Судове рішення #5370183
Апеляційний суд Кіровоградської області

 

Апеляційний суд Кіровоградської області

25006, м.Кіровоград, ДСП-5, вул..В.Пермська,2, тел. 24-56-63

____________________________________________________________________________________

Справа - № 11-а-458 2009р.                                                               Головуючий у суді І інстанції - Мумига І.М.

Категорія - ч.2 ст.296 КК України                                                       Доповідач у суді ІІ інстанції - Петрова І.М.

                                        

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

7 липня 2009 року. Колегія суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:

   

                                   головуючої - судді  Поступайло Н.І.,

                                               суддів - Петрової І.М., Деревінського С.М.,

                                               за участю прокурора - Байдак А.В.,

                                               захисника-адвоката - ОСОБА_1,

      експерта - ОСОБА_9

                                    

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді кримінальну справу за  апеляцією помічника прокурора Компаніївського району Кіровоградської області на постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 13 травня 2009 року, якім

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, уродженця м. Бобринець Кіровоградської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, освіта 6 класів, не працюючого, інваліда II групи, не військовозобов'язаного, раніше не судимого,

звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення суспільно небезпечних діянь, передбачених ч.2 ст.121, ч.ч.І,4 ст.296 КК України та застосовано примусовий захід медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом в межах Кіровоградської області.

Постановою суду встановлено, що 13 серпня 2002 року близько 23 години ОСОБА_2 з іншими особами, з метою вчинення хуліганських дій, прибув до домоволодіння ОСОБА_3, розташованого в м.Бобринець на розі вулиць Луначарського-Куйбишева, де грубо порушуючи громадський порядок, з явної неповаги до суспільства, виражаючись грубою нецензурною лайкою,   демонструючи явну неповагу до встановлених у суспільстві норм та правил поведінки, діючи з особливою зухвалістю, за допомогою каміння, дерев'яних палок, руками та ногами на вул. Куйбишева в м. Бобринець почали спричиняти тілесні ушкодження ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_3 В результаті хуліганських дій ОСОБА_4 отримав множинні садна голови, тулуба, кінцівок, рани в області голови, які відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень; ОСОБА_5 отримав рани тім'яної області голови справа, садна лівого гомілкового сустава, опуклості м'яких тканин третини правого стегна, які відносяться до категорії легких тілесних ушкоджень, що спричинило короткочасний розлад здоров'я.

Одночасно, в ході хуліганських дій, ОСОБА_2, з невстановленими особами, маючи умисел на спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_7, за допомогою каміння, дерев'яних палок, руками та ногами, знаходячись в м.Бобринець по вул.Куйбишева, почали наносити ОСОБА_7 удари в різні частини тіла на протязі ЗО хвилин, спричинивши останньому закриту черепно-мозкову травму - рану правої тім'яної області голови, крововилив в м'які тканини голови з права, епідуральну гематому, крововиливи під тверду і м'яку оболонки головного мозку, садна правого плеча, правого стегна, лівого підребер'я, які мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень небезпечних в момент заподіяння, від яких ОСОБА_7 01 вересня 2002 року помер в Бобринецькій центральній районній лікарні Кіровоградської області.

19 червня 2006 року близько 23 години ОСОБА_2, знаходячись в приміщенні   кафе-бару «Парадіз», розташованого в м.Бобринець по провулку Базарному, грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, виражаючись грубою нецензурною лайкою, ігноруючи загально прийняті норми поведінки та відпочинку   людей, безпричинно з хуліганських спонукань, підійшов до ОСОБА_8 і почав наносити йому удари кулаками в обличчя, після чого скляною   пляшкою наніс йому удари по голові, заподіявши синець лівого ока, синець правого   ока, синець лівої скроневої ділянки, садна в ділянці шиї, синець грудної клітини з права, які мають ознаки легких тілесних ушкоджень.

 

Постановою суду ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів медичного характеру  у виді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом в межах Кіровоградської області з посиланням на висновки судово-психиатричної експертизи № 6328 від 05.12.2006 року, за якими він в момент вчинення злочинів і в даний час страждає психічним захворюванням у вигляді деменції внаслідок травми головного мозку, епілептичним синдромом, зниженим інтелектом, відсутністю пам'яті на події даного і минулого часу, що позбавляло його можливості усвідомлювати свої дії і керувати ними. У відношенні інкримінуємих йому злочинів слід вважати неосудним і таким, що потребує застосування примусових заходів медичного характеру.

 

В апеляції прокурор, не оспорюючи правильність кваліфікації дій і доведеність вини ОСОБА_2 в інкримінованих йому суспільно-небезпечних діяннях, просить постанову суду скасувати через істотне порушення кримінально-процесуального закону, посилаючись на те, що стосовно ОСОБА_2 має бути застосовано такий вид примусових заходів медичного характеру як госпіталізація до психіатричного закладу із суворим наглядом.

  

Провівши у ході апеляційного розгляду судове слідство в обсязі допиту експерта ОСОБА_9 та дослідження матеріалів справи в частині характеризуючих особу ОСОБА_2, заслухавши у дебатах прокурора, який просить скасувати постанову районного суду, захисника, який заперечував проти задоволення апеляції прокурора, зваживши доводи апеляції, колегія суддів визнає її такою, що не підлягає задоволенню із наступних підстав.

 

Допитаний у судовому засіданні апеляційної інстанції завідуючий психо-туберкулезного відділення Кіровоградської обласної психіатричної лікарні, експерт ОСОБА_9 показав, що ОСОБА_2 з 15.04.2009 року перебуває у психо-туберкулезном відділенні лікарні з приводу деменції внаслідок важкої черепно-мозкової травми з частими судомними нападами та супутнім захворюванням на активний туберкульоз легень, отримує необхідне лікування пов'язане із психічним станом та захворюванням на туберкульоз легень, небезпечний для себе або інших осіб, за своїм тяжким психічним та соматичним станами являється нетранспортабельним, тому вважає, що лікування ОСОБА_2 буде достатнім та необхідним в умовах Кіровоградської обласної психіатричної лікарні.

 

Згідно з довідкою за № 971/01 від 06.05.09 р. ОСОБА_2 госпіталізований в Кіровоградську облпсихлікарню 15.04.2009 року в зв'язку із погіршенням психічного стану. Остання госпіталізація пов'язана з почастішанням великих судорожних нападів середньої частоти. Проаналізувавши стан хворого ОСОБА_2 в теперішній час комісія лікарів прийшла до висновку, що транспортування хворого за межі Кіровоградської області протипоказане. Примусові заходи медичного характеру можуть застосуватись в умовах психіатричного стаціонару Кіровоградської облпсихлікарні (а.с.90 т.2).

 

Згідно з довідкою  Кіровоградської обласної психіатричної лікарні за № 1511/23 від 07.07.09 р. ОСОБА_2 з 15.04.2009 року перебуває на стаціонарному лікуванні в Кіровоградській обласній психіатричній лікарні з приводу деменції внаслідок важкої черепно-мозкової травми з частими судомними нападами та супутнім захворюванням на активний туберкульоз легень. За своїм тяжким психічним та соматичним станами являється нетранспортабельним і перебувати  в залі судових засідань на теперішній час не може.

  

Згідно з листом Управління охорони здоров'я за № 2603-01-05 від 02.07.09р.   наказом від 31 січня 2001 року №35 "Про заходи щодо покращення організації психіатричної допомоги особам, яким за рішенням суду застосовані примусові заходи медичного характеру у відділеннях з посиленим наглядом обласних психіатричних лікарень" затвердило територіальний розподіл у відділеннях з посиленим наглядом для застосування за рішенням суду до психічно хворих примусових заходів медичного характеру згідно, якого Кіровоградська область закріплена за Полтавською обласною психіатричною лікарнею ім. О.Ф.Мальцева.

Відповідно до статті 101 Бюджетного кодексу України з 2005 року з обласного бюджету Кіровоградської області надається субвенція Полтавському обласному бюджету на утримання об'єкту спільного користування Полтавської клінічної психіатричної лікарні ім. О. Ф. Мальцева згідно укладених угод.

Станом на 1 липня 2009 року перед Полтавською психіатричною лікарнею виникла заборгованість, з урахуванням 2008 року, у сумі 201,4 тис. грн. що в свою чергу ускладнює утримання хворих у відділенні з посиленим наглядом спеціалізованого медичного закладу.

 

Згідно з висновком судово-психиатричної експертизи № 6328 від 05.12.2006 року ОСОБА_2 в момент вчинення злочинів і в даний час страждає психічним захворюванням у вигляді деменції внаслідок травми головного мозку, епілептичним синдромом, зниженим інтелектом, відсутністю пам'яті на події даного і минулого часу. Все це позбавляло ОСОБА_2 усвідомлювати свої дії і керувати ними. Підпадає під дію ст. 19 ч.2 КК України. У відношенні інкримінованих йому злочинів слід вважати неосудним. Потребує застосування примусових заходів медичного характеру у вигляді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.

 

Рішення суду про необхідність застосування до ОСОБА_2 примусових заходів медичного характеру відповідає вимогам ст. 93 КК України, згідно з якою примусові заходи медичного характеру можуть бути застосовані судом до осіб, які вчинили у стані неосудності суспільно небезпечні діяння, та до осіб, які вчинили злочин у стані осудності, але захворіли на психічну хворобу до постановлення вироку або під час відбування покарання.

 

 Враховуючи фактичні обставини справи та вимоги ст. 94 КК України, згідно яких обрання певного виду примусового заходу медичного характеру залежить від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, колегія суддів переконана, що районний суд обґрунтовано дійшов до висновку про звільнення ОСОБА_2 від кримінальної відповідальності із застосуванням примусових заходів медичного характеру у виді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом в межах Кіровоградської області.

 

Керуючись ст.ст.362, 366 КПК України, колегія суддів

 

                                      УХВАЛИЛА:

 

Апеляцію помічника прокурора Компаніївського району Кіровоградської області залишити без задоволення.

 

Постанову Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 13 травня 2009 року, якою ОСОБА_2звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення суспільно небезпечні діяння, передбачені ч.2 ст. 121, ч.ч. 1,4 ст. 296 КК України та застосовано примусовий захід медичного характеру у вигляді госпіталізації до психіатричного закладу із звичайним наглядом залишити без зміни.

 

 

 

 

Судді:

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація