Справа № 2-а-895/11
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 червня 2011 року
Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Седун Ф. В.
розглянувши у скороченому провадженні в приміщенні суду смт. Брусилів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними , стягнення та нарахування недоплаченої щомісячної державної допомоги дітям війни
ВСТАНОВИВ:
18.05.2011 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом , посилаючись на те що вона є пенсіонеркою , має статус " дитина війни " і згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач виплачує їй надбавку до пенсії в меншому, ніж визначеному Законом розмірі , а саме в розмірі 49 грн.80 коп. . ЇЇ заяву щодо проведення їй перерахунку підвищення до пенсії як дитині війни відповідно до діючого законодавства , отримала відмову. Просить визнати протиправними дії відповідача і зобов”язати відповідача нарахувати та виплатити їй щомісячне підвищення до пенсії за період з 01.10.2010 року в розмірах , передбачених ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “- 30 % мінімальної пенсії за віком .
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 26.05.2011 року та подав в установлений строк письмове заперечення на позов зазначивши , що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету. Положення ст. 28 Закону № 1058 щодо мінімального розміру пенсії не застосовуються для визначення розмірів підвищення пенсії , передбаченого ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “. Підвищення до пенсії дітям війни виплачується в розмірі надбавки , встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року . Також зазначив, що для звернення до суду за захистом порушеного права встановлено шестимісячний строк . Просить в позові відмовити.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.
Позов подано до суду 18.05.2011 року. Ухвалою від 10.06.2011 року позов в частині вимог , що стосуються періоду з 1.10.2010 року до 1.11.2010 року залишено без розгляду.
В іншій частині розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у
відповідності до ст. 183-2 КАС України , без проведення судового засідання та виклику осіб , які беруть участь у справі .
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження , оцінивши повідомлені сторонами обставини , вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено , що позивачка є пенсіонеркою , є дитиною війни , що підтверджується її ксерокопією паспорта , копією пенсійного посвідчення .
Основним законом , яким регулюються дані спірні відносини є Закон України “ Про соціальний захист дітей війни “ . Зокрема ст. 6 вказаного Закону передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ текст ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено з новій редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищувались у розмірі , встановленому для учасників війни , який є меншим ніж був визначений в попередній редакції цієї статті .
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року по справі № 1-28/2008 були визнані неконституційними положення п. 41 розділу 11 “ Внесення змін до деяких законодавчих актів України “ Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , яким дію ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ було викладено в новій редакції , а отже з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону в повному обсязі. Відповідно до п. 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами , які виникли внаслідок дії положень Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ , визнаних неконституційними.
Судом встановлено , що всупереч рішенню Конституційного Суду України відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі вказана надбавка позивачці як дитині війни , в повному розмірі не виплачувалась і не виплачується по даний час , заява позивачки з цього питання відповідачем залишена без задоволення , про що свідчить відповідь відповідача від 29.04.2011 року № 1043/ С- 08 , з якої слідує що позивачка отримувала підвищення до пенсії як дитина війни в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , а саме в розмірі 47 грн.00 коп. з 1.01. по 01.04. 2008 року . На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2008 року № 530 отримувала та отримує з 22.05.2008 року - в розмірі 48 грн. 10 коп. ; з 1.07. 2008 р. в розмірі 48 грн.20 коп. ; з 1.10. 2008 р. в розмірі 49 грн. 80 коп. . Тобто, з даної відповіді слідує , що надбавка до пенсії позивачці виплачується в розмірі меншому , ніж встановленим ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
За таких обставин суд вважає , що право позивачки порушене , так як вона має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “.
Оскільки в даному випадку йдеться про підвищення пенсії , належним відповідачем є ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Брусилівському районі Житомирської області де позивачка перебуває на обліку як пенсіонер.
Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У з наступними змінами та доповненнями мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 , а у жінок –20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначаючи розмір мінімальної пенсії за віком , з якого необхідно розраховувати позивачці підвищення до пенсії , суд виходить з того , що ст. 17 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ встановлено , що основні державні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень . До числа основних державних гарантій включається і мінімальний розмір пенсії за віком. Основні державні соціальні гарантії , які є основним джерелом існування , не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму , встановленого законом. Статтею 19 вказаного Закону передбачено , що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Так як будь-яким іншим Законом , крім Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ мінімальний розмір пенсії не визначений , тому суд вважає за можливе на підставі ст. 9 КАС України застосувати дане в цьому Законі визначення щодо мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку розміру підвищення до пенсії дітям війни за аналогією закону , і який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму , встановленого законом.
Судом встановлено , що згідно ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни" позивачці повинна була бути нарахована і виплачена надбавка до пенсії в розмірі 30 % від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб , фактично їй була нарахована та виплачувалась надбавка до пенсії в розмірі 10 % та в розмірі визначеному п. 8 Постанови Кабінету Міністрів Україн № 530 від 28.05.2008 року , а тому дії відповідача щодо не нарахування та невиплаті позивачці надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії –є неправомірними.Так як визнані неконституційними положення Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України “ втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення , тому у відповідності з ч. 2 ст.99 КАС України позов підлягає задоволенню, перерахунку і виплаті підлягає заборгованість по недоплаченому підвищенню до пенсії в межах шестимісячного строку позовної давності , тобто за період 1 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року .
