Судове рішення #5376317

Справа 2-а-181

2009 р.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ           УКРАЇНИ

  15  червня 2009 року   головуючий,  суддя   Зачепилівського районного  суду  Харківської області, ЯЦЕНКО Є.І.,  в порядку письмового провадження  розглянувши адміністративний позов  ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі в 2007 році допомоги по догляду за  дитиною до 3-х років,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач  06 листопада 2008 року звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністраці про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі в 2007 році допомоги по догляду за  дитиною до 3-х років.

Даний позов знаходився у Харківському окружному адміністративному суді, до того часу, коли згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України „Про внесення змін до ст.. 18 КАС України щодо предметної підсудності адміністративних справ місцевим загальним судам як адміністративним судам” від 25 грудня 2008 року № 808-VI  адміністративні позови, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних окружних адміністративних судів в адміністративних справах , передбачених п.3 частини першої статті 18 КАС України, і за якими провадження не відкрито, передаються цими судами до відповідних місцевих загальних судів як адміністративних судів.

На підставі вищевикладеного, адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі в 2007 році допомоги по догляду за  дитиною до 3-х років був переданий до Зачепилівського районного суду 19.05.2009 року.

ОСОБА_2  вказує в позові, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила доньку – ОСОБА_3.

Згідно Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року ОСОБА_2 набула право на одержання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Незважаючи на вимоги Закону, відповідач виплачує їй цю допомогу в меншому розмірі, в результаті чого за 2007 рік недоплата складає   3125 грн.72 коп .

Таким чином, позивач вважає дії відповідача незаконними, тому що при нарахуванні допомоги відповідач користувався не законами, а лише підзаконними нормативно-правовими актами, і тому ці виплати були нараховані в набагато меншому розмірі аніж це передбачено законодавством.

Позивач просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації щодо відмови в перерахунку та виплаті  щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконними. Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації здійснити виплату на свою користь  недоплаченої  суми щомісячної допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у сумі   3125 грн.72 коп.   Відшкодувати за рахунок відповідача сплачений судовий збір в сумі 32 грн..  

Позивач в судове засідання не з”явилася, але від неї надійшло клопотання в якому остання просить суд розглянути справу без її участі, на позовних вимогах наполягає, просить суд задовольнити вимоги в повному обсязі.

Від Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської РДА надійшло заперечення проти позовних вимог ОСОБА_2,  в якому просять суд розглянути справу без участі їх представника. Згідно заперечення відповідач позовні вимоги не визнає, вказавши, що виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Зачепилівським управлінням праці та соціального захисту населення проводились згідно ст.. 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.  

Розглянувши клопотання позивача, заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач   має доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про її народження НОМЕР_1, актовий запис № 18 від 27.02.2007 року.  

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім’ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Цей закон є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов’язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Частиною 1 статті 1 Закону  встановлено, що  сім’ї в яких виховуються та проживають неповнолітніх діти, мають право на державну допомогу.

Статтею 15 вищевказаного Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 3 цього Закону передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому  за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Кабінету Міністрів України не делеговані.

Відповідач у своєму запереченні посилається на те, що механізм та порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у зв”язку із рішенням Конституційного суду України у 2007 році не визначено, Управління  не отримувало будь яких документів, які б свідчили про необхідність виплати по догляду за  дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком від 1-го до 6-ти років.

Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України  має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії  цих прав і свобод.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

 Законом України  «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006р. № 489-5 дію ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»  зупинено.

Але Рішенням Конституційного суду від 09 липня 2007року положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» в частині призупинення дії ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визнані неконституційними.

Відповідно Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» від 19.12.2006р. № 489-V прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено: з 1 січня 2007 року - 434 гривень  на місяць,  з 1 квітня 2007 року – 463 гривень, з 01 жовтня 2007р. – 470 гривень.

Враховуючи викладене, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації щодо відмови позивачу у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у 2007 році є незаконними.

За таких обставин Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської РДА повинно виплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня по 31 грудня  2007 року, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно довідки  Зачепилівського управління праці та соціального захисту населення № 135 від 03.11.2008 року позивачу була призначена та виплачена  допомога по догляду за дитиною  до досягнення нею  трирічного віку з липня 2007 року: липень – 129,03 грн., серпень – 132,64 грн., вересень – 134,45 грн., жовтень – 136,13 грн., листопад – 140,05 грн., грудень – 144,10 грн.

З урахуванням  викладеного  сума недоплаченої відповідачем допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку за 2007 рук складає:

Сума передбаченої законом виплати:

463 грн. / 30 днів * 21 день = 324,10 грн. (липень) + 463 грн. * 2 міс. (серпень, вересень) = 1250,1 грн.,

470 грн. * 3 міс. (жовтень, листопад, грудень) = 1410 грн., разом 2660,1 грн.,

Сума фактично виплачених коштів: 129,03 грн. + 132,64 грн. + 134,45 грн. + 136,13 грн. + 140,05 грн. + 144,10 грн. = 816,40 грн.,

Сума недоплаченої допомоги: 2660,1 грн. – 634,06 грн. = 1843,70 грн.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.        

Позивач, звертаючись до суду з позовом ставить питання про поновлення їй строку позивної давності для звернення в суд за захистом порушених прав, свобод та інтересів.

Частиною 2 статті 99 КАС України передбачено, що для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Суд вважає, що позивачем  не пропущений строк позовної давності для звернення до суду, в зв’язку з тим, що допомога виплачувалася на день звернення позивача до суду.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб”єкта владних повноважень, його дій чи бездіяльності, тому суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення, по не виконанню з 09.07.2007 року приписів статті 15 Закону України  «Про державну допомогу сім”ям з дітьми»,  яка призвела до  порушення прав позивача на  своєчасне нарахування та отримання державної допомоги на дитину в повному обсязі.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст. 94 КАС України, тобто відповідно до розміру задоволених вимог. Тому позивачу слід відшкодувати  за рахунок Державного бюджету України судові витрати в сумі 16, грн.

На підставі Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007 року, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 94, 122, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги   ОСОБА_2  до Управління праці та соціального захисту населення Зачепилівської райдержадміністрації про стягнення заборгованості по невиплаченій в повному обсязі в 2007 році допомоги по догляду за  дитиною до 3-х років – задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення   Зачепилівської райдержадміністрації щодо відмови ОСОБА_2  у перерахунку та виплаті допомоги на дитину віком до трьох років передбаченою ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року – незаконними.

Зобов’язати  Управління праці та соціального захисту населення   Зачепилівської райдержадміністрації за рахунок коштів Державного бюджету України здійснити виплату   ОСОБА_2  недоплаченої   суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня  2007 року у сумі 1843,70 грн  (одна тисяча вісімсот сорок три грн.. 70 коп.).

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 16 грн..

В іншій частині позову ОСОБА_2 – відмовити.

На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Харківського апеляційного адміністративного суду через  Зачепилівський районний суд Харківської області.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Харківським апеляційним адміністративним судом.

Головуючий, суддя                                                                   Є.І. ЯЦЕНКО

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація