П О С Т А Н О В А
Іменем України
5.03.2009 року Тростянецький районний суд Вінницької області
в складі головуючого - судді Волошина І.А.,
при секретарі Чудак Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Тростянець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тростянецької райдержадміністрації про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Тростянецької райдержадміністрації.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, який являється вдовою померлого учасника бойових дій, про що йому офіційно видане відповідне посвідчення, згідно ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічно до 5 травня відповідного року разової грошової допомоги у розмірі: п’яти мінімальних пенсій за віком.
Незважаючи на це, без урахування розмірів мінімальних пенсій, які установлювались на 2004, 2005 та 2006 роки, відповідачем з посиланням на Закони України «Про державний бюджет України» на відповідні роки, зазначена допомога позивачу була виплачена в значно меншому розмірі ніж це передбачено законом.
В зв'язку з цим позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати бездіяльність відповідача та стягнути з відповідача на його користь недоплачену частину разової грошової допомоги за 2004, 2005, 2006 роки в розмірі 3592 грн. 25 коп. та витрати на оплату правової допомоги в сумі 50 грн.
У судове засідання позивач не з’явився, в своїй позовній заяві просив справу розглядати без його присутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив справу розглядати в його відсутність, надіслав суду заперечення, в яких пояснив, що розміри щорічної разової допомоги на відповідні роки були встановлені законами України «Про державний бюджет» і виплачувалися відповідачем у відповідності до чинного законодавства. Просив суд в задоволенні позову відмовити, вказуючи на те, що позивачем пропущено строк позовної давності.
За таких обставин, відповідно ч. 3 ст. 122 КАСУ справа розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з нижченаведених підстав.
Судом у справі встановлено наступне.
Позивач є вдовою померлого учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням, має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У зазначений позивачем період дія ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» призупинялася Законом України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» в частині визначення розмірів виплат вищезазначеної допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно зі ст. 22 Бюджетного кодексу України розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про Державний бюджет України чи рішенні про місцевий бюджет.
Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет у порядку, визначеному цим Кодексом.
Виплати разової грошової допомоги за 2004, 2005, 2006 роки позивачу було здійснено відповідачем в розмірах передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2006 рік».
Статтею 17-1 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого Бюджетів.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного. у 2004, 2005, 2006 році управлінням праці і соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації у Вінницькій області була виплачена позивачу щорічна разова грошова допомога, передбачена Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі, встановленому чинним у той період Законом України «Про державний бюджет України».
Суд вважає, що органи праці і соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації, здійснюючи виплату грошової допомоги діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинними на час проведення виплат законами України.
Крім того відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи, що виплата разової щорічної грошової допомоги здійснюється до 5 травня відповідного року, позивач про порушення свого права на отримання такої допомоги за 2004, 2005, 2006 років. дізнався 6 травня, відповідно 2004, 2005, 2006 року, проте до суду звернувся не раніше 12.06.2007 року, що підтверджується датою підписання ним позовної заяви, тобто з порушенням річного строку звернення до суду, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України, що відповідно до ч. 1 ст. 100 КАСУ є підставою для відмови в позові, оскільки представник відповідача в своїх запереченнях наполягає на застосуванні строку позовної давності, а причини його пропуску не можуть бути визнані судом поважними.
Судові витрати компенсуються за рахунок держави, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений відповідно до ст. 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 3, 9, 11, 17, 69-72, 94, 99, 100, 122, 158, 161, 164, 186 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Тростянецької райдержадміністрації про стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги - відмовити .
Відшкодування судових витрат віднести за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження або після розгляду апеляційної скарги у випадку її подання будь-якою зі сторін.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тростянецький районний суд Вінницької області шляхом подання в 10-денний термін з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України шляхом подачі апеляційної скарги в строк, передбачений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: