Справа № 2-а-2010/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року м. Хорол
Хорольський районний суд Полтавської області
в складі судді Винниченко Ю.М.,
розглянувши в письмовому провадженні в залі місцевого суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хорольської райдержадміністрацїї Полтавської області про визнання
бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з цим позовом, вказавши, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Хорольському районі, що доводиться копією посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС Категорія 2 Серія А № 343470, виданого 31.08.2000 року Полтавською обласною державною адміністрацією, та повідомленням управління праці та соціального захисту населення Хорольської райдержадміністрації від 02.11.2010 року за № 01-20/ 4117, з якого слідує, що згідно Постанов Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 та від 12.07.2005 року за № 562 « Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога за 2005-2010 роки на оздоровлення позивачеві виплачувалась: в червні 2005 року-26, 70 грн., в серпні 2006 року - 100 грн., в серпні 2007 року - 100 грн., в грудні 2008 року - 100 грн., в лютому 2009 р.-ІОО грн., в 2010 році нараховано до виплати - 100 гривень.
Позивач вважає, що йому неправильно нараховувалась щорічна допомога на оздоровлення за 2005-2010 роки, а бездіяльність відповідача в цьому питанні неправомірною у зв»язку з порушенням ним вимог статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач подав письмове клопотання в позовній заяві про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав та прохав суд їх задовольнити.
Відповідач також подав письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, подавши письмові заперечення.
Дослідивши матеріали справи та належно оцінивши всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов належить задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплата щорічної допомоги на оздоровлення є компенсацією за шкоду або відшкодуванням шкоди, заподіяної здоров'ю особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС та сім'ям за втрату годувальника.
Абзацом 2 ч.4 ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС виплачується в розмірі 5( п»яти) мінімальних заробітних плат, а розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом № 796-ХІІ зменшувати встановлені останнім конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема допомоги на оздоровлення. Навпаки, у частині 1 статті 67 зазначеного Закону встановлено, що ці розміри підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесені зміни до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Кабінет Міністрів України не уповноважений Законом № 796-ХІІ зменшувати
встановлені останнім конкретні розміри доплат, пенсій і компенсацій, зокрема допомоги на оздоровлення. Навпаки, у частині 1 статті 67 зазначеного Закону встановлено, що ці розміри підвишуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
У Законі № 796-ХІІ викладено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя здоров’я, оскільки відповідно до частини 1 статті 50 Конституції України кожен має право на
безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою, конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження підзаконним актом змісту та обсягу права, наданого Законом № 796-ХІІ, є безпідставним.
Таким чином, за 2005 - 2010 роки за виключення 2006 року позивач мав право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та обґрунтоване сподівання на отримання такої допомоги в розмірі, визначеного абз. 2 ч 4. ст.48 зазначеного закону.
Згідно частини ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування
правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що позивач не пропустив строк звернення до адміністративного суду, встановлений ст. 99 КАС України, оскільки про порушення своїх прав відповідачем за вказаний період часу дізнався на протязі останнього місяця до дня звернення до суду з даним позовом, що не спростовано відповідачем в прядку ст.. 71 КАС України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. ст. 6, 71, 104 КАС України, ст.ст. 24, 58 Конституції України, ст. 48, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 13 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту", п.5 ч. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року „ Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя",
постановив:
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
1. Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення
Хорольської райдержадміністрації Полтавської області у непроведенні ОСОБА_1
ОСОБА_2 перерахунку та виплати щорічної допомоги на оздоровлення за
2005, 2007- 2010 роки відповідно до ст. 48 Закону України „ Про статус і соціальний
захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, у розмірі 5(п»яти) мінімальних заробітних плат, визначених законодавством на момент виплати,протиправною.
2. Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Хорольської
райдержадміністрації Полтавської області провести ОСОБА_1
перерахунок та здійснити виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2005, 2009-
2010 роки відповідно до ст. 48 Закону України „ Про статус і соціальний захист
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 5( п»яти) мінімальних заробітних плат, визначених законодавством на момент виплати.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за
безпідставністю.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання
апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду' через
Хорольський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Г оловуючий:
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2010/10
- Суд: Монастирищенський районний суд Черкаської області
- Суддя: Винниченко Ю.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.09.2015
- Дата етапу: 14.09.2015