Судове рішення #5466330

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ



ПОСТАНОВА

Іменем України




24.06.09Справа №2а-494/09/2770



Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

судді Кравченко М.М., при секретарі Фімушкіної О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу

за адміністративним позовом:  Товариства з обмеженою відповідальністю "Армида"  (99006, м. Севастополь, вул. Косарева, б. 6) до Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська,                                                б.24) про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000862330 від 03.04.2009

                                                                            

За участю представників сторін:

представник позивача Безбородова Світлана Іванівна довіреність № бн  від 05.06.09  паспорт серії НОМЕР_1;

представник відповідача Новікова Інна Василівна довіреність № 11\10-013  від 23.04.08;


суть спору:


Товариство з обмеженою відповідальністю "Армида" (далі –ТОВ «Армида») звернулося до суду з адміністративним позовом до  Державної податкової інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя (далі –ДПІ в Гагарінському районі) про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000862330 від 03.04.2009.

Позов мотивовано тим, що дії відповідача порушують вимоги діючого законодавства України та права відповідача.

Ухвалою суду 14.05.2009 підготовче провадження по справі закінчено, та справа призначена до судового розгляду.

Представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, мотивуючі свої заперечення тим, що відповідач не порушував вимог законодавства України.

Згідно зі ст.ст. 27, 49, 51, 121, 130 Кодексу адміністративного судочинства України, представникам сторін, роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд


В с т а н о в и в :


Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до  ДПІ в Гагарінському районі про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000862330 від 03.04.2009.

Позовна заява мотивована тим, що на позивача розповсюджується дія абз.3 п.п.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій, що затверджене Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 №637. Крім цього, позивач вказує на відсутність порушень касової дисципліни з його боку, оскільки грошові кошті булі оприбутковані з використанням прибуткових касових ордерів.

Відповідач по справі надав заперечення, згідно яких ДПІ в Гагарінському районі  діяло виключно на підставі діючих нормативно-правових актів, у зв’язку з чим позовні вимоги позивача вважає необґрунтованими.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як встановлене у судовому засіданні, 06.02.2009 року співробітниками ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було проведено перевірку ТОВ “МПФ “Армида” щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

За результатами перевірки було складено акт № 001927/614 від 06.02.2009 року. На підставі акту перевірки 03.04.2009 року ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було прийнято рішення № 0000862330 про застосування до ТОВ “МПФ “Армида” штрафних санкцій в розмірі 27180,80 грн.

         Згідно  п.2 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу України”  № 509-XII від 04.12.1990 року зі змінами та доповненнями  (далі –Закон України № 509-XII), органам державної податкової служби надано право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

          Відповідно до ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”  № 265/95-ВР  від 06.07.1995 року зі змінами та доповненнями ( далі –Закон України № 265/95-ВР ) контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

           Відповідно до п.1.1 “Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкого та безготівкового обігу суб’єктами  підприємницької діяльності”, який затверджено наказом ДПА України від 04.04.2002 року № 155/ДСВ, перевірка по контролю за розрахунковими операціями в сфері готівки та безготівкового обігу –сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням  суб’єктами  підприємницької діяльності вимог Законів України від 04.12.1990 року  № 509-XII “Про державну податкову службу в Україні”, від 06.07.1995 року  № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”  … та інших нормативних актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб’єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.              

Відповідно до частини 3 ст. 16 Закону України № 265/95-ВР планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

            Суд вважає за необхідне зазначити, що, хоча, Законом України № 509-XII в статті 11-1 передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), однак не визначає підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання, що застосовують реєстратори розрахункових операцій.

            Підстави та порядок проведення планових перевірок суб’єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом України № 265/95-ВР та  Наказом ДПА України № 355 від 27.05.2008 року “Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”.

          Відповідно до п.п. 3.1, 3.2, 3.4 зазначених Методичних рекомендацій працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

               Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку. Направлення виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у 2-х примірниках (один з яких оформлюється на бланку органу ДПС), що скріплюються гербовою печаткою і підписуються керівником органу ДПС.

          Встановлення періодичності проведення перевірок СПД по здійсненню розрахунків в сфері готівкового та безготівкового обігу  органами державної податкової служби  регламентовані Наказом Президента України № 886/2000 від 13.07.2000 року “Про затвердження положення “Про державну податкову адміністрацію України”. Ст. 5 вказаного положення зазначено, що ДПА України має право встановлення періодичності перевірок у суб’єктів підприємницької діяльності грошових документів, звітів, товарно-касових книг, показників РРО, які використовуються при розрахунках зі споживачами, інших документів шляхом проведення обстеження складів, торгових та інших приміщень, які використовуються платниками для здійснення підприємницької діяльності та отримання доходів.

          Письмовими доказами по справі встановлене, що перевірку  ТОВ “МПФ “Армида”, у встановленому порядку було включено до плану проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності по контролю за розрахунковими операціями за період з 01.02.09 по 28.02.09 року, затвердженого наказом № 1/01-080/ДСК начальника ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя м. Севастополі від 30.01.2009 року.

