Справа № 22a-1256/06
Головуючий в 1 інстанції: Шумченко Л.В. Доповідач: Борисов Є.А,
УХВАЛА
Іменем України.
11 грудня 2006 року. М.Луганськ.
Судова колегія судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Луганської області у складі:
головуючого: Борисова Є.А.
суддів: Кравченко Н.В., Пригорнєвої Л.І.
при секретарі - Пономарьовій О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою
Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки на постанову Ровеньківського
міського суду Луганської області від 19 жовтня 2006 року по справі за адміністративним
позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки про призначення пенсії на пільгових умовах.
встановила:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управляння Пенсійного фонду України в м. Ровеньки про призначення пенсії на пільгових умовах, посилаючись на наступні обставини.
З 28.07.1982 року по 01.08.1982 року він працював на руднику Баренцбург архіпелагу Шпіцберген ІНФОРМАЦІЯ_1, і після звільнення також працював на ІНФОРМАЦІЯ_2 на підприємствах міста Ровеньки Луганської області на протязі 21 року і, таким чином, має загальний стаж на ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням кратного обчислення стажу роботи на острові Шпіцберген - 25 років. В березні 2005 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Ровеньки йому була призначена пенсія на підставі ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 813 грн.87 коп. на місяць, яку він отримував до листопада 2005 року. В листопаді 2005 року відповідач припинив виплату пенсії і в призначенні пенсії, передбаченої ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року відмовив, посилаючись на те, що законом СРСР «Про державні пенсії», який діяв до 01.01.1992 року не було передбачене пільгове пенсійне забезпечення на умовах передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Позивач вважає, що йому необгрунтовано відмовлено в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах, тому він просив суд визнати дії відповідача по відмові в призначенні пенсії неправомірними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки призначити йому пенсію на пільгових умовах згідно ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і виплатити пенсію, що не була виплачена в період часу з листопада 2005 року по липень 2006 року. Крім того, позивач просив стягнути з відповідача 20000 грн. в рахунок відшкодування завданої неправомірними діями моральної шкоди.
Постановою Ровеньківського міського суду Луганської області від 19 жовтня 2006 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки Луганської області було задоволено частково, а саме Управління Пенсійного фонду
України в м. Ровеньки було зобов'язане призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах, передбачену ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період часу з листопада 2005 року по липень 2006 року в сумі 7324 грн. 83 коп. Крім того, на користь позивача було стягнуто 2500 грн. в рахунок відшкодування моральної шкоди.
В апеляційній скарзі відповідач не згоден з постановою суду, вважає її такою, що не відповідає вимогам закону, просить скасувати і постановити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити .
Заслухавши доповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, обсудивши доводи апеляційної скарги судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що набрав чинності з 01.01.2004 року пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на ІНФОРМАЦІЯ_2, на роботах з особливо небезпечними і особливо тяжкими умовами праці по списку № 1 і на інших роботах з шкідливими і тяжкими умовами праці по списку № 2 виробництв, робіт, професій і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України і по висновкам атестації робочих місць на посадах, які дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугою років, які згідно законодавства, діючого раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугою років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні і корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди особам, вказаним вище, пенсії призначаються згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі досягнення пенсійного віку або стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що набрав чинності з 1 січня 2004 року передбачено тимчасово, до ухвалення відповідного закону, період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до них районів колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген зараховувати до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним до 1 січня 1991 року.
Порядок надання пільг особам, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях прирівняних до цих районів було встановлене указами Президії Верховної Ради СРСР від 1 серпня 1945 року «Про пільги для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі», від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі» та від 26 вересня 1967 року «Про розширення пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі», а також Інструкцією про порядок надання пільг, затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16 грудня 1967 року.
Відповідно до вищезазначених нормативних актів колишнього СРСР пільгове обчислення стажу у кратному розмірі поширювалося лише на працівників, які уклали письмові трудові договори про роботу на Крайній Півночі і в прирівняних місцевостях на визначений термін.
Відповідно до ст.. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії ,- за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач в період часу з 13.07.1982 року по 19.11.84 року працював за строковим трудовим договором на острові Шпіцберген в якості гірника підземного 3-го розряду з повним робочим днем під землею. Вказані -обставини-підтверджуються матеріалами справи (а.с. 10-20),-3 урахуванням вказаних обставин висновок суду першої інстанції про наявність у позивача стажу роботи на ІНФОРМАЦІЯ_2 в районах Крайньої Півночі - 4 роки 7 місяців 14 днів з урахуванням кратного обчислення, є правильним. Крім того, судом першої інстанції було встановлено, що позивач також має стаж роботи на ІНФОРМАЦІЯ_2 з повним робочим днем під землею -21 рік на вуглевидобувних підприємствах в м. Ровеньки Луганської області, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці (а.с. 23-27). Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність у позивача 25-річного стажу роботи на підземних гірничих роботах з повним робочим днем під землею і відповідно про наявність у позивача права на пенсію на пільгових умовах.
Судова колегія також вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав Управління пенсійного Фонду України в м. Ровеньки виплатити позивачу пенсію за період часу з листопада 2005 року по липень 2006 року в загальній сумі 7324 грн. 83 коп., оскільки в зазначений період часу позивачу було безпідставно відмовлено в виплаті пенсії, яка йому була призначена в березні 2005 року в розмірі 813 грн.87 коп.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про відшкодування моральної шкоди на підставі ст..ст, 23, 1167 ЦК України. Сума відшкодування моральної шкоди, що була стягнута судом першої інстанції на користь позивача - 2500 грн., є адекватною характеру і глибині душевних страждань позивача та ступеню погіршення його нормальних життєвих зв'язків в результаті неправомірних дій відповідача, який безпідставно відмовив в призначенні і виплаті пенсії на пільгових умовах.
Постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням вимог матеріального та процесуального права і підстав для її скасування за доводами апеляційної скарги колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст..ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія,-
Ухвалила:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки відхилити.
Постанову Ровеньківського міського суду Луганської області від 19 жовтня 2006 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ровеньки про призначення пенсії на пільгових умовах залишити без змін.
Ця ухвала набирає чинності негайно та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складання в повному обсязі.