А.с. № 2-а-10386/11
П О С Т А Н О В А
іменем України
23.10.2011 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Кулініченко Г.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що він є пенсіонером, який перебуваючи на обліку у відповідача, отримує пенсію та продовжує працювати. В 2011 році він звернувся до відповідача з вимогою провести йому перерахунок пенсії виходячи з розміру середнього показника заробітної плати робітників зайнятих в галузях економіки України за два останніх роки, але відповідач відмовив у перерахунку пенсії, що на думку позивача є неправомірним, порушує його право на соціальний захист, а тому просить в судовому порядку визнати відмову відповідача неправомірною та зобов’язати останнього здійснити відповідний перерахунок.
Ухвалою суду від 13 жовтня 2011 року провадження по справі було відкрито та направлено відповідачу ухвалу з позовною заявою та додатком до неї.
Відповідач отримавши ухвалу суду будь-яких заперечень не направив.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію та продовжує далі працювати.
В 2011 року позивач звернувся до відповідача з вимогою провести перерахунок пенсії виходячи з розміру середнього показника заробітної плати робітників зайнятих в галузях економіки України, але йому було відмолено.
Суд встановивши обставини справи вважає, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Визначивши спірні правовідносини суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, який набрав чинності з 01 січня 2004 року визначаються принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,а тому відповідно з 22 травня 2008 року відновилася попередня редакція частини четвертої даної статті, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсі, кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії,. перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, а частиною 2 статті 40 даного Закону встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається.
Крім того, як зазначено вище, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при ії перерахунку.
Аналіз норм Закону (статей 42-45) свідчить про те, що поняття “ призначення ” та “перерахунок” пенсії не є тотожним, оскільки умови і порядок реалізації права на них розмежовується Законом, а тому відсутні правові підстави застосування для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.
Відповідно до ст.117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими для виконання, а тому позивачу було перераховано пенсію відповідно до діючого законодавства.
Аналіз діючої норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” доводить що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), частина друга норм зазначеної статті передбачає, формулу обчислення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно якої середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії використовується виключно для призначення пенсії.
З урахуванням зазначеного, правові підстави для перерахунку пенсії позивача й застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки відсутні. Показники середньої заробітної плати у галузях економіки застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Таким чином позовні вимоги про перерахунок пенсії є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6,8,11,14,94,99,100,159,183-2 КАС України, ст.ст. 3,19,22 Конституції України, Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в місті Обухові та Обухівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії відмовити повністю.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя
- Номер: 6-а/378/134/19
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-10386/11
- Суд: Ставищенський районний суд Київської області
- Суддя: Кулініченко Г.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.10.2019
- Дата етапу: 23.10.2019