- відповідач: Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні
- позивач: Собяніна Вікторія Володимирівна
- Секретар судового засідання: Алексєєва Наталія Миколаївна
- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні
- Позивач (Заявник): Собяніна Вікторія Володимирівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 667/9591/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 лютого 2016 року м. Херсон
Комсомольський районний суд м. Херсона в складі:
головуючого - судді Скорик С.А.,
при секретареві - Кирилюк О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до відповідача із вищезазначеним позовом, посилаючись на те, що вона з 19 січня 2000 року по 27.02.2015 року працювала на певних посадах прокуратури Херсонської та Одеської областей.
У січні 2010 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні їй призначена і нарахована пенсія за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати.
Відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» з січня 2010 року по 01 квітня 2015 року вона отримувала пенсію, яка Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні їй обчислена за документами пенсійної справи у розмірі 90% від суми заробітної плати.
Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» у березні 2015 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури та доданням стажу і збільшенням заробітку, додавши довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату, яка на теперішній час знаходиться в її пенсійній справі.
15 червня 2015 року з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні стало відомо, що їй здійснено перерахунок пенсії з 1 квітня 2015 року у розмірі 60% від суми заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час мого звернення до органу Пенсійного фонду, з урахуванням Закону України від 28.12.2014 року №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року.
Вважає дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні неправомірними, в зв'язку з чим, просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні щодо обмеження під час перерахунку в березні 2015 р. розміру її пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні провести перерахунок її пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати.
В судове засідання позивач надала уточнені позовні вимоги, просила суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо обмеження під час перерахунку в березні 2015 року розміру її пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні провести перерахунок її пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, та здійснити відповідні виплати, з часу звернення до УПФ України в м. Херсоні. В судовому засіданні позивач підтримала уточнені позовні вимоги, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, вважала його безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.
З пояснень сторін та досліджених матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працювала на певних посадах прокуратури Херсонської та Одеської областей, що підтверджується трудової книжкою, серії НОМЕР_1.
У січні 2010 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Управлінням Пенсійного фонду України в місті Херсоні ОСОБА_1 призначена і нарахована пенсія за вислугу років в розмірі 90% від суми заробітної плати.
В березні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури та доданням стажу і збільшенням заробітку, додавши довідку прокуратури Одеської області про заробітну плату, яка на теперішній час знаходиться в її пенсійній справі.
15 червня 2015 року з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні стало відомо, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 1 квітня 2015 року у розмірі 60% від суми заробітної плати на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час мого звернення до органу Пенсійного фонду, з урахуванням Закону України від 28.12.2014 року №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року.
Згідно довідки прокуратури Одеської області № 504 від 31.03.2015 року, яка видана ОСОБА_1, про те, що вона працювала в прокуратурі Одеської області на посаді начальника відділу. Заробітна плата на 2015 рік складається з основного окладу - 2 518, 00 грн.; класний чин - 135, 00 грн.; вислуга років - 795, 90 грн. Інші виплати складають 9 122, 61 грн.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХII, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Зокрема, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, положення ст.50-1 Закону №1789-ХII щодо визначення відсотку призначення прокурорам та слідчим пенсії за вислугу років від суми місячного (чинного) заробітку змінені у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №76-VIII.
Разом з тим, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" зміни до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Так, згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2003 року у справі № 21-445а13.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав в частині отримання надбавок, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін у Закон України "Про прокуратуру".
Оскільки, нова редакція ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, оскільки зменшує розмір відсоткової ставки з 90 до 60 відсотків, що погіршує становище пенсіонера, так як призводить до зменшення розміру пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.
Статті 22 та 64 Конституції України визначають право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") яке не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що ґрунтуються на вимогах закону, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 22, 58 Конституції України, ст.ст.10,11,18,71,87,94,99,100,161-163 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 під час перерахунку в березні 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Одеської області № 504 від 31.03.2015 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше здійснених виплат, починаючи з 01.04.2015 року.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного адміністративного суду, протягом десяти днів після проголошення, через Комсомольський районний суд м.Херсона.
Суддя: _________________________ / Скорик С.А. /
- Номер: 2-а/667/20/16
- Опис: визнання неправомірними дій щодо перерахунку пенсії та зобов'язання проведення перерахунку пенсії.
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 667/9591/15-а
- Суд: Комсомольський районний суд м. Херсона
- Суддя: Скорик С.А.
- Результати справи: повернуто скаргу
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.12.2015
- Дата етапу: 11.04.2016
- Номер: 877/1567/16
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 667/9591/15-а
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Скорик С.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.03.2016
- Дата етапу: 11.04.2016