ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" серпня 2011 р. Справа № 12/105-11
Господарський суд Київської області
у складі:
головуючого: судді Дьоміної С.Ю.
секретар: Кулакова С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Васильківської міської ради Київської області
до товариства з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»
про стягнення заборгованості
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 –представник (довіреність №39/01-21 від 09.02.2011 року);
від відповідача: не з’явився,
ВСТАНОВИВ:
16 червня 2011 року до господарського суду Київської області надійшла позовна заява Васильківської міської ради Київської області (далі –позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»(далі –відповідач) про стягнення заборгованості.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач послався на порушення відповідачем умов договору оренди земельної ділянки від 08.02.2007 року (далі –договір), згідно з якими позивач зобов’язувався передати відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, загальною площею 0,1887 га, розташовану за адресою: Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 56 (далі –земельна ділянка), а відповідач зобов’язувався вказану земельну ділянку прийняти, вчасно та в повному обсязі сплачувати орендні платежі.
Відповідач орендні платежі за період з травня 2009 року до березня 2011 року не оплатив.
Вважаючи, що його права порушені, позивач звернувся до суду, просив стягнути з відповідача основний борг у розмірі 6 847,64 грн. та 572,28 грн. пені.
Провадження у справі порушено ухвалою господарського суду Київської області від 16.06.2011 року, справу призначено до розгляду 05.07.2011 року.
05 липня 2011 року представники сторін у судове засідання не з’явились, витребуваних ухвалою суду документів не надали, про причини неявки суд не повідомили.
Розгляд справи, на підставі ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 02.08.2011 року.
30 червня 2011 року на адресу суду надійшла довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідно до якої місцезнаходженням відповідача є: Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 56, що свідчить про те, що відповідач був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
02 серпня 2011 року в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, вважав їх обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розгляд справи, на підставі ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 05.08.2011 року.
05 серпня 2011 року представники сторін у судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Розгляд справи, на підставі ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, було відкладено на 15 серпня 2011 року.
15 серпня 2011 року у судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про зменшення розміру позовних вимог, просив суд стягнути з відповідача основний борг у сумі 6 847,64 грн. та 158,93 грн. пені, долучив до матеріалів справи обґрунтований розрахунок позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи те, що відповідач був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, відзиву на позовну заяву не подано, керуючись ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами та дійшов висновку:
08 лютого 2007 року між Васильківською міською радою Київської області (далі –позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»(далі –відповідач) був укладений договір оренди землі (далі –договір), згідно з умовами якого, позивач зобов’язувався передати відповідачу у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, загальною площею 0,1887 га, розташовану за адресою: Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 56 (далі –земельна ділянка), а відповідач зобов’язувався вказану земельну ділянку прийняти, вчасно та в повному обсязі сплачувати орендні платежі.
Позивач передав, а відповідач прийняв земельну ділянку в користування, що підтверджується актом приймання-передачі земельної ділянки від 08.02.2007 року, долученим до матеріалів справи.
Проте, відповідач орендні платежі за період з травня 2009 року до березня 2011 року не оплатив.
Вважаючи, що його права порушені, позивач звернувся до суду, просив стягнути з відповідача основний борг у розмірі 6 847,64 грн. та 572,28 грн. пені.
15 серпня 2011 року в судовому засіданні представник позивача заявив клопотання про зменшення розміру позовних вимог, просив суд стягнути з відповідача основний борг у сумі 6 847,64 грн. та 158,93 грн. пені, долучив до матеріалів справи обґрунтований розрахунок позовних вимог.
Згідно з п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі, зокрема, якщо відсутній предмет спору.
Таким чином, провадження у справі в частині стягнення з відповідача пені у розмірі 413,35 грн. підлягає припиненню.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
П. 7 договору передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі на розрахунковий рахунок позивача у розмірі 0,3% нормативної грошової оцінки, що становить 4 177,82 грн. на рік.
Згідно з п. 8 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов’язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України закріплено, що не допускаються одностороння відмова від виконання зобов’язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов’язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Ст. 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідач жодних документів, що спростовували б доводи позивача або підтверджували оплату ним боргу перед позивачем, суду не надав.
Так, суд дійшов висновку, що вимога позивача щодо стягнення з відповідача боргу у розмірі 6 847,64 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Крім стягнення основного боргу, позивач просив стягнути з відповідача 158,93 грн. пені.
Ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
П. 9 договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати до 30-ого числа поточного місяця.
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов’язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов’язання.
Згідно з ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
П. 11 договору встановлено, що у випадку невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,2% несплаченої суми за кожен день прострочення.
Суд вважає, що розмір пені, враховуючи період заборгованості з 01.11.2010 року до 30.04.2011 року, суму боргу у розмірі 6 847,64 грн., ставку пені, встановлену сторонами, у розмірі 0,2%, складає 2 082,39 грн. (за розрахунком суду).
Беручи до уваги, що позивачем пеня визначена у розмірі 158,93 грн., то стягненню підлягає саме ця сума.
Згідно з ч. 3 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, при задоволенні позову, господарські витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 124 Конституції України, ч. 1 ст. 173, ч. ч. 1, 7 ст. 193, ч. 1 ст. 230, ч. 6 ст. 231 Господарського кодексу України, ст. 599, ч. 1 ст. 530, ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 13, ч. 1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», ч. ч. 3, 5 ст. 49, ст. ст. 82-85, ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Провадження у справі в частині стягнення 413,35 грн. пені припинити.
Позов Васильківської міської ради Київської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»(Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 56, 33664360) на користь Васильківської міської ради Київської області (Київська обл., м. Васильків, вул. Соборна, 56, код 04054857) основний борг у розмірі 6 847,64 грн. (шість тисяч вісімсот сорок сім грн. 64 коп.) та 158,93 грн. (сто п’ятдесят вісім грн. 93 коп.) пені.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Облстройінвест»(Київська обл., м. Васильків, вул. Гоголя, 56, 33664360) до Державного бюджету України 102,00 грн. (сто дві грн. 00 коп.) витрат на сплату державного мита; 236,00 грн. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення та підписання і може бути оскаржено в апеляційному порядку.
Суддя С.Ю. Дьоміна
Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України і підписано 22.08.2011 року.