Судове рішення #54028456


Справа №173/995/14-ц

Провадження №2/173/748/2014

У Х В А Л А

іменем України

12 травня 2014 р. м. Верхньодніпровськ



Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Трофимова Н.А. розглянувши позовну заяву прокурора Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах громадянина ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Унірем-Агро Плюс» про розірвання договору оренди земельної ділянки, сплати орендної плати та повернення земельної ділянки в натурі,

В С Т А Н О В И В:

07 травня 2014 року прокурор Верхньодніпровського району Дніпропетровської області звернувся до суду в інтересах громадянина ОСОБА_1 з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «Унірем-Агро Плюс» про розірвання договору оренди земельної ділянки, сплати орендної плати. В обґрунтування звернення з заявою до суду прокурор посилається на неспроможність ОСОБА_1 самостійно захищати свої порушені права та реалізувати процесуальні повноваження в зв’язку з скрутним матеріальним становищем та станом здоров’я.

Відповідно до ч.2 ст. 45 ЦПК України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами. При цьому прокурор повинен надати суду документи, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.

Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. ( в ред. Закону N 5288-VI від 18.09.2012) представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний стан, недосягнення повноліття, похилий вік, недієздатність або обмежену дієздатність самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження. Наявність таких підстав має бути підтверджена прокурором шляхом надання суду відповідних доказів.

Отже перелік підстав з яких прокурор може звертатися до суду в інтересах громадян є вичерпним та до нього не відноситься матеріальна неспроможність громадянина.

Крім того, відповідно до ст. 82 ЦПК України, ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, доступ до правосуддя забезпечується незалежно від матеріального становища особи та при наявності підстав суд вирішує питання щодо відстрочення, розстрочення зменшити розміру або звільнення від сплати судового збору.

В силу ст. ст. 10, 11, 60 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи в межах заявлених позивачем вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Посилаючись на стан здоров’я позивач, як підставу для здійснення прокурором представництва, прокурор не надав жодного доказу, який підтверджує неможливість ОСОБА_1 через стан здоров’я, самостійно захищати свої інтереси та реалізувати свої права.

Інших підстав для звернення до суду в інтересах ОСОБА_1 прокурором не наведено та відповідних доказів, підтверджуючих неспроможність через фізичний стан, недієздатність або обмежену дієздатність ОСОБА_1 самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження суду не надано.

Оскільки прокурором не доведено наявність підстав, з якими ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» пов’язує право прокурора на здійснення представництва в суді в інтересах громадянина, то у нього відсутні повноваження для звернення до суду з позовною заявою в інтересах ОСОБА_1

Відповідно до п.3 ч.3 ст. 121 ЦПК України, суддя повертає заяву, у разі якщо заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи.

За такими обставинами позовна заява прокурора Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах громадянина ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Унірем-Агро Плюс» про розірвання договору оренди земельної ділянки, сплати орендної плати, - підлягає поверненню.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 45, 60, 121 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Заяву прокурора Верхньодніпровського району Дніпропетровської області в інтересах громадянина ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю «Унірем-Агро Плюс» про розірвання договору оренди земельної ділянки, сплати орендної плати, - повернути прокурору.

Роз'яснити прокурору та позивачеві, що повернення заяви не є перешкодою для повторного звернення з такою самою заявою після усунення її недоліків.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Дніпропетровської області через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області в 5-денний строк з дня отримання ухвали.

Суддя Н.А. Трофимова







Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація