Судове рішення #5412759
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

 

УХВАЛА

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

                                  

18 червня 2009 року                                                                           м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді                 Горбань Т.І.

Суддів:                                Малиніна В.В.

                                               Василенка Я.М.

  при секретарі                        Лисенко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та здійснювати виплати пенсії,

 

     В С Т А Н О В И В :

У січні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Києво - Святошинському районі Київської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, починаючи з 27 січня 2009 року, як він зазначив в судовому засіданні, як інваліду 2-ої групи - в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої на момент виплати, з подальшим перерахунком згідно ч. 3 ст. 67 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року позов задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та постановити нове рішення у справі, яким у задоволенні  позовних  відмовити повністю, посилаючись  на порушення судом 1- ої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. 

Вислухавши суддю доповідача, пояснення представника апелянта та позивача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню на підставі наступного.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції  залишає апеляційну скаргу  без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив  обставини  справи та ухвалив  судове рішення з додержанням  норм матеріального і процесуального права.

               Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України  у справах щодо  оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів  владних повноважень адміністративні суди перевіряють,  чи прийняті (вчинені) вони : 1) на підставі, у межах  повноважень та у спосіб, що передбачені  Конституцією та законами України;2)  з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи  несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з  дотриманням необхідного  балансу  між  будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод  та інтересів особи і цілями, на досягнення яких  спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права  особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто  протягом розумного строку.   

Так, судом 1-ої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1є учасником ліквідації аварії наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи із встановленим причинно - наслідковим зв'язком між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою та втратою працездатності.

Також судом 1-ої інстанції встановлено, що при виплаті ОСОБА_1 пенсії Управління ПФУ в Києво- Святошинському   районі   керувалось   нормами   постанови   Кабінету   Міністрів  України від   28.05.2008 року №530 та постанови Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року № 654, відповідно до норм яких особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам II групи 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 1090.00 грн.

Задовольняючи позов, суд 1-ої обґрунтовано виходив з загальних   засад   пріоритетності   законів   над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору застосуванню підлягають саме положення ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали    внаслідок    Чорнобильської    катастрофи»    від    28    лютого    1991    року,    які передбачають, що відповідно до ч. 4 ст. 54 зазначеного Закону пенсії, що визначаються інвалідам II групи, які отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими за 8 мінімальних за віком, а відповідно до ст.50 вказаного Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю  інвалідам II групи, віднесеним до І категорії, виплачується у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, а не норми постанов Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 та від  16 липня 2008 року № 654.

П.28 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  від 28 грудня 2007 року внесено зміни до вищенаведених статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року. Передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності  -200 % прожиткового мінімуму для  осіб, які втратили працездатність, а особам, віднесеним  до 1 категорії,   інвалідам   II   групи   здійснюються   виплати  додаткової  пенсії  у   розмірі 20 % прожиткового мінімуму,  встановленого для непрацездатних осіб.

Проте рішенням  Конституційного  Суду  України №10-рп/2008  року  від  22   травня 2008 року вищенаведені положення Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та  про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року визнані  неконституційними, тому згідно п.5 резолютивної частини цього рішення вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення.

Колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ої інстанції, оскільки ст. 8 Конституції України визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції і повинні відповідати їй. 

Ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають  чинність  з дня ухвалення  Конституційним Судом України  рішення про їх  неконституційність.

Згідно з ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Колегія  суддів, переглядаючи судове рішення 1-ої інстанції в межах апеляційної скарги,  вважає, що для позивача, як інваліда 2 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії із встановленим причинно - наслідковим зв'язком між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, та втратою працездатності,  розмір державної пенсії повинен становити 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої на момент виплати, а додаткової - 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої на момент виплати. Суд 1-ої інстанції правомірно   зобов'язав   відповідача   здійснювати   ОСОБА_1  виплату   пенсії   у зазначеному розмірі, починаючи з   27 січня 2009 року, з подальшим перерахунком    згідно ст. 54 та   ч. 3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Колегія суддів на підставі вищенаведеного погоджується з тим, що дії відповідача щодо виплати позивачу державної пенсії по інвалідності, а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року є неправомірними та не відповідають ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 2 КАС України .

Враховуючи викладене, постанова Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області відмовити. Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

 

 

Головуючий:                                                         

 

Судді:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Повний текст ухвали виготовлено 23.06.2009 року.

 

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

 

УХВАЛА

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

(вступна те резолютивна частина)

 

            18 червня 2009 року                                                                        м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді               Горбань Т.І.

Суддів:                                Малиніна В.В.

                                               Василенка Я.М.

  при секретарі                      Лисенко М.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії та здійснювати виплати пенсії,

 

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України суд, -

 

УХВАЛИВ:

 

У задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області відмовити. Постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 квітня 2009 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

 

Головуючий                                                         

 

Судді:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація