Справа № 2-а-97/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 квітня 2009 року Жданівський міський суд Донецької області
в складі:
головуючого судді: Бузанова П.М.
при секретарі: Широкової О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жданівка, цивільну справу за адміністративним позовом в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради про визнання відмови в виплаті разової грошової допомоги неправомірною та стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
30 березня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради про стягнення одноразової грошової допомоги за 2008 рік у сумі 3448 грн.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на наступні підстави: так, відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війні, гарантіях їх соціального захисту », він набув статусу інваліда війни 2 групи.
Названим законом передбачена виплата Управлінням праці та соціального захисту населення разової допомоги у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком до 05 травня.
Однак, до 05 травня 2008 року, УПтСЗН Жданівської міської Ради виплатило йому лише 400 грн.
Не зважаючи на його звернення, відповідач в особі УптСЗН Жданівської міської Ради відмовляється від сплати разової допомоги в повному обсязі. Тому просить суд стягнути з УПтСЗН Жданівської міської Ради на його користь 3448 грн., із розрахунку 481 грн. х 8 = 3848 грн., - 400 грн.(фактично сплачена сума) = 3448 грн., яку і просить стягнути з відповідача на його користь.
У судове засідання позивач не з'явився хоча належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, надав до суду заяву, в якій просить позов задовольнити повністю, справу розглянути у його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, проти позову заперечував, посилаючись на його необґрунтованість, оскільки відповідно до п.3 ст.116 Конституції України Кабінет міністрів забезпечує проведення політики у сфері соціального захисту населення, його нормативно - правові акти регулюють бюджетні відносини в Україні, а фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» здійснюється за рахунок Державного бюджету.
При виплаті щорічної разової допомоги, він керувався постановою Кабінету міністрів України № 183 від 12.03.2008 рокута Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р.», відповідно до яких розмір разової допомоги інваліду війни становить 400 грн., яка і була виплачена ОСОБА_1
Представник 3 особи на стороні відповідача - Головного управління Державного Казначейства України у Донецькій області в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи у відсутність їх представника.
Суд, вивчив матеріали справи встановив наступні фактичні обставини:
Так, позивач ОСОБА_1 визнаний інвалідом війни 2 групи (а.с. ).
Відповідно до вимог, які містяться у ст.7 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 23 листопада 1995 р. №458/95 - ВР з наступними змінами та доповненнями до нього, ОСОБА_1 має статус інваліда війни і йому видано відповідне посвідчення (а.с. ).
Перелік пільг учасникам бойових дій міститься у ст.13 названого Закону.
ч.5 ст.13 Закону регламентована виплата разової грошової допомоги учасникам бойових дій у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком до 05 травня щорічно.
А ст.17' названого Закону, зобов'язання по виплаті такої разової грошової допомоги покладено на органи праці та соціального захисту населення.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішені даної справи, підлягає застосуванню ч.5 ст.13,17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з урахуванням мінімальної пенсії за віком на момент виплати.
Крім того, п.1,6 ст.92,22 Конституції України передбачено, що обсяг прав та гарантій громадянина встановлюється законами України. Звуження змісту та обсягу прав та громадян шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.
Правовою гарантією забезпечення державою прав громадян, у тому числі і на отримання передбачених законами України пільг та гарантій, є виконання Державою прийнятних на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як ст.8 Конституції України так і ст.8 КАС України.
Рішенням Конституційного Суду України №10 рп/2008 від 22.05.2008 р. визнані такими, що не відповідають Конституції України такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» п. 20 розділ 2, за яким у 2008 р. виплата щорічної разової допомоги інвалідам війни 2 групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» здійснюється у розмірі 400 грн.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відмова УПтСЗН Жданівської міської Ради в виплаті разової допомоги у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком ОСОБА_1, є неправомірною.
Згідно з ч.3 ст.46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» від 28.12.2007р. № 107-IV з відповідними змінами до нього прожитковий мінімум з 01.04.2008р. становить 481 грн.
Так як, в основі розрахунку мінімальної пенсії за віком покладено прожитковий мінімум, який зазначається для певної категорії осіб у ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» зі змінами до нього (481 грн.),
а також приймаючи до уваги, що право позивача на одержання разової допомоги у
-2-
розмірі 8 мінімальних пенсій за віком порушено у травні 2008 р., то для обчислення одноразової допомоги слід взяти до розрахунку саме 481 грн.
Приймаючи до уваги, що відповідач в особі УПтСЗН Жданівської міської Ради, виплатив 400 грн. в рахунок разової грошової допомоги, то до сплати належить 3448 грн., виходячи із розрахунку (481 грн. х 8 min) - 400 грн. = 3848 грн. - 400 грн. = 3448 грн., яку і слід стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1, тим самим задовольнивши позов повністю.
Доводи відповідача - представника УПтСЗН Жданівської міської Ради суд вважає неспроможними саме з тих міркувань, що Конституція України не допускає звуження змісту та обсягу існуючих прав людини.
І хоча УПтСЗН Жданівської міської Ради, дійсно, не є розпорядником бюджетних коштів, але саме на органи праці та соціального захисту населення законодавець покладає обов'язки по виплаті разової грошової допомоги (ст.17'Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), тому воно і є належним відповідачем по даній справі.
На підставі викладенного, керуючись ст.ст.2,4,8,11,17,158-163 КАС України, на підставі ч.2 ст.19,22,46, п.п.1,6 ст.92 Конституції України, ст.7,13,17' Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 23 листопада 1995 р. №458/95 - ВР з наступними змінами і доповненнями до нього, Рішення Конституційного Суду України від №10 рп/2008 від 22.05.2008 (справа про соціальні гарантії громадян №1-28/2008), суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради в виплаті разової допомоги неправомірною та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради 3448 грн. (три тисячі чотириста сорок вісім гривень) за рахунок коштів Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жданівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву на апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів після подання заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя:
Справа № 2-а-97/2009
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частина)
30 квітня 2009 року Жданівський міський суд Донецької області
в складі:
головуючого судді: Бузанова П.М.
при секретарі: Широкової О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Жданівка, цивільну справу за адміністративним позовом в порядку адміністративного судочинства ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради про визнання відмови в виплаті разової грошової допомоги неправомірною та стягнення одноразової грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Зважаючи на складність у викладені повного рішення суду, пов'язаного з потребою у обґрунтуванні доводів сторін, на що може бути витрачений значний час, суд вважає на необхідне проголосити його вступну та резолютивну частини.
На підставі викладенного, керуючись ст.ст.2,4,8,11,17,158-163 КАС України, на підставі ч.2 ст.19,22,46, п.п.1,6 ст.92 Конституції України, ст.7,13,17' Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 23 листопада 1995 р. №458/95 - ВР з наступними змінами і доповненнями до нього, Рішення Конституційного Суду України від №10 рп/2008 від 22.05.2008 (справа про соціальні гарантії громадян №1-28/2008), суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради в виплаті разової допомоги неправомірною та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жданівської міської Ради 3448 грн. (три тисячі чотириста сорок вісім гривень) за рахунок коштів Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жданівський міський суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі, і подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, що її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву на апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів після подання заяви, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: