Справа № 2 а -404 /2010
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2010 року м. Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області в складі: головуючого судді Лузана В.В.,
при секретарі Демененко М.М.
розглянувши у попередньому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ м. Києва про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати винесену інспектором УДАЇ м. Києва (далі за текстом - ДАІ...) відносно нього постанову АР 116988 від 10.01.2010 року (далі за текстом - постанова...) про притягнення його до відповідальності за ст. 122 ч. 1 КУпАП та накладення на нього стягнення у вигляді штрафу.
В судове засідання позивач не з’явився, від нього надійшла заява, в якій він підтримав позов та прохав розглянути справу у його відсутності.
В своєму позові ОСОБА_1 зазначив, що 10.01.2010 р. ДАІ... була винесена постанова..., відповідно до якої, він у зазначений день на автошляху Харків - Сімферопіль, керуючи автомобілем „Хюндай Тюссон” з державним реєстраційним номером АН 8770 ЕК, рухався зі швидкістю 114 км/г, чим перевищив максимально припустиму швидкість руху на 24 км/г.
З постановою не згодний з тих причин, що правопорушення не припускав, копію постанови не отримував, йому було відмовлено у відкладенні розгляду протоколу для надання юридичної допомоги, чим порушено його право на захист. Про винесення постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності дізнався з повідомлення державного виконавця, тому просив визнати причину пропуску строку подачі позовної заяви поважною та поновити цей строк, а також скасувати винесену ДАЇ... відносно нього постанову...
Представник відповідача будучи належним чином повідомлений про місце та час розгляду справи, в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, тому згідно п. 4 ст. 128 КАС України, справа була розглянута на підставі наявних у ній доказів у відсутності представника відповідача.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими та задовольняє позов з наступних підстав.
Згідно ст. 18 ч. 1 п. 1 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова про притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності є правовим актом індивідуальної дії (п. З Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року).
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. З ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до вимоги Постанови Пленуму Верховного Суду України від 11.06.2004 № 11 „Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення ", яка передбачає: згідно зі ст. 245 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має своєчасно, всебічно, повно й об'єктивно з'ясувати обставини справи і вирішити її в точній відповідності із законом та відповідно № 14 „Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", яка передбачає, звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку компетентна посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Постановою АР 116988 від 10 січня 2010 року на позивача за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 122 ч. 1 КУпАП накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень.
Дослідивши матеріали справи - постанову, суд вважає, що при притягненні позивача до адміністративної відповідальності було допущено ряд порушень норм закону.
Порушено вимоги ст. 268 КпАП, щодо його повідомлення про місце та час розгляду справи, чим порушено його право на захист.
Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
З урахуванням цього слід визнати, що позивач був позбавлений можливості реалізувати передбачені законом (ст. 268 КпАП) права, якими наділена особа, котра притягається до адміністративної відповідальності, й зокрема права давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою тощо.
Відсутність в матеріалах справи доказів вчинення правопорушення унеможливлює взагалі перевірку судом наявності як самої події правопорушення, так і наявності в діях певної особи складу такого правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 70 КАС України, що визначає належність і допустимість доказів, докази одержані з порушенням закону судом при вирішенні справи до уваги не беруться.
Відповідно до ст. 71 ч. 2 КАС України, обов'язок доказування правомірності своїх дій в даному випадку покладено на відповідача.
За таких умов у діях позивача немає складу правопорушення, у якому визнано винним зазначеною постановою.
У зв'язку з викладеним, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.122 ч. 1 КУпАП підлягає скасуванню із подальшим закриттям провадження по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 10, 11, 70, 161-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до УДАЇ м. Києва про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Визнати причину пропуску звернення до суду поважною та поновити ОСОБА_1 строк для подачі адміністративного позову.
Скасувати постанову АР 1 16988 від 10 січня 2010 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та провадження по справі закрити.
На постанову може бути подана апеляція Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів та подальшої подачі апеляційної скарги протягом 20 днів.
Суддя
- Номер: 2-а-404/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-404/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Лузан В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2015
- Дата етапу: 11.09.2015
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-404/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Лузан В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2015
- Дата етапу: 11.09.2015
- Номер:
- Опис: на оздоровлення
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-404/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Лузан В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2010
- Дата етапу: 25.10.2010