Судове рішення #5383089
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 22-а-17240/08                                          Головуючий суддя суду 1 інстанції Невгад Л.М.,

суддя - доповідач Бабенко К.А.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

 

02 червня 2009 року                                                                                                                   м. Київ

 

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                                                                      Бабенка К.А.,

суддів:                                                                                                                          Кузьменка В.В.,

                                                                                                                                     Попович О.В.,

 

при секретарі                                                                                                           Коноваленко Т.А.,

 

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1на Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 березня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинення певних дій,

 

В С Т А Н О В И В:

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 березня 2008 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану Постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач є інвалідом 2 групи та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесений до першої категорії, що підтверджується копіями Витягу із Акту огляду у МСЕК до Довідки сер. КИО-І № 034343 (а.с.7) та посвідчення серії НОМЕР_1(а.с. 5), відповідно.

Згідно ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796 (далі - Закон №796), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини четвертої ст. 54 Закону № 796, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Наявність такого права у Позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується частиною другою ст. 46 Конституції України.

Відповідно до частини другої ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини четвертої ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів дійшла висновку, що при визначенні розміру пенсії Позивачу, застосуванню підлягає частина четверта ст. 54 Закону № 796, а не Постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" від 03 січня 2002 року № 1, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Посилання Відповідача на частину п'яту ст. 54 Закону № 796, якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, як на підставу для відмови у задоволенні адміністративного позову є необґрунтованим, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав Позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України має встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, якими встановлювався розмір мінімальної пенсії за віком.

Зі ст. 54 Закону № 796 випливає, що під час визначення розміру пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Згідно чинного законодавства розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, інший нормативно-правовий акт, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір відсутній.

Безпідставним є посилання Відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеної пенсії у розмірі, розрахованому виходячи із мінімальної пенсії за віком, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, передбачених ст. 46 Конституції України та ст. 54 Закону №796.

Відповідно до частини третьої ст. 67 Закону № 796, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Зазначена норма є імперативною і свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Відповідно до частини першої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Оскільки пенсію Позивачу слід визначати, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії Позивачу має проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

Такий висновок колегії суддів збігається з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною в його Оглядовому листі від 14 серпня 2008 року № 1406/100/13-08 "Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)".

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з чим, апеляційна скарга ОСОБА_1підлягає задоволенню, а Постанова Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 березня 2008 року - скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольняється повністю.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

 

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03 березня 2008 року скасувати.

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" з 01 квітня 2007 року та здійснити її виплату.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення її в повному обсязі.

Постанову складено у повному обсязі 02.06.2009.

 

 

 

 

 

 

 

Головуючий суддя                                                                                                       К.А. Бабенко

 

Судді:                                                                                                                            В.В. Кузьменко

 

     О.В. Попович

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація