Бориспільський міськрайонний суд Київської області
м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19
Справа № 2а-465/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.2010року Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області
ОСОБА_1, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про визнання протиправною відмову щодо перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок державної та додаткової пенсії у визначеному законом розмірі, -
встановив:
19.02.2010року ОСОБА_3 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду з даним адміністративним позовом посилаючись на те, що він є особою, яка відповідно до встановленою законодавством порядку визнаний постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а також їй встановлено 2 групу інвалідності довічно внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії ЧАЕС. Він перебуває на обліку у відповідача та отримує відповідно до розпорядження відповідача пенсію в розмірі 1942,76 гривні, втому числі; основна пенсія - 1793,36 гривні, доплата - 99,6 гривні. Зазначений розмір пенсії відповідач вважає заниженим. Позивач стверджує, що відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групи інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком, а також, що відповідно до ст.50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи — 75 процентів мінімальної пенсії за віком. З урахуванням наведеного, позивач вважає, що розмір її державної пенсії має становить 43520 гривень, а додаткової - 4080 гривень. Частиною 3 ст.,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено підвищення розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Позивач стверджує, що посадові особи Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області не виконують вказаних вимог закону. Відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку розміру державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст.50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим він вимушений звернутись до суду з даним позовом.
До початку судового засідання від сторін надійшли заяви про розгляд справи без їхньої участі та постановлено ухвалу про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області до початку розгляду справи, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі. Згідно з письмовими запереченнями Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області відповідач позов не визнає, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, вважає, що дії управління відповідали вимогам чинного законодавства.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові заперечення відповідача, матеріали даної адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 49 ЗУ України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 50 ЗУ «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідокЧорнобильської катастрофи» в редакції закону, що діяла до 1.01.2008 року, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Нова редакція вказаної статті, введена в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року, передбачала, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 1 групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проте вказані зміни рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції закону, що діяла до 01.01.2008року, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групи інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі змінами, внесеними до вказаної статті, введені в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року, ч.3 ст.54 було передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по II групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції закону, що діяла до 01.01,2008року, передбачено, що має здійснюватись підвищення розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 54 цього Закону, а також розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зміни, внесені до вказаної статті відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007року рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N !0-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до вимог ст.71 ЗУ України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно з посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, серії А №427159 на ім'я ОСОБА_2, статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії позивачу встановлений з 09.02.2005 року. Друга група інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу встановлена з 08.09.2008р. довічно (а.с-6-8).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що вимоги позивача щодо його права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є обґрунтованими та повністю доведеними в судовому засіданні.
Зі змісту ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» слідує, що за основу нарахування розмірів державної пенсії та додаткової пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно чинного законодавства визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування».
Так, в ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що при наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність.
Суд не бере до уваги положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії у розмірі, визначеному Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи, що відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, то новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки позивач має право на державну пенсію та додаткову пенсію, яку слід визначати з мінімальної пенсії за віком та яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії позивачеві повинен проводитись виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру державної соціальної допомоги позивачеві застосуванню підлягають ст.ст.49,50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції закону від 05.10.2006 року, та ч. і ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також Закон України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік в частині встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з листа Управління Пенсійного фонду України від 27.11,2009року (а.с. 10-12) відповідач повідомив позивачу про те, що при нарахування йому державної та додаткової пенсії діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією України та законами України, а фактично залишив заяву позивача про перерахунок пенсії без задоволення.
Посилання відповідача на те, що позивачу виплачувалась пенсія в розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України, а також відповідно ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», не можуть бути прийняті судом до уваги, оскільки Верховною Радою України до 1.01.2008року включно не вносились зміни щодо розміру державної та додаткової пенсії, а зазначені відповідачем зміни, внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» є неконституційними.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і неможе виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вино просять.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що дії відповідача по нарахуванню та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії позивачу, а також відмова щодо перерахунку пенсії не відповідали вищенаведеним вимогам ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області провести перерахунок державної пенсії позивача у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01.12.2009року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим позовні вимоги позивача про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Бориспільському районі Київської області нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни у визначеній ним грошовій сумі - 39820, 77 гривень, не підлягають задоволенню, оскільки суд не може брати на себе функцію органу, на якого законодавством покладено такі повноваження.
Строк позовної давності позивачем не порушений. Судові витрати по даній справі складає судовий збір в сумі 3 гривні 40 копійок, який підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,3 п.10,11,71,86,99,100,128,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області зробити перерахунок державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.50,54,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області провести перерахунок ОСОБА_2 належної йому державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком з січня 2009року з дотриманням вимог частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області на користь
держави 3 гривні 40 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського,' апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови сулу протягом десяти днів з дня її проголошення та наступної подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: