2010 року померла її мати ОСОБА_3. Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається зі) житлового будинку (А-2) № 2 по вул. Фестивальній в с. Щасливе Бориспільського р-ну Київської області з господарськими будівлями та спорудами: підвал (А-1), плавальний басейн (Б), ганок (аі), балкон (а-2), балкон (а-3), балкон (а-4), огорожа (N1), огорожа (N2), ворота (N3), хвіртка (N4), та 2) земельної ділянки під будинком площею 0,206 га, надана для будівництва та обслуговування жилого будинку та належала його матері на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія КВ № 007978 від 23 червня 2004 року. За життя його мама склала заповіт відповідно до якого заповіла все своє майно йому. Інших спадкоємців, які б мали право на обов’язкову частку у спадщині немає. У визначений законодавством строк він звернувся до Першої Київської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Враховуючи те, що заяву про прийняття спадщини відповідно до ст. 1269 Цивільного кодексу України він подав до нотаріальної контори вчасно, вважаю, що спадщину після смерті матері він прийняв. Але як йому пояснила державний нотаріус, вона мені видасть свідоцтво про право на спадщину за заповітом тільки на земельну ділянку і не зможе йому видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на будинок, оскільки правовстановлюючого документа на будинок у матері не було. А тому для визнання права власності на будинок йому необхідно буде звернутися до суду. Оскільки правовстановлюючого документу на будинок у ОСОБА_3 не було, він звернувся до Бориспільського районного БТІ для виготовлення технічного паспорту на житловий будинок № 2 по вул. Фестивальній в с. Щасливе. Крім цього 28.07.2004 року мати отримала будівельний паспорт на будинок і розпочала будівництво відповідно маючи на це дозвіл. Також ним було отримано висновок відділу містобудування та архітектури Бориспільської РДА № 2857 від 18.10.2010 року щодо відповідності забудови земельної ділянки для визнання права власності. Відповідно даного висновку житловий будинок по площам приміщень та розташуванню на земельній ділянці відповідає діючим Державним будівельним нормативам та правилам. Окрім цього нормативні відстані відносно червоних ліній вулиці щодо розташування житлового будинку витримані. Підтвердженням тому, що дійсно будинок № 2 по вул. Фестивальній в с. Щасливе, Бориспільського р-ну належав ОСОБА_3, є технічний паспорт з поверховим планом, виданий Бориспільським райінвентарбюро та довідка ОСОБА_2 сільської ради № 3096 від 06.10.2010 року.
У судове засідання сторони не з»явились. Від представника позивача надійшла заява з проханням слухати справу без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Від відповідача ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області надійшла заява від 12.11.2010 року, з проханням слухати справу без участі представника сільської ради, проти позову не заперечують.
Дослідивши подані заяви, матеріали цивільної справи та надані документи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги мають бути задоволені повністю з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що 03 квітня 2010 року померла ОСОБА_3, про що в Книзі реєстрації смертей 09 квітня 2010 року зроблено відповідний актовий запис за № 10, місце реєстрації Сербинівська сільська рада Гребінківського району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_4 1-КЕ № 155160 (а.с. 8).
Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по вул. Фестивальній б. 2 в с. Щасливе Бориспільського району Київської області, який побудований на земельній ділянці площею 0,20 га, виділеній для будівництва та обслуговування житлового будинку, який належав померлій ОСОБА_3, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку Серії КВ № 007978 від 23 червня 2004 року (а.с. 7-7а), довідкою ОСОБА_2 сільської ради № 3096 від
06.10.2010року, паспортом на забудову садиби (а.с. 12-13) та технічним паспортом на житловий будинок № 2 вулиця Фестивальна с. Щасливе (а.с. 14-21).
За життя ОСОБА_3 05 березня 2009 року зробила розпорядження, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_1, що підтверджується заповітом, який зареєстровано в реєстрі № 9 (а.с. 6).
Позивач ОСОБА_3 спадкове майно, яке залишилось після смерті своєї матері прийняв, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 30.06.2010 року (а.с. 9).
Згідно з висновком відділу містобудування та архітектури Бориспільської районної державної адміністрації від 18.10.2010 року № 2857, щодо відповідності забудови земельної ділянки для визнання права власності, станом на 14.10.2010 року земельна ділянка знаходиться в с. Щасливе, вул. Фестивальна. 2, забудована цегляним житловим будинком; будівельний паспорт на земельну длінку видавався на ім.»я ОСОБА_3; нормативні відстані відносно червоних ліній щодо розташування житлового будинку витримані; житловий будинок по площам приміщень та розташуванню на земельній ділянці відповідає діючим Державним будівельним нормативам та правилам (а.с. 10).
Відповідно до вимог ст. 380 Цивільного кодексу України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.
За змістом ч. 2, 3 ст. 375 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Згідно з вимогами ч.1, 2 ст. 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна не набуває права власності на нього.
Проте, згідно з вимогами ч. З, 5 вказаної статті право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно, або на вимог' власника (користувача) земельної ділянки, якщо це не порушує права інших осіб.
З наданих суду документів встановлено, що істотних порушень істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, та істотного порушення будівельних норм і правил при будівництві будинку та господарчими спорудами спадкодавцем допущено не було.
Таким чином, спадкодавець ОСОБА_3, яка на відведеній їй для будівництва та обслуговування житлового будинку земельній ділянці збудувала жилий будинок з надвірними будівлями та спорудами без належно затвердженого проекту, проте без істотних порушень та з дотриманням будівельних норм та правил, вона на момент смерті набула право власності на зведені нею будівлі та споруди. Права інших осіб при цьому порушено не було.
Спадкодавець ОСОБА_1 на момент смерті не отримала свідоцтво про право власності та не зареєструвала його в Бориспільському районному бюро технічної інвентаризації, проте право власності в порядку спадкування має бути визнано за спадкоємцем, тобто за позивачем.
Так, за змістом ст. ст. 1216, 1218 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належать спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Крім того, згідно ст. 1223 Цивільного кодексу України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
На підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що позивач ОСОБА_1, прийняв спадщину після смерті своєї мами ОСОБА_3, в тому числі на житловий будинок № 2 по вул. Фестивальній в с. Щасливе Бориспільського району Київської області та набув права власності в порядку спадкування на вказане нерухоме майно з моменту відкриття спадщини.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 61,169, 174, 175, 212, 214, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинку (А-2) № 2 по вул. Фестивальній в с. Щасливе Бориспільського р-ну Київської області з господарськими будівлями та спорудами: підвал (А-1), плавальний басейн (Б), ганок (аі), балкон (а-2), балкон (а-3), балкон (а-4), огорожа (N1), огорожа (N2), ворота (N3), хвіртка (N4), котрий належав його, померлій 03.04.2010 року, матері ОСОБА_3, в порядку спадкування за заповітом.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через
Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є.О. Мартинов