Прожитковий мінімум на особу , яка втратила працездатність визначений ст. 52 Закону України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ і становить : з 1.07.2010 р. по 30.09.2010 року –709 грн., з 1.10.2010 р. по 30.11.2010 р. 723 грн., з 01.12.2010 року - 734 грн., з 1.01.2011 року по 1.04.2011 року - 750 грн. згідно Закону України " Про державний бюджет України на 2011 рік ".
Заперечення відповідача на позов, що надбавка до пенсії позивачці виплачена згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.02.2008 року в порядку і розмірах встановлених даною постановою у відповідності до Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ суд рахує необґрунтованим , так як Конституція України не допускає звуження існуючих прав при прийнятті нових законів або внесенні змін до існуючих. Положення розділу 2 п. 24-34 Закону України “ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України “ визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України по справі № 10-рп від 22.05.2008 року , а тому втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення.
Керуючись ст. ст. 6 -12, 17, 18 , 20, 69, 87 , 94 , 99ч. 2 , 158-163, 186 , 256 КАС України , ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 1-28/2008 , ст. ст. 17,19 Закону України “ Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії “ , ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ від 09.07. 2003 року № 1058-1У, ст. 52 Закону України " Про державний бюджет України на 2010 рік " , Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " суд ,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області щодо не нарахування ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком згідно зі ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року.
Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Брусилівському районі Житомирської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії за період з 1 вересня 2010 року по 28 лютого 2011 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України “ Про соціальний захист дітей війни “ , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування “ , яка визначається встановленим Законом України “ Про державний бюджет України на 2010 рік “ та Законом України " Про державний бюджет України на 2011 рік " прожитковим мінімумом для осіб , які втратили працездатність , з урахуванням фактично отриманих сум .
Постанову в частині зобов”язання проведення перерахунку та виплати недоотриманої надбавки позивачці допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в Житомирський апеляційний адміністративний суд через Брусилівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги , якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Седун Ф. В.
- Номер: 2-аво/287/18/17
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Олевський районний суд Житомирської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.11.2017
- Дата етапу: 12.12.2017
- Номер: 2-аво/287/55/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Олевський районний суд Житомирської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.10.2018
- Дата етапу: 26.10.2018
- Номер: 2-а/230/11
- Опис: про зобов'язання нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни"
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Іванівський районний суд Одеської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.06.2011
- Дата етапу: 28.07.2011
- Номер: 2-а/1002/11
- Опис: про визнання неправомірнисми дій органу ПФУ щодо перерахунку пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Тлумацький районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.02.2011
- Дата етапу: 08.04.2011
- Номер:
- Опис: Про стягненя щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: змінено
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2011
- Дата етапу: 27.12.2012
- Номер: 2-а/1476/11
- Опис: Про виплати допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Біляївський районний суд Одеської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.06.2011
- Дата етапу: 15.07.2011
- Номер: 2-а-895/11
- Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.03.2011
- Дата етапу: 04.04.2011
- Номер: 2-а/487/11
- Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.03.2011
- Дата етапу: 11.04.2011
- Номер: 2-а-895/2011
- Опис: про зобов"язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.04.2011
- Дата етапу: 05.05.2011
- Номер: 2-а/1714/1223/11
- Опис: про визнання дій незаконими та зобовязання убєкта владних повноважень нарахуватит та виплатити 30% надбавку до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2011
- Дата етапу: 02.11.2011
- Номер: 2-а/1308/2226/11
- Опис: визнання протиправними дії Добросинської с/р
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Жовківський районний суд Львівської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.07.2011
- Дата етапу: 01.11.2011
- Номер: 2-а/850/11
- Опис: Про зобов"язання перерахунку та виплати заборгованості по пенсії.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Березанський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.04.2011
- Дата етапу: 07.02.2013
- Номер: 2-а/214/870/11
- Опис: про зобовязання виплатити соціальну допомогу дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Літинський районний суд Вінницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2011
- Дата етапу: 15.08.2011
- Номер:
- Опис: стягнення доплати
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Волочиський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.03.2011
- Дата етапу: 06.05.2011
- Номер: 2-а/134/29/2025
- Опис: стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2011
- Дата етапу: 04.03.2011
- Номер: 2-а/1318/1969/11
- Опис: про нарахування та виплату надбавку до пенсії, як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Самбірський міськрайонний суд Львівської області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.08.2011
- Дата етапу: 10.11.2011
- Номер:
- Опис: стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2011
- Дата етапу: 04.03.2011
- Номер: 2-а/0418/1579/11
- Опис: про скасування постанови
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-895/11
- Суд: Центральний районний суд міста Дніпра
- Суддя: Седун Ф.В.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.01.2011
- Дата етапу: 28.02.2011