ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.07.09р. | Справа № 22/179-09 |
за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат", м. Кривий Ріг
про стягнення 51 448 грн. 90 коп
Суддя Л.Д. Пуппо
Представники:
Від позивача: Левченко Д.А. - дов. № 142 від 01.01.09.
Овчинніков Б.С. - дов. № 398 від 01.01.09.
Від відповідача: Гашицька І.В. - дов. № 14/1500 від 04.02.09.
СУТЬ СПРАВИ
Позивач просить стягнути 51448 грн. 90 коп. штрафу за невиконання планів перевезень вантажів в березні 2009 року по станції Інгулець Придніпровської залізниці.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 30.12.08. порушено провадження у справі Б15/369-08 про визнання товариства банкрутом та у відповідності з абзацом 2 частини 4 статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня).
ВСТАНОВЛЕНО
За положеннями статті 20 Статуту залізниць України (далі Статут) виконання перевезень враховується в обліковій картці встановленої Правилами форми. Картка підписується начальником станції і вантажовідправником по закінченні кожної звітної доби. Вона є засобом обліку виконання плану вантажних перевезень і основним документом, за яким на підставі статей 106-109 Статуту залізниць України нараховується штраф за невиконання плану перевезення вантажовідправником і залізницею.
Згідно облікових карток, складених у відповідності з Правилами планування перевезень вантажів, виконання плану перевезень в березні 2009 року по станції Інгулець Придніпровської залізниці мало місце невиконання планів №№ 2014, 100/140, 17/240 з вини відповідача, за що на підставі статті 106 Статуту залізниць України позивачем нарахований штраф в сумі 51448 грн. 90 коп., який підлягає стягненню у зв’язку з доведеністю.
Доводи відповідача судом не приймаються з огляду на наступне: дійсно 30.12.08. господарським судом Дніпропетровської області порушено провадження у справі №Б15/369-08 про банкрутство відповідача і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. У відповідності з Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом мораторій на задоволення вимог кредиторів –зупинення виконання боржником грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов’язань на зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов’язкових платежів).
За положеннями статті 509 Цивільного кодексу України (далі –ЦКУ) зобов’язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дій, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Про забезпечення виконання зобов’язання йдеться в главі 49 Цивільного кодексу України. Виконання зобов’язання (основного зобов’язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (стаття 548 ЦКУ). Штрафом є неустойка, що обчислюється у відповідності від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов’язання (стаття 549 ЦКУ).
Так, статтею 106 Статуту залізниць України передбачена сплата штрафу за невиконання плану перевезень вантажів як залізницею, так і вантажовідправником. Як зазначалося вище, у відповідності із Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом протягом дії мораторію не застосовуються санкції щодо неналежного виконання саме грошових зобов’язань. В спірному випадку грошових зобов’язань між сторонами немає. Стаття 106 Статуту є імперативною нормою права, якою визначаються права і обов’язки суб’єктів права. В даному випадку сторони повинні були вчинити певні дії з наданням послуг –залізниця – подати необхідні відправнику вагони, а останній прийняти їх і використувати для своїх потреб. Оскільки заплановані вагони відповідачем завантажені не були, він порушив умови планування, то позивачем правомірно нарахований штраф, який підлягає стягненню.
Керуючись статтею 106 Статуту залізниць України, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат", м. Кривий Ріг на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ 51448 грн. 90 коп. штрафу, 514 грн. 49 коп. державного мита, 312 грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видавши наказ.
Суддя Л.Д.Пуппо
Рішення підписано 07.07.09.