Справа № 2-901/2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2009 р. Ренійський районний суд Одеської області
у складі: - головуючого судді Дудник В.І.;
- - при секретарі Пройка С.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні в м. Рені справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Ренійської міської ради Одеської області (треті особи – ОСОБА_2, ОСОБА_3) про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
Представник відповідача – виконкому Ренійської міськради позовні вимоги визнав, щодо їх задоволення не заперечував, просив розглянути справу у його відсутності.
Треті особи – ОСОБА_2, ОСОБА_3 щодо позову заперечень, додаткових заяв не мали, просили про розгляд справи за їх відсутністю.
Позивач на задоволенні позову наполягав, просив розглянути справу без його участі.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В ході розгляду справи судом були дослідженні наступні докази: копія свідоцтва про смерть ОСОБА_4 – помер 08.09.2007р.; копія свідоцтва про народження позивача; копії заяв третіх осіб про відмову від прийняття спадщини на користь позивача; копія витягу про реєстрацію права власності на нерухомість; копія акту про закінчення будівництва та введення його до експлуатації; копія рішення виконкому Ренійської міськради від 25.02.2005р.; копія технічного паспорту на житловий будинок № 5 по вул. Вишневій в м. Рені; копія довідки Ренійського БТІ від 02.06.2009р.
Судом в ході судового розгляду справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 За життя ОСОБА_4 на підставі договору про індивідуальне житлове будівництво від 22.10.1959 р. належала 1/2 частина житлового будинку із надвірними спорудами, розташована по вул. Вишневій, № 5 в м. Рені. Факт належності Ѕ частини житлового будинку підтверджується технічним паспортом на нерухомість, довідкою Ренійського БТІ про належність нерухомості, витягом з електронного реєстру прав власності на нерухомість. На випадок смерті ОСОБА_4 майном, належним йому, не розпорядився, заповіту не залишив, 08.09.2007р. - помер. У встановлений законодавством строк для прийняття спадщини спадкоємці першої черги: дружина померлого –ОСОБА_2, донька померлого – ОСОБА_3 (треті особи) звернулися до нотаріальної контори із заявами про відмову від спадщини на користь позивача. Позивач у передбачений законом строк не звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. Однак, оскільки позивач на момент смерті ОСОБА_4 мешкав разом із ним (хоча і був прописаний за іншою адресою) та доглядав батька, він прийняв спадщину на Ѕ частину житлового будинку в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Як з’ясувалося потім, навіть у випадку своєчасного звернення позивача до нотаріуса із заявою, оформити право на спадщину було б неможливо у зв’язку із тим, що відсутній витяг з Реєстру прав власності на житловий будинок, який через певні причини неможливо отримати в органах Ренійського БТІ.
Таким чином, позивач прийняв спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України, що залишилася після померлого батька і вважає, що має всі законні підстави для визнання за ним права власності на неї, оскільки до держави вона не перейшла, відумерлою не визнана, інші спадкоємці на неї не претендують, оскільки відмовилися від неї.
Вивчивши матеріали справи та надані документи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню, оскільки його доводи знайшли своє належне підтвердження в судовому засіданні.
Відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивач у справі є спадкоємцем першої черги за законом (ст. 1261 ЦК України). Він мешкав разом із своїм батьком на момент його смерті, доглядав за ним, і хоча у передбачений законом строк не подав заяву у державну нотаріальну контору про прийняття спадщини, вважається таким, що прийняв її фактично.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Спадкування за законом має місце, коли воно не змінено заповітом. Як виходить з матеріалів справи, ОСОБА_4 за своє життя заповіту не залишив, тому спадкування після його смерті здійснюється за законом за черговістю спадкоємців. Позивач по справі є спадкоємцем першої черги, він заявив про себе як спадкоємець, прийняв спадщину в порядку ч. 3 ст. 1268 ЦК України. Що стосується інших спадкоємців, то вони скористувалися правом на відмову від прийняття спадщини на користь позивача (ст.1274 ЦК України).
З урахуванням викладених позивачем та досліджених у судовому засіданні обставин, суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача щодо визнання за ним права власності на Ѕ частину житлового будинку із надвірними спорудами.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 130, 174, 212, 213 ЦПК України, ст. ст. 328, 1217, 1261, 1268, 1270, 1274 ЦК України, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право власності на Ѕ частину житлового будинку із надвірними спорудами, розташовану по вул. Вишнева, № 5 в м. Рені Одеської області, що належала ОСОБА_4, померлому 08.09.2007 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Строк оскарження рішення в Апеляційний суд Одеської області через Ренійський районний суд Одеської області: 10 днів - з дня проголошення рішення, 20 днів – після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: підпис
Копія вірна: суддя