На проведення перевірки було оформлено направлення № 69/23-729 від 06.02.2009р. на ім’я головного держподаткового ревізора-інспектора Шафалович О.В. та № 25/23-729 від 06.02.2009 р. на ім’я  старшого держподаткового ревізора-інспектора Алексєєва С.Г., реквізити яких відображені в акті перевірки. При цьому направлення на перевірку вручено головному бухгалтеру ТОВ “МПФ “Армида” Максимовій С.А. 06.02.2009р., про що зроблено відмітку у направленні.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача про те, що ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя дотримано порядок проведення  перевірки ТОВ “ МПФ “Армида” щодо контролю за розрахунковими операціями у сфері готівкового обігу, а твердження позивача про те, що ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя було порушено  ч.4 ст. 11 Закону України № 509-XII “Про державну податкову службу України”, на думку суду, є неспроможним виходячи з вищенаведеного.

          Відносно повноти оприбуткування готівкових коштів судом встановлене таке.

          В ході проведення 06.02.2009 року перевірки ТОВ “МПФ “Армида” було встановлено, що  для забезпечення здійснення розрахунків готівкою ТОВ “МПФ «Армида»має касу підприємства. Дана перевірка каси ТОВ МПФ «Армида»проведена за період з 01.01.09р. по 06.02.09р. по питанню повноти оприбуткування готівкових коштів.

У касовій книзі підприємства, яка була розпочата 27.11.2008 року відсутні записи, що підтверджують оприбуткування готівки в касі підприємства за 05.02.09 року. На листі 71 касової книги було зроблено відповідний запис перевіряючими про проведення перевірки, тим самим підтверджується факт  того, що оприбуткування готівки у касовій книзі за 05.02.2009р. не здійснювалося. Перевіркою наданих прибуткових ордерів і касової книги встановлено, що  05.02.2009р.  кошти в касу надходили від додаткових наданих послуг, виторг ринку, ринковий збір і інші надходження. Перевіркою підтверджений факт неоприбуткування готівкових коштів у загальній сумі 5436,16 грн. Крім того, до акту перевірки додаються копії прибуткових ордерів та касової книги, які завірені головним бухгалтером.

            Відповідно до  п. 2.6 Положення про ведення касових   операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04 № 637 зі змінами і доповненнями, оприбуткуванням готівки у касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки  з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі ії фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

            У разі проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО чи використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають  відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

          Відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обороту готівки»№ 436/95 від 12.05.1995 року у разі неоприбуткування  (неповного та /або несвоєчасного оприбуткування) у касах готівки застосовуються фінансові санкції в п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (27180,80  = 5436,16 х 5).

          Судом встановлене, що в ході проведення  перевірки, після складання акта перевірки головний бухгалтер Максимова С.А. була ознайомлена з актом перевірки, однак від  його підписання й одержання відмовилася, про що свідчить відсутність підпису Максимовій С.А. у відповідній графі акта перевірки. Крім того, перевіряючими відповідно до п.п. 3.2 п.3 наказу ДПА України від 04.04.2002 року № 155/ДСВ було складено акт відмови  від підписання матеріалів перевірки  від 06.02.2209 року, в якому зафіксовано, що головний бухгалтер Максимова С.А. після ознайомлення з актом перевірки № 001927 від 06.02.2009 року відмовилась від його підписання

Акт перевірки ДПІ в Гагарінському районі м. Севастополя №001927 від 06.02.2009р. був висланий рекомендованим листом з повідомленням по юридичній адресі ТОВ “МПФ Армида” 17.03.2009р.  У такий спосіб, судом не встановлене порушення вимог порядку  оформлення результатів перевірки при складанні і  підписання  акта працівниками, що перевіряють, контролюючого органа і недотримання процедури.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення ДПІ у Гагарінському районі м. Севастополя № 0000862330 від 03.04.2009 року про застосування до ТОВ “МПФ “Армида” штрафних санкцій в розмірі 27180,80 грн. не є протиправним, тому що ґрунтуються на Законі України “Про державну податкову службу України”  № 509-XII від 04.12.1990 року, Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”  № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, Положенні про ведення касових   операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04 № 637,  Положенні “Про державну податкову адміністрацію України”, затвердженим Наказом Президента України № 886/2000 від 13.07.2000 року, “Методичних рекомендаціях щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”, затверджених Наказом ДПА України № 355 від 27.05.2008 року .

          На підставі зазначеного суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «МПФ «Армида», а самі позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не ґрунтуються на законі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.  158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:


1.          У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «МПФ «Армида»(99006, м. Севастополь, вул. Косарева, 6) до Державної податкової інспекції у Гагарінському районі м. Севастополя (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 24) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000862330 від 03.04.2009 року - ВІДМОВИТИ.



Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.


Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.




 Суддя                                                                                                                   М.М.Кравченко
Постанова складена та підписана

в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України

26.06.2009


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація