КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.03.07 р. № 18/339
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Михальської Ю.Б.
суддів: Корсака В.А.
Коршун Н.М.
при секретарі: Орлові О.В.
За участю представників:
від позивача - Сидоренко М.І. - за дорученням, Меркулов Д.С. - за дорученням,
від відповідача 1- Йовенко І.А. - за дорученням,
від відповідача 2 - Грищенко І.В. - за дорученням,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова та Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова
на постанову Господарського суду Чернігівської області від 21.12.2006
у справі № 18/339 (Сидоренко А.С.)
за позовом Закритого акціонерного товариства (далі - ЗАТ) "Чернігівський м"ясокомбінат"
до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м.Чернігова
Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова
про зобов"язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
31.10.2006 ЗАТ “Чернігівський м’ясокомбінат” звернулось до господарського суду Чернігівської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова (відповідач-1) та до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова (відповідач-2) про зобов’язання надати відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленнях про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Постановою господарського суду Чернігівської області від 21.12.2006 адміністративний позов задоволено повністю.
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова надати ЗАТ „Чернігівський м’ясокомбінат” відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленні про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова надати ЗАТ „Чернігівський м’ясокомбінат” відомості про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, щодо осіб, які зазначені в Повідомленні про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ЗАТ „Чернігівський м’ясокомбінат” 3,40 грн. державного мита.
Постанову мотивовано тим, що згідно Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон №1058), до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди органами Пенсійного фонду призначаються та виплачуються громадянам пільгові пенсії, а у підприємств виникає обов’язок по покриттю витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку цих пенсій. Позивач був роботодавцем осіб, які зазначені в повідомленнях та розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, сплачував за них страхові внески (кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону № 1058), тобто був їх страхувальником. Інформація, яку просив надати позивач щодо періоду роботи, який був врахований органом Пенсійного фонду при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, необхідна позивачу з метою належного виконання своїх обов’язків по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та перевірки наявності в отриманих ним розрахунках витрат осіб, яким пільгові пенсії були призначені на підставі статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, витрати на виплату та доставку яких не підлягають відшкодуванню Позивачем. Крім того, суд прийшов до висновку про необґрунтованість віднесення Відповідачами інформації про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, до категорії відомостей з обмеженим доступом.
Не погодившись з прийнятою постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова та Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова звернулись з апеляційними скаргами, в яких просять її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова мотивовано тим, що постанова прийнята при неповному з’ясуванні обставин, що мають значення для вирішення справи, з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова мотивовано тим, що судом неповно встановлено обставини справи, що мають значення для справи, з порушенням та неправильним застосуванням норм процесуального та матеріального права.
У відзивах на апеляційні скарги позивач заперечує проти доводів, викладених в апеляційних скаргах відповідачів, вважає оскаржуване рішення законним та таким, що відповідає чинному законодавству, просить залишити оскаржувану постанову без змін, а подані апеляційні скарги без задоволення.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 14.02.2007 було відкрито апеляційне провадження у справі №18/339.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 26.02.2007 про закінчення підготовки та призначення справи справу призначено до розгляду на 14.03.2007.
У зв’язку з хворобою судді Авдеєва П.В. адміністративну справу №18/339, що призначена до розгляду на 14.03.2007 у складі колегії суддів: головуючий – Авдеєв П.В., суддів Коршун Н.М., Корсак В.А., було знято зі складу розгляду та відкладено на 26.03.2007.
Розпорядженням Заступника Голови Київського апеляційного господарського суду від 26.03.2007 у зв’язку з хворобою головуючого судді Авдеєва П.В. до складу судової колегії замість головуючого судді Авдеєва П.В. введено головуючу суддю Михальську Ю.Б. для розгляду справи №18/339, призначеної на 26.03.2007.
Розглянувши в судовому засіданні апеляційні скарги, відзиви на них, дослідивши матеріали справи та зібрані у ній докази, заслухавши пояснення представників сторін судова колегія встановила наступне:
Позивач листом від 18.07.2006 №733 звернувся до Відповідача-1 з проханням здійснити уточнений деталізований розрахунок відшкодування пільгових пенсій за період з 01.07.2003 по теперішній час по кожному пенсіонеру та надіслати його копію товариству для перевірки і виконання.
Відповідач-1 листом від 01.08.2006 №1476/04 повідомив Позивача, що всі розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, надіслані йому, були здійснені згідно з чинним законодавством, тобто з урахуванням того, що фактичні витрати на доставку і виплату пільгових пенсій, призначених на підставі статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення” відшкодуванню товариством не підлягають, а відшкодовуються лише призначені відповідно до статті 13 вищезазначеного Закону.
Листом від 11.08.2006 №826 Позивач вдруге звернувся до Відповідача-1 з проханням надати уточнений деталізований розрахунок відшкодування пільгових пенсій за період з 01.07.2003 по теперішній час по кожному пенсіонеру з вказівкою років, які були враховані до стажу для призначення пільгових пенсій.
Проте, Відповідач-1 листом від 11.09.2006 №1899/04 повторно відмовив у наданні інформації, вказавши, що всі розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, надіслані позивачу з 2003 року, були здійснені згідно з чинним законодавством.
Відповідач-2 листом від 26.09.2006 №1575/05 довів до відома Позивача, що управлінням була проведена інвентаризація пенсійних справ щодо призначення пільгових пенсій згідно статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. По пенсіонерам ЗАТ „Чернігівський м’ясокомбінат” перевіркою встановлено, що лише одному пенсіонеру була призначена пенсія на підставі цієї статті, яка не підлягає відшкодуванню підприємством. В розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за 2003 –2006 роки враховувались суми пільгових пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення”. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вказаний період нараховані вірно і згідно до пункту 6 „Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 підлягають відшкодуванню до територіального управління Пенсійного фонду.
Згідно пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (Закон №1058) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України „Про пенсійне забезпечення”.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 та абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 №400/97-ВР (надалі –Закон №400/97-ВР), для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, за ставкою 100 відсотків від об’єкта оподаткування.
Статтею 1 Закону №400/97-ВР визначено коло платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, якими, зокрема, відповідно до пунктів 1 та 2 є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників;
2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Згідно пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (надалі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 2.1.1 платниками страхових внесків є, зокрема, страхувальники:
роботодавці – підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Пунктами 6.4, 6.5 та 6.8 Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до п. 12 розділу ХV „Прикінцеві положення” Закону №1058, Пенсійний фонд є правонаступником Пенсійного фонду України. Протягом п'яти років із дня набрання чинності цим Законом функції виконавчої дирекції Пенсійного фонду, її територіальних органів виконують відповідно Пенсійний фонд України та головні управління Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах. У період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Згідно пунктів 1, 3, 4, 5, 8, 9 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001 (надалі –Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій. Одним із основних завдань Пенсійного фонду України є забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо призначення і виплати пенсій, забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій. Джерелами формування коштів Пенсійного фонду України є, зокрема страхові внески та кошти державного бюджету та державних цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду України у випадках, передбачених законодавством. Кошти Пенсійного фонду України спрямовуються на фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, оплату послуг з виплати та доставки пенсій. Пенсійний фонд України має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Таким чином, згідно Прикінцевих положень Закону №1058, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди органами Пенсійного фонду призначаються та виплачуються громадянам пільгові пенсії, а у підприємств виникає обов’язок по покриттю витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку цих пенсій.
Позивач був роботодавцем осіб, які зазначені в повідомленнях та розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, сплачував за них страхові внески, тобто був їх страхувальником.
У відповідності з пункту 1 частини 1 статті 17 Закону №1058 страхувальник має право безоплатно отримувати від територіальних органів Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на нього цим Законом.
Згідно частини 1 статті 22 Закону №1058 інформація у сфері загальнообов'язкового державного пенсійного страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію.
Відповідно до статей 28, 30 Закону України „Про інформацію”, режим доступу до інформації –це передбачений правовими нормами порядок одержання, використання, поширення і зберігання інформації. За режимом доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.
Інформація з обмеженим доступом за своїм правовим режимом поділяється на конфіденційну і таємну.
Конфіденційна інформація – це відомості, які знаходяться у володінні, користуванні або розпорядженні окремих фізичних чи юридичних осіб і поширюються за їх бажанням відповідно до передбачених ними умов.
Стосовно інформації, що є власністю держави і знаходиться в користуванні органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності, з метою її збереження може бути відповідно до закону встановлено обмежений доступ – надано статус конфіденційної. Порядок обліку, зберігання і використання документів та інших носіїв інформації, що містять зазначену інформацію, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 №1893 затверджено Інструкцію про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави. Встановлено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до вимог зазначеної Інструкції та з урахуванням особливостей своєї діяльності можуть за погодженням з Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України затверджувати відомчі інструкції з питань обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
Зобов’язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації у межах їхніх повноважень у шестимісячний термін розробити і ввести в дію переліки конфіденційної інформації, що є власністю держави.
Згідно п. 1 вищевказаної Інструкції, ця Інструкція визначає обов'язковий для всіх центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності порядок обліку, зберігання, використання та знищення документів, справ, видань, магнітних та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави.
Переліки відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, і яким надається гриф обмеження доступу „Для службового користування", розробляються експертними комісіями згідно з орієнтовними критеріями віднесення інформації до конфіденційної (додаток 13) і затверджуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких утворюються або у володінні, користуванні чи розпорядженні яких перебувають ці відомості.
У відповідності з орієнтовними критеріями віднесення інформації до конфіденційної (додатку №13 до Інструкції) інформація, що включається до переліків відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, повинна відповідати таким вимогам:
1) створюватися за кошти державного бюджету або перебувати у володінні, користуванні чи розпорядженні організації;
2) використовуватися з метою забезпечення національних інтересів держави;
3) не належати до державної таємниці;
4) унаслідок розголошення такої інформації можливе:
- порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина;
- настання негативних наслідків у внутрішньополітичній, зовнішньополітичній, економічній, військовій, соціальній, гуманітарній, науково-технологічній, екологічній, інформаційній сферах та у сферах державної безпеки і безпеки державного кордону;
- створення перешкод у роботі державних органів.
Наказом Пенсійного фонду України від 03.10.2002 №80 затверджено Перелік відомостей, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, в Пенсійному фонді України та його органах.
Позивач звертався до Відповідачів з метою отримання інформації про період роботи, який був врахований при обчисленні стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах, що є конкретним проміжком часу, отже заперечення відповідача-2 про те, що зазначена інформації відноситься до статусу конфіденційної відповідно до пункту 1.3 вказаного Переліку, а також те, що внаслідок розголошення такої інформації можливе порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина колегією суддів до уваги не приймається.
Відповідна інформація необхідна Позивачу з метою належного виконання своїх обов’язків по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та перевірки наявності в отриманих ним розрахунках витрат осіб, яким пільгові пенсії були призначені на підставі статті 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, витрати на виплату та доставку яких не підлягають відшкодуванню Позивачем.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що внаслідок розголошення такої інформації неможливе порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Господарського суду Чернігівської області від 21.12.2006 у справі №18/339 відповідає чинному законодавству, підстав для її скасування або зміни не вбачається. Апеляційні скарги є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 184, 195, 196, пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова та Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Чернігова залишити без задоволення, а постанову Господарського суду Чернігівської області від 21.12.2006 у справі №18/339 – без змін.
Матеріали справи №18/339 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
Ухвалу може бути оскаржено в місячний термін до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Михальська Ю.Б.
Судді
Корсак В.А.
Коршун Н.М.
- Номер:
- Опис: визнання недійсним договору
- Тип справи: Позовна заява, подана прокурором
- Номер справи: 18/339
- Суд: Господарський суд міста Києва
- Суддя: Михальська Ю.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2010
- Дата етапу: 28.10.2010